YEREL
Giriş Tarihi : 04-02-2021 10:22   Güncelleme : 04-02-2021 10:22

MECLİS TOPLANTILARININ SON OTURUMU YAPILDI

MECLİS TOPLANTILARININ SON OTURUMU YAPILDI

MÜSLÜM DEMİRTAŞ

Elazığ Belediyesi şubat ayı meclis toplantılarının son oturumu gerçekleşti. Toplantıda Feyzi Çakmak Mahallesi’nde Elazığ Belediyesi tarafından yapımına başlanılan Cenaze Hizmetleri Birimi alanı ile ilgili plan tadilatı tartışmalara neden oldu.

Elazığ Belediye Meclisi, Şubat Ayı toplantılarının son oturumu yapıldı. Meclis başkanlığını Belediye Başkan yardımcısı Aydın Kara’nın yaptığı oturumda gündem maddeleri ve imar komisyon raporları görüşülerek karara bağlandı. İmar Komisyonu raporları arasında Elazığ Belediyesi tarafından Fevzi Çakmak Mahallesinde cenaze hizmetlerinde kullanılmak üzere 2 bin 500 metre kare alan üzerinde yapımına başlanan hizmet birimi alanı için imar tadilatı yer aldı. İmar komisyonunda yer alan MHP Meclis Üyesi Süleyman Soysal, komisyonun raporuna itiraz ettiklerini, onay vermediklerini belirtirken, gündem maddesi ile ilgili söz alan MHP, CHP ve İYİ Partili meclis üyeleri madde ile ilgili itirazlarını dile getirdi.

“TEMEL ATILDIKTAN SONRA MECLİSE GETİRİLİYOR”

Söz alan CHP Meclis Üyesi Cafer Yeşil, “Burası ile ilgili itirazlarımızı dün dile getirdik. 15 yıl sonra buranın gerçekten Elazığ trafiğinin ciddi anlamda etkileyeceğini dile getirdik. Nasıl diğer kurumların yerlerini değiştiriyorsak muhtemelen 15 yıl sonra burayı da değiştireceğiz. Çünkü tam trafiğin içerisinde kalıyor, ciddi bir trafik sıkışıklığı oluyor. Yine aynı zamanda burası konut alanı, sağında konut solunda konut var. Yani neden burası düşünüldü bir türlü anlayamadım. Sayın başkana arz ettim, başkan yardımcılarıyla görüştüm, muhtarların itirazlarını dile getirdim. Eğer bir şey yapılıyorsa, önce tartışılır diğer arkadaşlara da bilgi verileceğinin daha doğru olduğunu düşünüyorum. Ama maalesef temel atıldıktan sonra meclise getiriliyor. Yani meclisi ciddiye mi almadık bunu da meclisin takdirine bırakıyorum ama doğru bulmuyorum” dedi.

 “MECLİSİN BU KONUYU AFFETMESİ KANUNA AYKIRIDIR”

MHP Belediye Meclis Üyesi Behçet Susmaz da söz alarak “Bu alanın daha tescili yapılmamış. Tescili yapılmayan yerde imar tadilatı yapılması normal bir şey değil.  Burası daha belediyenin malı değil. Tescil dışı olan bir yerde nasıl imar tadilatı yapılabiliyor? Meclis olarak meclisin onurunu korumak istiyorsak şöyle bir karar almak lazım. Burada yeşil alan üzerine yapılan ruhsatsız kaçak bir inşaat var. Bu inşaatın mühürlenmesi ve yapanın cezaya çarptırılması ve inşaatın yıkım kararının alınması için meclis üyelerinin ret kararı alması gerekiyor. Biz şuan da kaçak inşaata ruhsat vermek için gayret ediyoruz(!). Belediye meclisi olarak meclisimizi hiçe sayan, meclise değer vermeyen ve kaçak olarak yeşil alan üzerinde inşaat yapan vatandaşa nasıl yardımcı olabiliriz düşüncesine sahip olan varsa ben onları kınıyorum. Böyle bir şey olamaz. Meclis hemen şimdi bu kaçak inşaatın durdurulması mühürlenmesi ve yapanlar hakkında cezai işlem yapılması için karar almalıdır.  İleride bu yasal konu olabilir. Meclisin bu konuyu affetmesi, bu imar tadilatını yapması yasalara ve kanunlara aykırıdır. Arkadaşlardan istirham ediyorum lütfen böyle bir yanlışa düşmesinler” dedi.

