YEREL
Giriş Tarihi : 06-02-2021 10:55   Güncelleme : 06-02-2021 10:55

ALTUNDAL: MADEN, SIKINTILARINDAN ACİLEN KURTARILMALI

ALTUNDAL: MADEN, SIKINTILARINDAN ACİLEN KURTARILMALI

İRFAN ARSLAN

Elazığ’ın Maden ilçesinde yaşanan sıkıntıların çözüm bulması adına ortak açıklamada bulunan Elazığ Bakır Madenliler Derneği, Ankara Bakır Madenliler Derneği, İstanbul Bakır Madenliler Derneği, İzmir Bakır Madenliler Derneği, Karamürsel Bakır Madenliler Derneği ortak basın açıklamasında ilçenin eski günlerine dönmesi ve canlılık kazanması adına yaşadığı sıkıntılarından kurtarılması gerektiğini belirttiler.

Elazığ Bakır Madenliler Dernek Başkanı Yaşar Altundal, Maden ilçesinin sıkıntılarının net bir şekilde belirlendiğini ve bu sıkıntıların çözümü için ilgili makamların gerekli adımları vakit geçirmeden atmaları gerektiğini belirterek 5 dernek başkanlığı adına yaptığı açıklamada şunları söyledi.

CAN VE MAL KAYIPLARININ OLMAMASI İÇİN ÇALIŞMALAR ŞART

“İlimizin tarihi ilçesi Maden, yakın bir geçmişe kadar ürettiği bakır madeni ile hem ülke sanayisine hem de ekonomisine büyük katkıda bulunan, gelişmiş sosyal ve kültürel yapısı ile ülkemizin örnek ilçelerinden biriydi. Maden ilçesi 1990 yılında fabrikanın kapanması ile birlikte olumsuzluklar yaşanan bir ilçe konumuna geldi. Maden ilçemizin daha büyük zarara uğramaması, can ve mal kayıplarının olmaması ve kimliğine yeniden kavuşabilmesi için acil olarak alınması gerekenler büyük bir önem kazanmıştır.

İLÇENİN ÇÖZÜM BEKLEYEN PROBLEMLERİ

İlçenin sıkıntıları konusunda kamuoyunun yeniden bilgilenmesi noktasında yapılması gerekenler sşu şekilde özetlenebilir.

Heyelan tehdidine yol açan hafriyatın acilen kaldırılması gerekmektedir.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından 04.01.2018 tarih ve 80018 sayılı makam oluru ile mahallinde tetkik için gönderilmiş heyet raporuna istinaden, sorumlu firmanın 6 ay içinde hafriyatları kaldırması, 3 aylık dönemlerle tetkik edilmesi ve uygunsuzluk tespit edildiği takdirde sözleşmenin feshedileceği yönündeki yazısının uygulamaya konması gerekmektedir.

Bakanlığın yazısında belirtilen önlemlerden hiçbirisi uygulamaya konmamış, sadece vatandaşların bölgeyi terk etmesi istenmiştir. Bakır cevheri atıklarının döküldüğü yerde patlatılan dinamitlerle ilçe merkezine girişi sağlayan Selçuklu döneminde yapılan tarihi Maden Köprüsü yıkılmıştır. Acilen ilçe merkezine girişi sağlayacak uygun bir köprü yapılmalıdır. 1872 yılında yapılan Camii-Kebir camisinin ve minaresinin risk altında olması nedeniyle korunması ve restore edilmesi gerekmektedir. 1895 yılında yapılan tarihi Hükümet Konağı’nın acilen restore edilmesi gerekmektedir. 1899 yılında yapılan tarihi Saat Kulesi’nin bakımı yapılmalıdır.

Firma faaliyetleri sonucu konut ve iş yeri sahiplerinin maruz kaldıkları zararların telafi edilebilmesi için TOKİ ya da ilgili devlet kanalları tarafından ilçe merkezinde uygun görülen yerlere konut ve iş yerleri yapılması, bunların bedellerinin devlet tarafından karşılanması veya zarar yol açan firmadan tahsil edilmesi gerekmektedir.

"YETKİLİLERİN DUYARLILIK GÖSTERMELERİNİ BEKLİYORUZ”

Yapılacak konut ve iş yerleri ile birlikte yıkılan veya zarar gören Belediye binası, okul, cami, personel lojmanları, sosyal ve kültürel tesisler gibi kamu binaları da yapılmalıdır.

Maden işletme sahası kamulaştırılıp, izabe kurularak bakır cevherinin sadece cevher olarak çıkartılıp pazarlanması yerine, cevherin Maden ilçemizde işlenerek ilçemizin bakır ve bakırdan elde edilecek yan ürünlerin üretim merkezi haline getirilmesi uygun olacaktır. Böylece ilçede istihdam oluşacak, nüfus artacak, tarihi ve kültürü ile geçmişine bağlı ilçemiz eski varlığına kavuşacak ve ülke ekonomisine çok daha büyük katkılar sağlayacaktır. Yetkililerin bu konuda gerekli duyarlılığı göstermelerini ilçemiz adına bekliyoruz.”