YAŞAM
Giriş Tarihi : 01-02-2021 09:19   Güncelleme : 01-02-2021 09:19

TUTARSIZLIK

TUTARSIZLIK

Bir yıldan fazla süredir ülkemizin de mücadelesini verdiği Korona virüsü salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında lokanta, çay ocağı düğün salonları kapalı tutulurken Elazığ’da Hazar Baba Kayak merkezinden gelen eğlence dolu görüntüler ‘Yaprak döker bir yanımız, bir yanımız bahar bahçe’ sözlerini anımsattı.

Salgın seferberliği sürecinde vakaların artması nedeniyle uzun bir süredir çeşitli etkinlikler, organizasyonlar yasaklanırken, bazı işyerlerinin de faaliyetleri kısıtlandı. Bütün bu kısıtlanmalar devam ederken salgının seyrine göre hafta sonu sokağa çıkma yasağı kısıtlaması da getirildi. Elazığ’da da bu tür kısıtlamalar devam ederken hafta sonu sokağa çıkma yasağı kısıtlaması olduğu halde Sivrice’de Hazar Baba Dağı’nda bulunan kayak merkezinde kayakseverlerin maskesiz ve sosyal mesafeyi hiçe sayarak eğlendiği görüntüler dikkat çekti.

Vatandaşların etkili olan kar yağışını fırsat bilip Hazar Baba Dağı’nda karın tadını çıkarması gayet doğal olsa da hafta sonu sokağa çıkma yasağının olduğu bir zaman diliminde bunu yapması ve bunu yaparken de maskesiz ve sosyal mesafeyi hiçe sayması anormal bir durum. İzin alınarak kayak merkezine gidildiği söylense de ülkemizin topyekün mücadele ettiği salgına karşı bu kadar önlem alınıyorsa neden böyle bir eğlenceye izin veriliyor? Uğruna yüzlerce sağlık çalışanı ve binlerce vatandaşımızın hayatını kaybetmesine neden olduğu salgına karşı bu kadar mücadele verilirken bu kadar kısıtlama uygulanırken neden bir eğlence için izin veriliyor?

Bir taraftan sokağa çıkma yasağını delerek, maskesiz ve sosyal mesafesiz keyif süren bir topluluk varken diğer taraftan salgın nedeniyle günlerdir işyerleri kapanan çay ocağı, kıraathane, lokanta, düğün salonu vb esnaf mevcut.  Salgın kurallarının ihlal edildiği eğlence merkezinden gelen görüntüler karşısında aylardır canı pahasına mücadele içerisinde olan sağlık çalışanları ve aylardır işyerleri kapanan, evine ekmek götürmekte bile zorlanan esnafın ne düşüneceğini hiç düşündünüz mü?

Hükümetin getirdiği yasaklara karşı ilimiz yetkililerinin bir kesimin gücüne gidecek olan hele ki salgın kurallarını ihlal edecek olan uygulamalara müsamaha gösterilmemesi gerekiyor. Bu konuda ilimiz yetkililerinin tutarlı olmasını umut ediyoruz.