YEREL
Giriş Tarihi : 02-02-2021 09:17   Güncelleme : 02-02-2021 09:24

GENYÜZ; TESİSİ KURMAYA KARARLIYIZ

GENYÜZ; TESİSİ KURMAYA KARARLIYIZ

MÜSLÜM DEMİRTAŞ

Geçtiğimiz yıl yaklaşık 200 milyon yatırım yapılarak ilimize kazandırılması planlanan ancak Günaçtı Köyü muhtarının engeline takılan biyo enerji tesisi yeniden gündeme getirildi. Elazığ Kanatlı Hayvan Eti Üreticileri Birliği Başkanı Tekin Genyüz, tesisin ilimize kazandırılması için kararlı olduklarını belirterek gerekli girişimlerin yeniden yapılacağını ifade etti.

Dönemin valisi Çetin Oktay Kaldırım ve Elazığ Kanatlı Hayvan Eti Üreticileri Birliği Başkanı Tekin Genyüz’ün yoğun uğraşlarıyla geçtiğimiz yıl Elazığ'a kazandırılmak istenen yatırım bütün gerekli izinlerin alınmasına karşın tesisin, köye zarar vereceği gerekçesiyle Günaçtı Köyü Muhtarı Mehmet Karataş'ın engeline takılmıştı. Elazığ’da inşa edilecek olan tesis ile üretilen etlik piliçlerin gübresinin yakılarak elde edilecek elektrik hem ülke hem de Elazığ ekonomisine ciddi anlamda katkı sunacaktı. İnşa edilecek tesis ile beyaz et üreticilerine maddi kazanç sağlayacağı gibi çevreyi kirleten tavuk gübreleri de bertaraf edilecekti. Tesisin kurulmasıyla ilk etapta 130 kişiye istihdam sağlayacağını ve zamanla bu sayının artacağını aktaran Elazığ Kanatlı Hayvan Eti Üreticileri Birliği Başkanı Tekin Genyüz ilimize ve ülkemize katkı sunacak tesisin kurulması için gerekli girişimlerin yeniden yapılacağını ifade etti.

“İŞLETMELER BÜYÜYOR, ÜRETİM ARTIYOR”

Beyaz et üretiminde Elazığ’ın bölgeye hitap ettiğini aktaran Genyüz, ”Kanatlı hayvan eti ürecileri olarak Elazığ’da 250 ile 300 arasında işletmemiz bulunuyor. İlimizde günde 135 bin adet tavuk kesimi gerçekleşiyor. Bu sayı ilimizin ihtiyacını fazlasıyla karşılıyor ve bunun neticesinde Doğu Anadolu Bölgesi’ne de dağıtım yaptığımız gibi yurtdışına da ihracat ediyoruz. Üreticiler olarak ilimizde bulunan entegre tesis üzerinden, buradan Irak, Suriye, Suudi Arabistan ve birçok ülkeye de ihracatını gerçekleştiriyoruz. 2014 yılında 120 adet kümes mevcutken şu anda kümes sayımız 250’ye ulaşmış durumda. Bu konuda her geçen gün ilimizde işletmelerimiz büyüyor ve üretimi arttırmaya devam ediyoruz” dedi.

“ATIK GÜBRELER İLE ELEKTRİK ÜRETİLECEK”

Elazığ’da üretici faaliyetlerinin artmasıyla birlikte atıkların bertaraf edilmesi için kurulması planlanan tesisin köy muhtarının engeline takıldığını belirten Genyüz, ”Elazığ beyaz et üretiminde gün geçtikçe daha iyi bir konuma geliyor. Bunun bilinciyle beyaz et üreticileri olarak yoğun taleplerimiz üzerine geçtiğimiz yıl bir firma tarafından Elazığ’da biyo enerji tesisi kurulması planlanıyordu. Dönemin valisi Çetin Oktay Kaldırım bey ile çalışmalarımız olumlu geçmiş, firma tarafından tesisin kurulacağı arazi bile Karayolları Müdürlüğü'nden satın alınmıştı. Yaklaşık 200 milyonluk yatırım ile yapılacak bu tesis ile birlikte 130 kişi istihdam edilecek aynı zamanda Elazığ’daki bütün tavuk işletmecilerindeki atık gübreler ile elektrik üretilecekti. Üreticiler üzerinden arta kalan atıkların çevreyi ve doğayı kirletmemesi adına bizim için çok önemli bir projeydi.  Ancak bu tesisin yapılacağı yerin muhtarı bu faaliyeti engellemek için her yolu denedi ve sonunda mahkemeye başvurdu. Dolayısıyla ilimize kazandırılacak olan bu yatırım köy muhtarının engeline takıldı” diye kaydetti.

“TESİS; EKONOMİ, İSTİHDAM VE DOĞA BAKIMINDAN ÖNEM TAŞIYOR”

Elektrik üretimi için milyon dolarların harcanarak kömürün ithal edildiğine dikkat çeken Genyüz, ”Enerjide dışa bağımlı bir ülke olduğumuz bilinen bir gerçek. Ülkemizde elektrik üretimi için her yıl milyon dolarlar harcayarak kömür ithal ediyoruz. Ülkemizdeki bu enerji açığını kapatmak ve ekonomiye katkı sağlamak için bu tesisin kurulması elzemdir. Tesisi kuracak firma ile temaslarımız sürüyor, bu hafta içerisinde valimiz Erkaya Yırık beyden görüşme talep edip bu yatırımın ilimize kazandırılması için gerekli girişimlerimizi sağlayacağız. Tesisi kurmaya kararlıyız çünkü bu yatırım hem ilimiz hem de ülke ekonomisine kaktı sağlayacağı gibi istihdam ve çevre bakımından da önem taşıyor. Bu konuda ilimiz yetkililerinin gerekli çalışmaları yapmalarını talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.