YEREL
Giriş Tarihi : 07-02-2021 15:45   Güncelleme : 07-02-2021 15:45

FIRAT ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİSİNİN RİHA TASARIMININ DENEME UÇUŞU BAŞARI İLE TAMAMLANDI

FIRAT ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİSİNİN RİHA TASARIMININ DENEME UÇUŞU BAŞARI İLE TAMAMLANDI

Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Mekatronik Mühendisliği bölümü yüksek lisans öğrencisi Tolga Mertyüz'ün 'Roketimsi İnsansız Hava Aracı (RİHA) Tasarımı' başlıklı tez çalışmasına ait deneme uçuşları üniversitenin Harput yerleşkesin de yapılmaya başlandı.

Mekatronik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Oğuz Yakut danışmanlığında yürütülen çalışmada roket gibi yükselip İHA gibi süzülecek bir hava aracı tasarlanacak ve rokete güdüm özelliği kazandırılacak. Projenin başlangıç aşaması için gerekli olan roket kurtarma sistemi özgün bir mekanik yapıda tasarlanarak test atışları başarıyla gerçekleştirildi.

Proje ile ilgili Mühendislik Bölüm Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada; Proje kapsamında ArGe çalışmalarına ve test uçuşlarına devam edilecektir. Bununla birlikte EOSBMYO bilgisayar teknolojisi bölümünde görev yapan Dr.Ögr.Üyesi. Orhan Yaman ikinci danışman olarak projeye teknik destek veriyor. Gerekli çalışma izinlerinin alınmasında ve projeye verdikleri desteklerinden dolayı Rektörümüz Prof.Dr. Fahrettin GÖKTAŞ'a, Rektör Yardımcımız Prof.Dr. Mehmet YILMAZ'a, Mühendislik Fakültesi Dekanımız Prof.Dr. Ebru AKPINAR'a ve TAHAM Müdürü Prof.Dr. Necmi ÖZDEMİR'e teşekkür ederiz.” Denildi.