YEREL
Giriş Tarihi : 03-02-2021 09:46   Güncelleme : 03-02-2021 09:46

KARAHAN: İLK YİRMİ İLDEN BİRİ OLDUK

KARAHAN: İLK YİRMİ İLDEN BİRİ OLDUK

İRFAN ARSLAN

Ülke genelinde küçükbaş hayvancılığı geliştirmek amacı ile Ziraat Bankası ile Tarım ve Hayvancılık il Müdürlüğü ile imzalanan protokol ile besicilere kredi verilecek. Proje kapsamında Elazığ’da Ziraat Bankası ile Elazığ Valiliği arasında protokol imzalandığını belirten Tarım ve Orman İl Müdürü Turan Karahan; ”Bu protokol ile küçükbaş hayvan üreticilerimiz 100 bin liraya kadar Ziraat Bankasından faizsiz kredi alabilecekler. Bu rakamın üzerinde kredi talebinde bulunulması durumunda ise 100 bin liranın üzerinde ki kredi için yüzde 50 indirimli olarak faiz uygulanacak.” Dedi

Tarım ve Orman İl Müdürü Turan Karahan, projenin sekretaryasını il Müdürlükleri olarak kendilerinin yapacaklarını belirterek, ”Proje kapsamında protokol Ziraat Bankası ile Elazığ Valiliği arasında imzalandı. Valilik bizim ita amirimizdir. Projeden faydalanmak isteyecek olan üreticilerimiz başvurularını ve diğer işlemlerini bizimle yapacaklar.

Üreticilerin özellikle kredi taliplerinde üreticilerimizden istenen kefil ve teminat talepleri büyük sıkıntı yaşatıyordu. Bu projede bunlar olmayacak. Ziraat Bankası kredi talebinde bulunacak olan üreticilere istediği kderiyi verecek ancak alacakları küçükbaş hayvanlara temlik koyacak. Üreticiler aldıkları kredileri 1 yılı ödemesiz olmak kaydıyla 7 yılda eşit taksitler ile göre ödeyecekler. Proje kapsamında kredi talibende bulunan ve kredi aldıktan sonra üreticiler tarafından alınacak olan küçükbaş hayvanlar üç yıl süresince satılamayacak.

 Biz bu proje kapsamında ilimizde küçükbaş hayvan üreticiliği yapan Şavak ve Beritan aşiretleri ile Koyun Keçi Üreticileri Birliği yönetimi ile temasa geçecek ve bunların ilimizde Akkoyun ve Morkoyun cinsinde üretim yapmalarını, projeden faydalanmalarını isteyeceğiz.

Proje kapsamında ülkemizde Ziraat Bankası ile protokol imzalayan ilk yirmi ilden biri olduk. İnanıyorum ki bu proje ile ilimizde küçükbaş hayvancılık önemli bir gelişim gösterecek. İlimize ve üreticilerimiz hayırlı olmasını diliyorum.” dedi