YEREL
Giriş Tarihi : 29-01-2021 09:48   Güncelleme : 29-01-2021 10:11

BELEDİYE BUNA MI SIĞINIYOR ?

BELEDİYE BUNA MI SIĞINIYOR ?

• Elazığ Belediyesi önceki dönem Başkanı Mücahit Yanılmaz; “UNESCO Dünya Kültür Kalıcı Listesine girmek için şartlar bellidir. 2017 yılında başlattığımız çalışma ile 2018 yılında Geçici Listeye kabul edildik. Kalıcı listeye girmek için Alan Yönetimi oluşturulmalı. Bu oluşturulmadı.”

• Elazığ Kent Konseyi Başkanı Murat Ergen; “Harput’ta yapılacak bir çalışma için Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu Başkanlığı’ndan izin alınmadan bir çatıya çivi bile çakılamaz. Cumhurbaşkanımızın da çok büyük önem verdiği Diyanet Eğitim Külliyesi izin alınmadan nasıl yapılır? Bu Külliyenin, UNESCO Kültür Mirasına girme konusunda bir engel olacağını sanmıyorum.”

• Elazığ Belediyesi’nin Ankara Elazığ Kültür ve Tanıtım Vakfı ile ortaklaşa başlattığı Harput’un UNESCO Dünya Kültür Mirası Kalıcı listesinde yer alması için yapılması gereken Alan Yönetimi konusunda neden bir adım atılmadı?

•  Belediye Başkan Danışmanı İhsan Tarakçı , Yapımı bu yılın sonunda tamamlanması planlanan ve bu yıl yatırımına 20 Milyon TL Ödenek çıkarılan Harput Diyanet Eğitim Merkezi tamamlandığı zaman Uluslar arası eğitim verecek. Bu çalışma ilimizin tanıtımına önemli katkı sağlayacak. Bu çalışma neden farklı bir yaklaşım ile gündeme taşındı?

• AK Parti MKYK üyesi ve ilimiz Milletvekili Metin Bulut, proje ile ilgili olarak, “ Bu proje ülkemiz için örnek olacak bir proje” demişti.

• Belediye Başkanının Danışmanı İhsan Tarakçı “Harput’un kalıcı miras listesine girmesi konusunda en büyük handikabın, inşaatı süren Diyanet Külliyesi’nin olduğunu bu yapının yeni bir yapı olması ve Harput’un dokusunu yansıtmadığı ifade ediliyor”

• Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, ilimizin tanıtımı ve turizm açısından önemli bir çalışma olan Diyanet Eğitim Külliyesi ile alakalı genel danışmanı İhsan Tarakçı’nın görüşleri hakkında ne tür tavır sergilediği de merak konusu oldu.

• AK Partili Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’ın başlattığı bu projeyi AK Partili şimdiki belediye Başkanının Danışmanı “Handikap“ olarak göstermesi partiye verilen zararın bir göstergesi olarak yorumlandı.

Elazığ’ın tanıtımı ve Harput’un Dünya Kalıcı Kültür Mirası listesine girmesi için 2017 yılında UNESCO ile başlatılan görüşmeler belirli bir noktaya getirilmesinin ardından şu anda bu proje durdurulmuş durumda. Çalışmayı yapması gereken Elazığ Belediyesi bu çalışmayı yapmadığı gibi, Belediye Başkanı Danışmanı Harput’ta yapımı devam eden ve bu yılın sonunda bitirilmesi planlanan Diyanet Eğitim Merkezi inşaatının bu çalışmaya engel olacağını belirtiyor.

Harput’un UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Listesine dahil edilmesi için 2017 yılında Ankara Elazığ Kültür ve Tanıtım Vakfı ortaklığı ile bu çalışmayı başlattıklarını belirten Elazığ Belediyesi eski Başkanı Mücahit Yanılmaz “Biz bu çalışmayı Elazığ’ın öncelikle Turizm alanında ardından da Tanıtımı açısından planladık. Bu plan kapsamında 2017 yılında Fransaya gittik ve burada UNESCO Yönetimi ile görüşmelerde bulunduk. Bu çalışmamızın ardından 2018 yılında Harput UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Geçici listesine kabul edildi. Bunun devamı için yani Dünya Kültür Mirası Kalıcı Listesine alınması için Alan Yönetimi’nin oluşturulması gerekiyor. Bu konuda Kültür ve Turizm Bakanlığı ile ilimizin yönel Yönetimi olarak Valilik, Elazığ Belediyesi veya Fırat Üniversitesinin görüşmesi gerekiyor. Bu konuda bir çalışma yapılmadı. Bu yapılmadığı için şu anda Harput’un UNESCO Kalıcı Kültür Mirası listesine girmesi için bir çalışma yok.” Dedi

