YEREL
Giriş Tarihi : 31-01-2021 18:21   Güncelleme : 31-01-2021 18:21

KEBAN İLÇESİNDE ÜRETİLEN ALABALIKLAR DÜNYAYA İHRAÇ EDİLİYOR

KEBAN İLÇESİNDE ÜRETİLEN ALABALIKLAR DÜNYAYA İHRAÇ EDİLİYOR

3 tarafı sularla çevrili olan Elazığ, 68 bin hektarlık su yüzeyi alanına ev sahipliği yapıyor. Sahip olduğu potansiyel ise alabalık üretimi ile değerlendiriliyor.

Keban ilçesindeki Fırat Nehri üzerine 35 bin ton kapasiteli 161 tesis kurularak alabalık üretimi gerçekleşiyor.

Geçen yıl 21 bin 500 ton üretimle Elazığ, iç sularda en fazla alabalık üreten il oldu. Kuluçkahanelerdeki yumurtalardan yavruya dönüşüp üretilen alabalıklar Rusya, Almanya ve Japonya başta olmak üzere dünyanın dört bir tarafına ihraç edilerek 98 milyon liralık döviz getirisi sağlanıyor.

Ayrıca son 2 yıldır alabalıktan üretilen Somon balıkları da insanların sofrasına ulaşıyor.

Alabalık üretim tesisinde açıklamalarda bulunan İl Tarım ve Orman Müdürü Turhan Karahan; kalitesi ve sağlık üzerindeki etkisi ile gerçekten önemli bir üretim dolayısıyla bizlerde bu su kalitesini ve kapasitesini dikkate alarak Tarım ve Orman Teşkilatları olarak bu üretim miktarını ve kalitesini artırma noktasında her türlü çalışmayı yürütüyoruz dedi.

Tesisin sorumlusu Tuncay Kara ise yaptığı açıklamada; 1995 yılından beri burada üretim yaptıklarını ifade ederek o günlerde Alabalık çok bilinen bir balık türü değildi. Bugün ise bu tesiste hem bölgenin balık ihtiyacını karşılıyoruz hem de ihracat gerçekleştiriyoruz. Şuan bu tesiste bin 500 ila 2 bin kişi arasında istihdam sağlanmaktadır. Dedi.