YEREL
Giriş Tarihi : 28-01-2021 20:54   Güncelleme : 28-01-2021 20:54

BAŞKAN ÇAĞLAR’DAN “HARPUT” ÇAĞRISI

BAŞKAN ÇAĞLAR’DAN “HARPUT” ÇAĞRISI

Elazığ Kültür ve Tanıtma Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Çağlar, Harput için bugüne kadar ciddi ve doğru bir koruma ve yaşatma programı uygulanmadığını belirterek, “ihmale karşı direnen Harput’ta tarih ve kültür zenginliğinden geriye çok az sayıda varlık kaldığını söyledi.

Elazığ Kültür ve Tanıtma Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Çağlar, Harput için bugüne kadar ciddi ve doğru bir koruma ve yaşatma programı uygulanmadığını savundu.

ÇAĞLAR: ORTAYA KOYDUĞUMUZ DÜŞÜNCE VE ÖNERİLERİMİZE ŞEHİR CEVAP VEMEDİ

Çağlar, Harput için attıkları her adımın ve gayretin yeteri kadar anlaşılmadığını ifade ederek, “Harput’un evrensel bir değer olarak dünyaya tanıtılması ve takdimi için ortaya koyduğumuz düşünce ve önerilerimize şehir cevap vermedi. Anlaşılan o ki, Harput ile ilgili farklı niyet ve görüşler bulunmaktadır. Bu nedenle bugüne kadar dile getirilen görüş ve düşüncelerin dışında imar planı gibi yapılması gereken teknik çalışmaların uzun süre geciktirilmiş ve ihmal edilmiş olması yeni bir tartışma konusu yaratmıştır. Görünen o ki, bugüne kadar doğru olarak koruyamadığımız Harput’ un, koruma amaçlı imar planına da yeteri kadar sahip çıkamadık”

ÇAĞLAR: YÖRENİN TARİHİ VE DOĞAL DOKUSU İLE UYUMSUZ YAPILAR YA YIKILMALI, YA DA UYUMLU HALE GETİRİLMELİDİR

Kentsel Sit Alanı olan Harput’ ta önemli ve tarihi dokuya uygun restorasyon ve turizm adına yapılacak yatırım alanlarında kamulaştırma çalışmaları yerel yönetimin uygun görmesi halinde yapılabilineceğine dikkat çeken Başkan Çağlar,  “Harput koruma amaçlı imar planı onaylandıktan sonra; Kentsel sit alanında yapılacak olan çalışmalar UNESCO kriterlerine göre bir plan dahilinde gerçekleştirilmeli ve tarihi görünürlük sağlanmalıdır Özel mülkiyette olan yerlerin nasıl ve ne şekilde değerlendirileceği önceden belirlenmeli ve kişilerin yapacakları yatırımlara kolaylık ve destek verilmelidir. Elazığ Belediyesi bünyesindeki KUDEB birimi basit onarım çalışmalarında söz sahibi olmalı ve böylece çalışmaların hızlı ilerlemesine çalışılmalıdır. Yörenin tarihi ve doğal dokusu ile uyumsuz yapılar ya yıkılmalı, ya da uyumlu hale getirilmelidir. Restorasyon ve orijin amaçlı yapı-imar çalışmalarından sonra oluşacak tarihi-kültürel manzaralar eşliğinde Harput’ un, ulusal ve uluslararası film şirketleriyle derhal anlaşılıp doğal Sinema Platolarına dönüştürülmesi gelinebilecek en son başarı noktasıdır. Fırat Üniversitesinden teknik görüş ve bilimsel destek alınmalıdır” ifadelerine yer verdi.