“HARPUT’A, İZİN ALINMADAN BİR ÇİVİ BİLE ÇAKILAMAZ”

Kent Konseyi Elazığ İl Başkanı Murat Ergen Harput’un Sit alanı olduğunu ve burada izin alınmadan hiçbir çalışmanın yapılamayacağını belirterek, ” Harput’ta yapımı devam eden Diyanet Eğitim Merkezi için gerekli izinler alınmadan yapılamaz. Diyarbakır Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu Başkanlığı izin vermez ise Harput’ta bir çivi çakılamaz.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’da bu projeye büyük önem veriyor. Bu yıl bu proje için 20 Milyon TL ödenek verildi. Tamamlandığı ve hizmete açıldığı zaman sadece ülkemizden değil yurt dışından da buraya eğitime gelecekler. Bu ilimizin tanıtımı noktasında çok önemli bir proje. Bu proje Osmanlı Selçuklu mimarisi ile yapılıyor. Diyanet Eğitim Merkezi Harput’un UNESCO kalıcı listesine girmesine bir olumsuzluk teşkil edeceği açıklamasına katılmıyorum.” Dedi

“TÜRKİYE’DE ÖRNEK OLACAK TESİSLERDEN”

Daha önce, çalışmaları yerinde inceleyen AK Parti Elazığ Milletvekili Metin Bulut ise külliyenin Türkiye’ye örnek olacak tesislerden biri olduğunu söylemişti. Milletvekili Bulut daha önce külliye ile alakalı yaptığı açıklamada, “Şu zorlu günlerde böyle yapılar gördüğümüzde bir nefes almış oluyoruz. Harput’un o manevi değerini güçlendirecek, beklenen o Harput’u yeniden canlandıracak çok özel bir tesis. Bununla alakalı hakikaten geçmişten bugüne bütün arkadaşlarımızın gerçekten çok desteği oldu. Bizim çok inandığımız tesislerden bir tanesi. Harput diyanet eğitim merkezi artık o ismi kullanmıyoruz, Harput Külliyesi adını kullanacağız çünkü gezdiğimizde buranın sadece bir eğitim merkezi olmadığını sosyal donatılar itibariyle gerçekten bir külliye olduğunu gördük. Çalışacak olan personelin konaklayacağı lojmanlardan tutun, dışarıdan gelen misafirlerin kalabileceği kısımlar lojmanlar, misafirhaneler, spor yapabilecekleri alanlar, kütüphanesi ve diğer sosyal donatılarıyla birlikte gerçekten Türkiye’de örnek olacak tesislerden bir tanesi” ifadelerini kullanmıştı.

BELEDİYE BAŞKANININ DANIŞMANINDAN SKANDAL AÇIKLAMA

Elazığ Belediye Başkanının Danışmanı İhsan Tarakçı’nın Diyanet Eğitim Merkezini, UNESCO Kalıcı Kültür Mirasına girmesi konusunda “HANDİKAP“ olarak gösterdiği açıklamasında “UNESCO konusunda uzman kişiler, Harput’un Kalıcı miras listesine girmesi konusunda en büyük handikabın Diyanet Eğitim Merkezi inşaatı olduğunu, bu yapının yeni bir yapı olması ve Harput’n dokusunu yansıtmadığını, ancak içerisinde bir müzenin ve uluslar arası konferansların yapılacağı bir  salonun yapılması ile bir nebzede olsa tölere edileceğini ifade ediyorlar. Bu yapının yapımına UNESCO Dünya Geçici Listesine müracaattan sonra başlanması da dikkat çekici ve bir o kadarda düşündürücü husus olarak karşımıza çıkıyor” açıklamasını yapmıştı.

AK PARTİ’YE, AK PARTİLİLER ZARAR VERİYOR

Elazığ önceki Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, bu çalışmanın Elazığ’ın turizm ve tanıtım açısından önemli olduğunu söylerken, Ak Parti MKYK Üyesi Metin Bulut, külliye’nin Türkiye’de örnek olacak bir tesis olacağını söylerken Elazığ Belediye Başkanı Danışmanı İhsan Tarakçı ise külliye ile Harput’un kalıcı miras listesine girmesine engel olduğunu söylemesiyle oluşan fikir ayrılıkları Ak Parti’ye Ak Partililerin zarar verdiğinin göstergesi oluyor.

NEDEN ÇALIŞMA YAPILMIYOR ?

Elazığ Belediyesinin 2017 yılında başlattığı çalışmaların ardından 2018 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesine kabul edilen Harput’un, Kalıcı Listede yer alması için yapılması gereken Alan Yönetimi oluşturulması konusunda Elazığ Belediyesinin neden bir çalışma yapmadığı da merak konusu oldu.