YEREL
Giriş Tarihi : 04-02-2021 09:45   Güncelleme : 04-02-2021 09:45

KARAHAN: AR-GE ÇALIŞMALARI ARTIRILMALI

KARAHAN: AR-GE ÇALIŞMALARI ARTIRILMALI

İRFAN ARSLAN

*Dünya nüfus artışı hızı ile gıda ve su kaynaklarının önümüzdeki 70 yıl içinde daha büyük boyutlara ulaşacağını belirten Tarım ve Orman İl Müdürü Turan Karahan, ”Mevcut tarım alanlarını arttırmak mümkün olamayacağına göre bu alanlardan verimi artırmak sureti ile yapılan üretim artırılmalı. Bunun içinde Bakanlığımızın çok önemli çalışmaları söz konusu.”

* Stratejik öneme sahip olan gıda ürünlerinin üzerinde yapılan çalışmalar ile kuraklığa dayanıklı veya daha az su ihtiyacı ile üretimi konusunda yapılan çalışmaların da olumlu sonuçlar verdiğini belirten Karahan; ”Bu alanda gerçekten Bakanlığımız çok önemli çalışmalar yapıyor. Buğday, Mısır, Arpa gibi ürünlerin üretiminde atılan adımlardan olumlu geri dönüş sağlandı.”

* Tüm dünyanın yaşadığı Pandemi süreci Gıdaya olan önemi daha net bir şekilde ortaya koyduğunu belirten Karahan; ”Dünya nüfusu bugünkü artış hızı ile devam ederse, 70 yıl sonra bugünkü nüfus iki katına çıkacaktır. Bu durumda gıda ve suya olan ihtiyacı bugünkü rakamsal boyutunun iki katına çıkaracaktır.Bunu sağlama adına çalışmalar yapılıyor.”

* Tarım ve Orman Bakanlığının bu konuda çok önemli çalışmalar yaptığını belirten Karahan; “Bakanlığımız hem Starejik ürün çalışmaları, hem verimi artırma hem de vatandaşların bilinçli gıda tüketimi konusunda kampanyalar düzenleyerek vatandaşlarımızın bu konuda bilinçlenmesini hedefliyor.”

Dünya nüfusunun artış hızı gelecekte en büyük problemin Gıda ve Su olacağını belirten Tarım ve Orman İl Müdürü Turan Karahan, “Bilim dünyası dünya nüfus artış hızının bugünkü rakamlar ile devam etmesi durumunda 70 yıl iki katına çıkacağını bununda gıda ve suya olan ihtiyacı arttıracağını belirtiyor. Bu konuda tüm ülkelerin yaptığı gibi ülkemizde de gerekli önlemlerin alınması için Bakanlığımız çok önemli adımlar atıyor, çalışmalar yapıyor” dedi.

Gıda ve Su konusunda gelecekte ülkemizde sıkıntı yaşanmaması adına yapılan çalışmalar ile öncelikle verimin artırılması bunun yanında tarımsal alanlardan elde edilen üretimin artırılmasını sağlama adına Tarım ve Orman Bakanlığının yaptığı çalışmaların arzulanan neticelere ulaşılması adına olumlu gelişmeler sağlandığını belirten Turan Karahan Gazetemize yaptığı açıklamalarda şunları söyledi;

“GIDA VE SUYUN DİKKATLİ TÜKETİLMESİ GEREKİYOR”

“Pandemi süreci bu konuyu bir kez daha dünyanın gündemine taşıdı. Gıda ve su tüm insanlığın olmazsa olmazıdır. Gıda ve suyun son derece dikkatli tüketilmesi gerekiyor. Bugün dünyada 800 Milyon kişi açlık ile mücadele veriyor. Bu gelecekte dünya nüfus artış hızı bugünkü hızıyla devam ederse, dünya nüfusunun 15 Milyaraa yükselmesine neden olacaktır.  Bu tablo karşısında gıda ve suya daha çok gereksinim duyulacaktır. Bu nedenle bugünden gerekli önlemlerin alınması ve çalışmaların yapılması gerekiyor.”

“BAKANLIĞIMIZ GEREKLİ ÇALIŞMALARI YAPIYOR”

Tarım ve Orman Bakanlığının bu konuda gerekli duyarlılığı gösterdiğini ve çalışmalarını çok yönlü olarak yaptığını belirten Karahan; “Bakanlığımız öncelikli olarak stratejik gıda ürünleri üzerinde gerekli çalışmaları başlattı. Bu ürünler Buğday, Arpa, Mısır gibi ürünler. Bu ürünlerin kuraklığa dayanıklı olarak üretimi konusunda son derece başarılı çalışmalar yapıldı.

Bugün Türkiye olarak ülkemizde 24 Milyon Hektar tarımsal alanımız var. Bu alanı artırmamız mümkün mü hayır? Peki, öyleyse ne yapılması gerekir? Bakanlığımız bu konuda da gerekli çalışmalarını yaparak bu alanda yapılan tarımsal üretimde elde edilen verimi artırıcı çalışmalar yaptı. Bakanlığımız Islah çalışmaları ile çeşitlendirme çalışmaları yapıyor ve birim dekardan alınan verimi artıyor.  Örneğin ilimizde bir köyde bir tarlada elde edilen verim 2 bin ton ise bu tarlada üzerinde çalışma yapılan tohum çeşidi ile verimini 6 bin tona yükseltecek tohum geliştirme çalışmaları yapılıyor.

 Bunu yaptığımız zaman ülkemizdeki tarımsal verimi arttırmamız mümkün olabilecek. Bunu da özellikle stratejik önemi bulunan gıda üretiminde yapmamız gerekiyor.“

“MUTLAKA İSRAFI ÖNMELİYİZ”

Karahan, “Ülkemizde bu alanda Bakanlığımızın yanında Üniversitelerimizde de Ar Ge çalışmaları yapılıyor. Bu çalışmaların mutlaka desteklenmesi ve yapılan araştırmaların artırılması gerekiyor. Gelecekte dünyanın en önemli sıkıntısı Gıda ve Su olacak.

Bu gereksinimi ülke olarak en aza indirme noktasında yine Bakanlığımızın başlattığı Gıdanı Koru İsrafı önle çalışmasında insanlarımızın konuya duyarlı hale getirilmesi ve israfın önüne geçilmesi amaçlanıyor. İsrafı ne kadar azaltır ve önlersek ülkemizin bu çalışmalarına katkı sağlamış oluruz. İhtiyacımız kadarı almalı ve tüketmeliyiz.

Bu konuda sadeye gıdaya karşı değil Su kaynaklarımızı ve tüketiminde de duyarlı olmalı ve tüketimde son derece bilinçli hareket etmek zorundayız. Çünkü su tüm dünyamız için son derece önemli. Mevcut kaynakları çok iyi korumak ve tüketimini azaltmamız veya kontrollü  ve bilinçli bir şekilde kullanmamız gelecek nesillerin sıkıntı yaşamasına engel olacaktır.

Dinimiz bile İsraf etmeyin diyor. Bunun içinde bizlerde Gıda ve Su tüketiminde israftan kaçınmalı ve bilinçli tüketim yaparak yapılan çalışmalara katkı sağlamalıyız.” dedi