YEREL
Giriş Tarihi : 04-02-2021 09:42   Güncelleme : 04-02-2021 09:42

SUSMAZ’DAN İMAR-İSTİMLAK PROGRAMINA TEPKİ

SUSMAZ’DAN İMAR-İSTİMLAK PROGRAMINA TEPKİ

MÜSLÜM DEMİRTAŞ

Elazığ Belediyesi Şubat ayı meclis toplantılarının son oturumu yapıldı. Son oturumda imar-istimlak programıyla ilgili söz alan MHP Meclis Üyesi Behçet Susmaz, Elazığ Belediyesi’nin 5 yıllık imar-istimlak programında bakanlık genelgesine uyulmadığını ifade etti.

Elazığ Belediye Meclisi, Şubat Ayı toplantıları ikinci gününde devam etti.  Meclis başkanlığını Belediye Başkan yardımcısı Aydın Kara’nın yaptığı oturumda gündem maddeleri ve imar komisyon raporları görüşülerek karara bağlandı. Son oturumda, gündem maddesi, Sürsürü Mahallesi’nde Ada 15 parsel 77 338 m2 alanın 5 yıllık İmar-İstimlak Programına alınması ile ilgili teklif görüşüldü. Görüşmede İmar-İstimlak raporlarıyla ilgili söz alan MHP Meclis Üyesi Behçet Susmaz, Elazığ Belediyesi’nin hazırlamış olduğu İmar Programına değinerek 2017 yılında da bu programa karşı olduklarını ve destek olmadığını söyledi.

İmar programlarının belediyeler açısında çok önemli olduğunu vurgulayan Susmaz, konuşmasında, İmar Programının mevzuatlarını ve bakanlığın genelge esaslarını dile getirdi. Kayseri, Pınarbaşı Belediyesi’nin hazırlamış olduğu imar programıyla Elazığ Belediyesi’nin hazırlamış olduğu imar programını karşılaştıran Susmaz, yıllara göre istimlak edilen yerleri açıkladı. Susmaz’ın açıklamalarının detayları şöyle;

“2017-2018 yılı içerisinde Elazığ Belediyesi 11 bin hektarlık imar planı yapan bir belediye, 11 bin hektarlık imar planına göre çocuk alanları, parklar ve diğer alanlar için 8 yer istimlak ediyor. Bu yerlerin bir tanesi Sarayatik Mahallesi’nde diğerleri Kesrik Mahallesi’nde. 2018 Yılında yine sadece Kesrik Mahallesi ve Hüseynik Mahallesi var. 2019-2020’de istimlak edilecek yerler hepsi Hüseynik Mahallesi. İmar-İstimlak Programı bunlar arkadaşlar Elazığ Belediyesi hazırlıyor. 2020-2021 yılında yine hepsi Hüseynik Mahallesi’nde. Başka yerde istimlak yok, başka yerde yol açılmıyor, oyun alanı yapılmıyor, başka yerde çocuk park yapılmıyor.  En son 2021-2022 yılı programında ise istimlak edilecek yerler Rüstempaşa Mahallesi, Sürsürü Mahallesi, Kesrik Mahallesi, Hüseynik Mahallesi, Mustafapaşa Mahallesi Hüseynik Mahallesi’nde“

“2017 YILINDA DA KARŞI ÇIKTIK”

MHP Belediye Meclis Üyesi Behçet Susmaz,“İlgililere şunu soruyorum; belediye bu imar programını yaptı, meclisten de geçti. 2017 yılında da biz karşı çıktık, böyle bir imar programının olmayacağını ifade ettik bunun mücadelesini verdik. Belediye bu planı layık gördü. Siz de itiraz etmediniz şimdiye kadar. Kaç kere getirin imar programını  görelim diyoruz getirmiyorsunuz, işte ben getirdim size takdim ediyorum. Şimdi soruyorum; 2017-2018 yılında Sarayatik ve Kesrik Mahallesi’nde istimlak edilecek 8 yerden kaç tanesi istimlak edilmiştir? Programa göre 2017 yılında bu yerler istimlak edilecek. Kaç tanesi istimlak edilmiştir ve bu yerler dururken bunların dışında kaç yer istimlak edilmiştir? Bu vatandaşlar müracaat etmiş, dilekçe vermiş. Ya karşılığında bana arsa verin ya da para verin diyor. Ben belediyenin bu yerleri istimlak ettiğini tahmin etmiyorum. İmar istimlak programına ilave edilecek yerler diye liste geliyordu bize. Hani ilave? Nereye ilave etmiş, kim ilave etmiş?”

“KÖTÜ ALIŞKANLIK DEVAM EDİYOR”

Böyle bir imar programının yanlış olduğunu vurgulayan meclis üyesi Susmaz, “Bu haksızlıktır, adaletsizliktir, hukuksuzluktur. Buna imar programı diyemeyiz ve Elazığ Belediyesi’ni yanlış buluyorum. Elazığ insanına bu reva görülmemeli, yakışmıyor.  2 yıldır söylüyorum.  İmar-İstimlak Müdürlüğü ve Etüt Proje Müdürlüğünden 3-5 kişi oturacak, bunu yapacaksın. Her ay 3-5 yerin imar istimlak programına alınması önümüze geliyor. Kim alıyor, nasıl alıyor, ne zaman ödeniyor nasıl ödeniyor sonrasında ise bakın Bakanlık diyor ki; Bir yerin imar istimlak programlarına ilave edilebilmesi için çok acil, hemen yapılması gereken bir yer olması lazım. Bakın bu toplantıda bir tane gelmiş; Sürsürü Mahallesi’nde Ada 15 parsel 77 kamulaştırılmaya ayrılan kısım 338 m2. Nedir bu biliyor musunuz? Aciliyeti nedir? Niye programa ilave ediliyor? Bilgi veren var mı? Yok. Bunu getiren hangi müdürlükse bunu izah etmesi gerekiyor. Bu kötü alışkanlık devam ediyor. Daha ne kadar devam edecek bilmiyorum ama vicdanen rahat değilim. Oy vermediğim için rahatım ama yeterince programı anlatamadığım için vicdanen rahat değilim” dedi.

İmar-İstimlak programı ile ilgili diğer meclis üyeleri de söz alarak, görüşlerini dile getirdi. Gündem maddesi oy çokluğuyla kabul edildi.