YEREL
Giriş Tarihi : 04-02-2021 12:38   Güncelleme : 04-02-2021 13:16

BULUT’TAN YENEROĞLU’NA CEVAP: ESEFLE KARŞILIYORUM

BULUT’TAN YENEROĞLU’NA CEVAP: ESEFLE KARŞILIYORUM

MÜSLÜM DEMİRTAŞ

Ak Parti Elazığ Milletvekili Metin Bulut, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Elazığ depremi sonrası yapılan çalışmalara ilişkin açıklamalarda bulunan Deva Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu’na cevap verdi. Milletvekili Bulut açıklamasında; mesnetsiz, gerçek dışı beyanların siyasetin saygınlığını düşürdüğünü belirterek, “Elazığ’da bu kadar çok şey yapılmışken, hala niye hiçbir şey yapılmamış demeyi esefle karşılıyorum” dedi.

Geçtiğimiz hafta Deva Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu’nun Elazığ depremi sonrası yapılan çalışmalara ilişkin yaptığı açıklamalara karşılık Ak Parti MKYK üyesi ve Elazığ Milletvekili Metin Bulut’tan cevap geldi. Milletvekili Bulut, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada şunları kaydetti;

 “Alt yapısı olmayan, bu kadar mesnetsiz, gerçek dışı beyanın Mustafa Yeneroğlu’nun temsil ettiği hareketin ve siyasetin saygınlığını düşürdüğünün kanaatindeyim. 24 Ocak Elazığ depreminden sonra enkazların hala kaldırılmadığını, vatandaşlarımız köylerde hala çadırlarda yaşadığını, ısıtmayan konteynerin tek göz odası için bile aylık 600 TL kira ve elektrik faturası ödendiği, yine konut inşa faaliyetlerini bitirilmesi kalıntılarının kaldırılması konusunda neden hala bir sonuç alınamadığı ve vatandaşlarımızın DASK kaynaklı mağduriyetine neden hala çözüm bulunamadığı, yine vatandaşımızın temel barınma ihtiyaçlarının neden dikkate alınmadığı ile alakalı bir takım iddialarda bulunmuştu.

“NE KİRA NE ELEKTRİK NE DE SU FATURASI ALINMAMAKTADIR”

Depremin hemen akabinde enkaz kaldırma çalışmaları başlamıştır ve yaklaşık 4764 tane binanın enkazının kaldırılma işlemi gerçekleştirilmişti. Elbette büyük bir organizasyondan bahsediyoruz. Bir şehrin yüzde 10’luk bina stokunun etkilenmesinden bahsediyoruz. Kalan tek tük enkazların kaldırılma çalışmaları da devam ediyor.

Vatandaşlarımızın köylerde hala çadırlarda yaşadığını ifade etmiştir. Kırsalda şu ana kadar evi yıkılan evini yapıp teslim edemediğimiz 1045 tane vatandaşımıza anında konteyner teminatı yaptık.

Isıtmayan konteynerin tek göz odası için bile aylık 600 TL kira ve elektrik faturası ödendiğinden bahsetti. Elazığ’da depremin hemen akabinde yaklaşık 2809 konteyner kent kurduk. 1760 tane ailemiz yani 6 bin 700 bireyimiz konteyner kentlerde konaklamaktadır.  Bu konteynerde kalan vatandaşlarımızdan ne kira ne elektrik ne de su faturası alınmamaktadır. Bu gerçek dışı beyanın hangi kaynaklardan alındığını merak ediyorum. Sadece AFAD’ın ödemiş olduğu elektrik parası bugüne kadar 4 milyon 218 bin TL’dir”

“ELAZIĞ HALKI ŞAHİTTİR”

 Milletvekili Bulut, “Cumhuriyet tarihinden en büyük organizasyonlarından bir tanesi Elazığ’da yapıldı. Yaklaşık 19 bin 500 konutun yapımına başlandı. Bunun 8 bini bitirildi. 3 bini teslim edildi. İnşallah kalan konutlarda haziran ayı gibi yakın zamanda tamamlanacaktır. Buna Elazığ halkı şahittir” şeklinde konuştu.

“ELAZIĞ’DA HALA NİYE BİR ŞEY YAPILMADI DEMEYİ ESEFLE KARŞILIYORUM”

Abdullahpaşa, Bizmişen, Çatalçeşme, Yemişlik, Zafran yerleşkelerinde tamamlanan konutları görsellerle açıklayan Milletvekili Bulut, “Bakın çok basit bir şeyden bahsetmiyoruz.  Hakikaten yeni bir şehir inşa edilmiştir. 19 bin 500 konut; bunu 5 ile çarptığımızda yaklaşık 100 bin nüfus eder. Bir şehirden daha büyük organizasyondan bahsediyoruz ve biz bu konutların bir kısmını 6 ayda, bir kısmını 8 ayda, bir kısmını 11 ayda teslim ettik. Bu kadar çok şey yapılmışken Elazığ’da hala niye bir şey yapılmadı demeyi esefle karşılıyorum” dedi.

“ELAZIĞ’A NİFAK SOKMAK ÜLKEYE NİFAK SOKMAKTIR”

Milletvekili Bulut konuşmasının sonunda “Elazığ milli ve manevi değerlerine sahip, birlik ve beraberliğimizin teminatı olan illerden bir tanesi. O yüzden böyle bir ile nifak sokmak aynı zamanda ülkeye nifak sokmak anlamına gelir. Fitneye mahal verecek eylemlerden kaçınmak gerektiğini düşünüyorum. Bu gerçek dışı beyanlarından dolayı sayın Mustafa Yeneroğlu’nu kınıyorum” ifadelerini kullandı.