YEREL
Giriş Tarihi : 27-01-2021 15:42   Güncelleme : 27-01-2021 15:42

YAZICIOĞLU DAVASINDA MAHKEME KARARINA TEPKİ

YAZICIOĞLU DAVASINDA MAHKEME KARARINA TEPKİ

Büyük Birlik Partisi (BBP) Elazığ İl Başkanı Emrah Aktağlı, Kahramanmaraş 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nin BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nun ölümüne ilişkin görülen davada dönemin Kahramanmaraş Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdür Yardımcısı Dursun Özmen’e verilen 2 yıl hapis cezasına tepki gösterdi.

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun ölümünde ilk hapis cezası verildi.  5 Mart 2009'da Kahramanmaraş'ın Göksun ilçesinde düşen ve içerisinde bulunan BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, Erhan Üstündağ, Yüksel Yancı, Murat Çetinkaya, İsmail Güneş ve helikopter pilotu Mustafa Kaya İstektepe'nin hayatını kaybetmesiyle ilgili görevi 'kötüye kullanmak' suçundan yargılanan dönemin Kahramanmaraş Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdür Yardımcısı Dursun Özmen, 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

“YENİDEN YARGILANMALIDIR”

BBP Elazığ İl Başkanı Emrah Aktağlı, bir açıklama yaparak mahkeme kararına tepki gösterdi. Aktağlı açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Şehit liderimiz Muhsin Yazıcıoğlu ve 5 kişinin hayatını kaybetmesi üzerine Kahramanmaraş 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davadan dönemin İstihbarat Şube Müdür Yardımcısı Dursun Özmen’e 2 yıl hapis cezası çıktı. Özmen’in, “Yazıcıoğlu’nun bacağı kırık, ambulansla hastaneye götürülüyor” şeklindeki bilgi notunu suikasta zaman kazandırmak için paylaştığını “Dönemin İstihbarat Şube Müdür Yardımcısı Dursun Özmen 2 yıl ceza aldı” diye sevinecek miyiz? Biz buna sevinmiyoruz. Muhsin Yazıcıoğlu suikast dosyası ile ilgili mahkemeler kesinlikle bir kurum içi görevi kötüye kullanma mahkemeleri gibi mahkemeler olmamalı. Dursun Özmen, yapılan suikasta zaman kazandırmak amacıyla o bilgi notunu hazırlamıştır. Özmen’in suikasta parmağı var ve dolayısıyla bu minvalden yargılanmalıdır. Biz bazı üst düzey mamurların, askerlerin yargılandığı mahkemeleri biliyor ve takip ediyoruz. Ancak bu mahkemeler kesinlikle kendi kurumları içerisindeki görevlerini ihmalden değil. Muhsin Yazıcıoğlu suikastına sebep olmadan açılmalıdır. Dursun Özmen’e 2 yıl gibi komik ceza verirseniz siz Muhsin Yazıcıoğlu suikastını aydınlatmaya çalışıyor olamazsınız. Cuma günü mahkeme görülecek. Bu mahkemede yargılanan insanlar hırsızlık yapmış gibi yargılanıyorlar. Bunlar suikast sonucu hayatını kaybeden Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve yol arkadaşlarının öldürülme sebepleri kimler tarafından yapıldıysa delil karartmaktan yargılanmalıdır. Bu suikastın karşılığı 2 yıl gibi yatarı olmayan bir ceza olmamalıdır. Kesinlikle ana dosya açılmalıdır. Dursun Özmen, helikopterde parçaları çalan eski Yarbay Davut Uçum ve Astsubay Aydın Özsıcak yeniden yargılanmalıdır.”