YEREL
Giriş Tarihi : 05-02-2021 09:21   Güncelleme : 05-02-2021 09:21

GÜRTÜRK: 596 DERSLİKLİ, 33 OKUL YAPILIYOR

GÜRTÜRK: 596 DERSLİKLİ, 33 OKUL YAPILIYOR

İRFAN ARSLAN

• İlimizdeki okul ihtiyacını giderme adına yapılan çalışmalar sonucunda 13 hayırsever okul yapımına katkı sağlamış bulunmaktadır. Bu iş adamlarımızın bazıları inşaatlarını başlatmış bazıları da protokol yaparak çalışmalarını başlama noktasına getirmişler.

• Yapılan çalışmalar tamamlandığı zaman ilimiz 33 yeni okula ve 596 dersliğe kavuşmuş olacak. Milli Eğitim Müdürü Gürtürk; “Okul inşaatlarımızın çok büyük bir bölümü bu yıl tamamlanacak. Tümü ise 2022 yılında tamamlanmış olacak.” dedi

• Yapılan çalışmaların sadece okul inşaatlarını kapsamadığı, Öğretmen Lojmanlarını da kapsadığını belirten Gürtürk; “Ağın, Alacakaya, Arıcak ve Karakoçan ilçelerimizde 40 daireli öğretmen lojmanı işlemleri devam etmektedir.”

24 Ocak 2020 de ilimizde meydana gelen depremin ardından ilimizde eğitim kurumlarında meydana gelen olumsuzlukların gizlerinin silinmesi adına yapılan çalışmaların tüm hızıyla devam ettiği açıklandı.

Milli Eğitim İl Müdürü Feyzi Gürtürk, depremin ardından ilimizde yapılan hasar tespit çalışmaları sonucunda yıkılan veya ağır hasar aldığı için yıkılması kararlaştırılan okulların yerine yeni okulların yapılmasına yönelik olarak başlatılan çalışmalarda hem devletimizin hem de hayırsever işadamlarının yaptığı çalışmalar ile ilimize 596 derslikli 33 okulun yapılması çalışmalarının başladığı ve devam ettiğini belirtti.

MİLLİ EĞİTİM İL MÜDÜRÜ FEYZİ GÜRTÜK KONUYLA İLGİLİ OLARAK GAZETEMİZE YAPTIĞI ÖZEL AÇIKLAMADA ŞUNLARI SÖYLEDİ;

“24 Ocak Elazığ depreminin ardından özellikle Sayın Valimizin büyük destek ve katkılarıyla bugüne kadar 13 hayırseverimiz ile 208 derslikli 11 okul binası, 1 çok amaçlı salon, 1 güçlendirme (orta hasarlı bina) ve bir okul binasına maddi bağış için protokol imzalanmıştır ve inşaatlara başlanmıştır.

Hayırseverlerimizin ilimize yaptıkları eğitim yatırımlarının dışında kamu bütçesinden ve İl Yatırım Programı kapsamında da okul yapımlarımız olacak. Bu kapsamda; TOKİ ile 208 derslikli 11 okul binası ve 100 öğrenci kapasiteli pansiyon binası yapımı için protokol yapılmıştır. İl Yapım Programı kapsamında İl Özel İdaresi Bütçesinden 106 derslikli 8 okul ilimize kazandırılacaktır. Devlet Yatırım Programı kapsamında 72 derslikli 3 okul binası ve 1 spor salonu yapım işi ile Ağın, Alacakaya, Arıcak ve Karakoçan ilçelerimizde 40 daireli öğretmen lojmanı işlemleri devam etmektedir.

Toplamda 569 derslikli 33 okulun yapımı için tüm çalışmalar tamamlanmış, büyük kısmının yapımına başlanmıştır.

