YEREL
Giriş Tarihi : 04-02-2021 12:49   Güncelleme : 04-02-2021 12:49

FIRAT’IN SAKLI KENTİ PALU PROJESİ HAYATA GEÇİRİLİYOR

FIRAT’IN SAKLI KENTİ PALU PROJESİ HAYATA GEÇİRİLİYOR

İRFAN ARSLAN

Elazığ’ın Palu ilçesinde tarihi yapıların ilçeye değer katması amaçlı yapılan projeye FKA’dan ödenek çıktığı açıklandı.

Palu Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Fadıl Ülgen proje ile ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi.

Palu Kaymakamlığımız tarafından yürütülecek olan 1 milyon iki yüz bin TL. Bütçeli, Fırat'ın Saklı Kenti Palu Projesi Fırat Kalkınma Ajansından(FKA) onayı alınmış olup 2021 yılında yapım sürecine başlanacaktır.

Derneğimizin de yakinen takip ettiği ve ilgililerle hep görüştüğü bu proje kapsamında; Tarihi Palu Köprüsünün aydınlatılması, Eski Palu'da(Çarşıbaşı) El Sanatları Atölyesi ve Yöresel ürün satış stantlarının yapılması, Tarihi Palu  Çarşıbaşı Hamamının Teşhir ve Sergi Alanı olarak düzenlenmesi ve Fotoğraf çekim alanlarının oluşturulması.

Ayrıca bu projeden bağımsız olarak, Çarşıbaşı-Yukarı Palu (Zeve) yolunun, turizm çekim bölgesi Destinasyonuna uyğun bir tarzda, Bazalt Küp taşıyla İl Özel İdaremiz tarafından yapılması için Proje çalışmaları yapılmaktadır. Bu projeye aydınlatmanın da eklenmesini ilgililerden talep ettik.

Bu hizmetlerin gelmesi için yürütülen çalışmalarda öncülük eden, emek veren Palu Kaymakamımız Tayfun Deli  ve ekibine, Elazığ  Valimiz Erkaya Yırık Bey ve ekibine(İl Özel İdaresi), İlimizin Sn.Milletvekillerine velhasılı emeği geçen ve geçecek olan tüm kişi ve kurumlara, Şahsım ve Yönetim Kurulumuz adına çok teşekkür ediyor, şükranlarımızı sunuyoruz.”