“ATI ALAN ÜSKÜDAR’I GEÇMİŞ”

Söz alan İYİ Parti Meclis Üyesi Gültekin Koç da, “Şimdi bir proje gelmiş önümüze meclisten geçmesi isteniyor. Ama konuşmalardan anlıyorum ki atı alan Üsküdar’ı geçmiş. Yani orada temel atılmış inşaat başlamış, meclisin haberi yok bu durumdan. Ancak meclisten onay isteniyor. Bu gariplik değil mi? Bu meclisin devredışı bırakılması anlamına gelmiyor mu? Beni rahatsız eden esas konulardan biri bu. Siz bunu önceden meclise getirirsiniz, meclisin olurunu alırsınız, oluru aldıktan sonra temel atarsınız. Behçet Beyin dediği gibi daha sonra eksiklikler varsa tamamlarsınız, hayırlı bir hizmet deriz. Ama bu durum meclisin devre dışı bırakılması, kale alınmamasıdır. Oldu bittiye getirildikten sonra bizden destek beklenilmesi çelişki değil mi? O zaman bundan sonraki hadiselerde de görüşlerimizi almadan yapın getirin kabul edip etmeyenler deyin geçsin. Olmaz böyle bir şey” ifadelerini kullandı.

 “İSTENMEYEN BİR ŞEY JET HIZIYLA GEÇİYOR MECLİSTEN”

Söz alan CHP Meclis Üyesi Murat Akkoç da, “Böyle bir tadilat planlaması yaparken oradaki insanların görüşleri talepleri de alınması lazım. Oradaki insanlara sordunuz mu? Biz diyoruz ki insanlar rahatsız, istemiyorlar siz zoraki bir şey yapıyoruz. Elazığ’da ilk defa mı bir park alanı ilan edildi. Park alanıysa park alanı olarak kalsın. Mahallelerde başka şeyler istenirken bir ton bahane ortaya çıkıyor yapamayız edemeyiz diye ama istenmeyen bir şey yapıldığı zaman jet hızıyla geçiyor bu meclisten. Biz bunu istemiyoruz, halkın adına konuşuyoruz. Dün Belediye Başkanımız diyor ki biz muhtarların sözüne göre mi hareket edeceğiz. Cumhurbaşkanı bile belli periyotlarda muhtarları muhatap alırken bu meclis muhtarları muhatap almıyor. Muhtarlar halkın seçtiği yerel temsilcilerdir. Halk bir talepte, şikayette bulunuyor, bunları dikkate almak zorundasınız” şeklinde konuştu.

“KAÇAK YAPI YOK, BELEDİYENİN YAPACAĞI BİR ALAN”

İtirazlara cevap veren AK Parti Meclis Üyesi Veysi Toptaş ise,”Tescil dışı olsa bile oranın belediye hizmet alanına dönüşmesinde herhangi bir sıkıntı yok. Belediye hizmet alanı olupta tescil dışı olan alanlarda var. Şimdi imar tadilatı yapıldıktan sonra oranın tescili mecburen yapılması lazım ki ruhsat tanıması lazım. Behçet bey doğru söylüyor burasının tapuda tescili yapıldıktan sonra inşaat ruhsatı iskan aşamasına gelene kadar resmi gözükecek. Burada herhangi bir sıkıntı yok. Burası şahıs arazi değil, Burası belediyenin yapacağı bir hayırseverin de desteklediği bir hizmettir, kaçak yapı değil. Biz park ile hizmet alanının yerini değiştiriyoruz. Burada kaçak bir yapı yok, belediyenin yapacağı bir alandır. Belediye yapıyor parasını hayırsever vatandaş ödüyor. Zamanla resmi işler yapılır sadece hızlandırıyoruz” dedi.

Tartışmalara neden olan gündem maddesi meclisin oylarına sunuldu, MHP, CHP ve İYİ Partili meclis üyeleri ret oyu verirken, gündem maddesi oy çokluğuyla kabul edildi.