Eğitim yatırımlarımızın büyük bir çoğunluğunun 2021 yılının sonuna kadar tamamlanması, İl Yatırım ve Devlet Yatırım Programında yapılacak olan okullarımızın ise 2022 yılı içerisinde tamamlanması planlanmıştır. 40 Öğretmen Lojmanının inşaatı ise bu yıl içerisinde tamamlanarak öğretmenlerimizin hizmetine sunulacaktır.

HAAYIRSEVERLER TARAFINDAN YAPILACAK OLAN OKULLARIMIZ ŞUNLAR;

 Milli Eğitim Müdürlüğünün eski hizmet binasının bulunduğu Akpınar Mahallesindeki alana LİMAK Holding tarafından yapılacak olan 24 derslikli okulun yapımına başlanmıştır. Milli Eğitim Müdürlüğünün eski hizmet binasının bulunduğu Akpınar Mahallesindeki alana OYAK İnşaat AŞ tarafından yapılacak olan 24 derslikli okulun yapımına başlanmıştır. Fırat Elektrik AŞ tarafından Korgeneral Hulusi Sayın MTAL’nin yerine yapılacak olan 24 derslikli okulun inşaatına başlanmıştır. Kolin İnşaat tarafından Mustafa Kemal Ortaokulu’nun yerine yaptırılacak olan 26 derslikli okulun inşaatına başlanmıştır. Ziver Holding tarafından Aksaray İmam Hatip Ortaokulunun yerinde 12 derslikli okul yapımına başlanmıştır. Bilet Dükkânı (Burak Soylu) tarafından 12 derslikli Anaokulunun inşaatına başlanmıştır.

Elazığ Lisesini (24 derslik) yaptıracak olan hayırseverimiz Kuveyt Türk bağışını Bakanlığımız hesaplarına yapmış olup TOKİ tarafından ihalesi yapılmış olup, kısa süre içerisinde inşaatına başlanacaktır. İyiliğe Uçanlar Derneği tarafından yapımına başlanan 5 derslikli Anaokulunun % 80’lik kısmı tamamlanarak inşaat çalışmaları hızlı bir şekilde devam etmektedir. Esra Zafer Eşref Yıldırım Ortaokulundaki güçlendirme çalışmaları OFTEK İnşaat tarafından tamamlanarak müdürlüğümüze teslim edilmiştir. Konya Ticaret Odası Başkanlığı tarafından maddi bağış yapılmıştır. (142.521,99 TL)Çelik İnşaat Konstrüksiyon tarafından Hıdır Sever Anadolu Lisesi bahçesinde Çok Amaçlı Salon İnşaatına başlanmıştır. Güven Hastanesi tarafından Altınçevre’de yapılacak olan 8 Derslikli İlkokul binası için protokol imzalanmıştır. Final Eğitim Kurumları (İbrahim TAŞEL) ile 24 Elazığ Ortaokulu arsasında 24 derslikli okul protokolü imzalanmıştır.

GÜRTÜRK; ‘’BİTEN OKULLARIMIZ VAR’’

TOKİ tarafından Milli Egemenlik İlkokulu ve Mehmet Akif Ersoy İlkokullarının ihalesi yapılmış, ihaleyi alan firmaya yer teslimi yapılmıştır. Milli Egemenlik İlkokulu temel kazı çalışmaları başlamış, hava şartlarına bağlı olarak diğer okulumuzda da bugünlerde çalışmalar başlayacaktır.”

Milli Eğitim İl Müdürü Feyzi Gürtürk, başlatılan çalışmalar kapsamında yer alan Korg.Hulusi Sayın  Lisesi inşaatının bittiğini, Mustafa Kemal Orta Okulu’nun yüzde 98’nin tamamlandığını, Milli Eğitim Müdürlüğüne devredilen Devlet Hastanesi bünyesinde  Seza Karakoç Özel Eğitim Okulunun eğitime hazır hale getirildiğini de belirtti.Bunun yanında yine aynı yerde Mehmet Akif Ersoy Lisesi’nin yapımı içinde çalışmaların devam ettiğini belirtti. 24 Kasım İlköğretim okulunun da bu ay biteceğini ifade etti.