YEREL
Giriş Tarihi : 03-02-2021 09:53   Güncelleme : 03-02-2021 12:59

REİS’İN ÖVDÜĞÜ PROJE; TÜRKİYE’DE İLK AVRUPA’DA EN BÜYÜK

REİS’İN ÖVDÜĞÜ PROJE; TÜRKİYE’DE İLK AVRUPA’DA EN BÜYÜK

MÜSLÜM DEMİRTAŞ

Kabine Toplantısın ardından yaptığı basın açıklamasında Elazığ’a geniş yer ayıran Cumhurbaşkanı Erdoğan,  Elazığ’ın tanıtımı noktasında en önemli projelerden biri olacak olan İpek Yolu Uluslararası Çocuk ve Gençlik Çalışmaları Merkezi’nden yine övgüyle bahsetti. Açılışında olduğu gibi basın açıklamasında da Avrupa’da en büyük proje olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Elazığ ziyaretimizde Avrupa'nın en büyük çocuk ve gençlik merkezinin resmi açılışını da yaptık. Yazılım, kodlama, tarım, binicilik, okçuluk sporlarına kadar gençlerimize hizmet verilecek” dedi.

Elazığ’ın en önemli eğitim ve kültür tesisi olmaya aday, ilimizin tanıtımı için önemli bir proje olan İpek Yolu Uluslararası Çocuk ve Gençlik Çalışmaları Merkezi’nin açılışı, depremin yıldönümü dolayısıyla Elazığ’a gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve bakanların katılımıyla gerçekleşmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın himayesinde AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Leyla Şahin Usta'nın koordinesinde bakanlıkların destekleriyle Elazığ Valiliği İl Özel İdaresi tarafından yapılan,  Koordinatörlüğünü Hakan Karabulut’un üstlendiği gençlik çalışma merkezi, ülkemizde alanında tek olup Avrupa’da da en büyük çalışma merkezi.

CUMHURBAŞKANI’NDAN AVRUPA’NIN EN BÜYÜĞÜ VURGUSU

Cumhurbaşkanı Erdoğan millete sesleniş konuşmasında da Elazığ’da yapılan çalışmaları açıklarken açılışını gerçekleştirdiği İpek Yolu Uluslararası Çocuk ve Gençlik Çalışmaları Merkezi’ne değindi.  Konuşmasına Kömürhan Köprüsü’nün açılışıyla başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kömürhan Köprüsü ve bağlantı yolunun ülkemizde ulaşım ağının en önemli noktalarından biri olduğuna dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra 25 Ocak’taki Elazığ ziyaretine değindi. Deprem konutlarına değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ziyarette 8 bin konutun anahtarını hak sahiplerine teslim ettiklerini ifade ederek, yapımı devam eden 20 bin konutun da yaza kadar tamamlanacağını belirtti. Konutların hayırlı olmasını temenni eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Elazığ’da yapılan köy konutlarının da yöre halkının ihtiyaçlarını karşılayacak planda olduğunu belirterek örnek bir proje olduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan geniş ölçüde Elazığ’a yer verdiği konuşmasının devamında ise İpek Yolu Uluslararası Çocuk ve Gençlik Çalışmaları Merkezi’ne de değindi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Elazığ ziyaretimizde Avrupa'nın en büyük çocuk ve gençlik merkezinin resmi açılışını da yaptık. Yazılım, kodlama, tarım, binicilik, okçuluk sporlarına kadar gençlerimize hizmet verilecek” şeklinde konuştu.

ULUSLAR ARASI STANDARTLARININ ÜZERİNDE BİR TESİS

İlimize birçok alanda katkı sunacağı çalışma merkezine uluslar arası düzeyde bir proje denilse de uluslar arası standartlarının üzerinde bir proje olduğu gerçeği detaylarıyla ortaya çıkıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da övgüyle bahsettiği, alanında ülkemizde bir ilk olacak olan İpek Yolu Uluslararası Çocuk ve Gençlik Çalışmaları Merkezinin toplam fiziki büyüklüğü 225 bin metrekareyi bulmaktadır. Merkezde, bir adet ana operasyon binası yer almakta ve bu binada çok sayıda atölye bulunmaktadır. Komplekste yazılım, kodlama, robotik, teknik atölye, tasarım atölyesi, montaj atölyesi gibi birçok temalardan oluşan atölyeler yer almaktadır. 3 adet tematik eğitim ve konferans salonu, 500 kişilik yemekhane, 500 kişilik teras alanı ve bir kütüphanenin yer aldığı komplekste, çocuk trafik eğitim parkurları ve çocukların analitik düşünme yetisini geliştirecek dış mekân tematik eğitimi alanları bulunmaktadır. Arazi içerisinde Türkiye’nin en büyük Ar-Ge merkezlerinden birisini de bünyesinde bulunduran komplekste, toplamda 256 yatak kapasiteli misafirhane ve genç evleri yer almaktadır. Günübirlik konaklama alanları da olan tesiste 100 kişilik çadır kamp alanı da bulunmaktadır.

İHTİYAÇLAR TESİSTEKİ ÇALIŞMALARLA KARŞILANIYOR

Hem alan büyüklüğü olarak hem de içerisinde barındırılan konsept olarak Türkiye’de ilk Avrupa’nın da en büyüğü olan gençlik merkezinde her çalışma geri dönüşümlü olarak gerçekleştiriliyor. Her kesimin faydalanacağı gibi kırsal kesimdeki kadın ve gençlere yönelik organik tarım hayvancılık eğitimi de veriliyor. Verilen bu eğitim neticesinde hem bölgenin kalkınmasında önemli rol üstelenerek tıbbi ve aromatik bitkilerin önemini arttıracak hem de organik ürünlerin üretimi sağlanıyor. 25 çeşit tıbbi ve aromatik bitkinin üretimi yapılan tesiste, bitkilerin işlenmesiyle; ilaç, kozmetik, doğal ürünler ve gıda sektörüne ciddi anlamda katkı sunacağı gibi bu ürünlerin işlenmesinden sonra da geri dönüşümlü olarak farklı bir işleyişle önümüze çıkıyor.  Yüzde yüz doğal olarak üretilen birçok bitkinin işlenmesinden sonra çıkan yağlarından bile faydalanarak tesis içerisinde bulunan 256 kişilik konaklama alanının, şampuan, sıvı sabun, krem, dezenfektan, kolonya gibi malzemeler üretiliyor.

YÜZDE YÜZ DOĞAL ÜRÜNLER

Uzun bir süre sonra yapımı tamamlanan ve ilimiz ve ülkemiz adına son derece önemli bir konumda olan çalışma merkezinin ihtiyaçlarının yüzde 80’i yine tesis personelleri tarafından üretiliyor. Eğitim almak için Ziraat mühendisliği, Veteriner Hekimliği gibi birçok bölümden gelen öğrenciler eğitim aldığı gibi tesisin ihtiyaçlarını karşılamak için ciddi bir çaba sarf ediyor. Tesisin elektriği, peyzaj sulamasında kullanılan suyu, mutfakta kullanılan baharat çeşitleri, konaklama alanı ihtiyaçları gibi tesisin birçok ihtiyacı, yine eğitim almak için gelen öğrenciler tarafından uygulamalı çalışmalar neticesinde karşılanıyor.

ELAZIĞ İÇİN BÜYÜK ŞANS

6.8 şiddetindeki depremle sarsılan ve üzerinden bir yıl geçmesine rağmen yaraların hala tam anlamıyla sarılmadığı Elazığ’da böyle kapsamlı ve geniş anlamda ilimize ve ülkemize katkı sunacak olan projenin ilimizde yapılması çocuk ve gençlik anlamında bizim için büyük bir şans. Üretken gençlerin ileride hayata geçirmesini planladığı fikirlerini İpek Yolu Uluslararası Çocuk ve Gençlik Çalışmaları Merkezi aracılığıyla hayata geçirme şansını öne sürdüğü gibi çocuk gelişimi açısından da önemli bir çalışma merkezi. Özellikle ülkemizde olduğu gibi ilimizde de gelecek kaygısı yaşayan gençlerin kaygıları, standartların üzerinde, büyük yatırımlar ile yapılan çalışma merkeziyle son bulacağı ifade ediliyor.

PROJEYİ ELAZIĞ’A KAZANDIRAN HAKAN KARABULUT’A TEŞEKKÜR…

Haberkent Gazetesi olarak Elazığ’ın her konuda kalkınması ve gelişim göstermesi açısından yoğun çaba harcayarak en iyi şekilde hazırlayan, ilimizin ve ülkemizin birçok ihtiyacının yine bu merkezde karşılanmasını sağlayan ve üstlendiği görevi başarıyla yerine getiren İpek Yolu Uluslararası Çocuk ve Gençlik Çalışmaları Merkezi Genel Koordinatörü Hakan Karabulut’a bu projeyi ilimize ve ülkemize kazandırdığı için teşekkür ediyor, çalışmalarında başarılarının devamını diliyoruz.