YEREL
Giriş Tarihi : 08-02-2021 09:33   Güncelleme : 08-02-2021 09:38

KURNAZ; 125 MİLYON TL KREDİ DESTEĞİ SAĞLADIK

KURNAZ; 125 MİLYON TL KREDİ DESTEĞİ SAĞLADIK

MÜSLÜM DEMİRTAŞ

Harput Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nin deprem ve pandemi sürecinde Elazığ esnafına 125 bin TL kredi desteği sağladığını belirten Başkan Kurnaz, esnafın kredi taksitlerinin altı ay boyunca ertelendiğini ancak faizsiz kredilerin ertelenmediğini söyledi.

Harput Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Turan Kurnaz, kredilerin ertelenmesiyle ilgili gazetemize özel açıklamalarda bulundu. Başkan Kurnaz, Harput Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nin bölgede en büyük Türkiye’de ise yedinci büyük kooperatif olduğunu söyleyerek 8 yıllık bu süre içerisinde yüzlerce esnafa destek sağladıklarını aktardı.

“DEVLET, ELAZIĞ’A 1 MİLYAR TL ÜZERİNDE KREDİ DESTEĞİ SAĞLADI”

Kooperatif hakkında bilgi veren Başkan Kurnaz, “Harput Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nin mazisi 8 yıldır. Kooperatifimiz bölgede en büyük, Türkiye genelinde ise birçok büyük şehri sollayarak yedinci büyük kooperatif olarak yerini alıyor. Şu anda 250 milyon TL plasmanı olan bir kooperatifiz. 8 yıl içerisinde kooperatifimizden kredi alarak faydalanan esnaf sayısı 4 bindir. Kooperatif olarak depremden dolayı 50 bin TL olmak kaydıyla 2 bin 500 esnafımıza faizsiz kredi sağladık. Toplamda 125 milyon TL kredi desteği sağladık esnafımıza. Ayrıca esnafımıza 25 bin TL nakit 25 bin TL ise kredi kartı olarak pandemi kredisi de verdik. Yani hükümetimiz, takibi olan esnaflarımıza bile mağdur olmamaları adına pandemi kredisi sağladı. Devlet, pandemi sürecinde de esnafının yanında olduğunu bir kez daha göstermiştir. Devlet, KOSGEB kredileri dahil olmak üzere Elazığ’a toplamda 1 milyar TL üzerinde faizsiz kredi desteği sağladı. Bu da ilimizin ekonomisini ayakta tutan bir meblağ oldu.” ifadelerini kullandı.

“ERTELENMEDEN YARARLANAN ESNAF, SİGORTALI İŞÇİLERİ İŞTEN ÇIKARTAMAYACAK”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararı ile esnafın kredilerinin altı ay boyunca ertelenmesi ile ilgili kararın resmi gazetede yayımlandığını söyleyen Başkan Kurnaz,”1 Ocak 2021 - 30 Haziran 2021 tarihleri arasındaki kredi taksitleri 6 aylığına faizli olarak ertelenmiştir. Bu ertelemeyle birlikte örnek veriyorum 5 bin TL bir kredi taksitiniz varsa bunu altı aylığına ertelediğiniz zaman, o 5 bin TL’nin faiziyle birlikte kalan taksitler taksim ediliyor. Örneğin 100 Bin TL krediyi beş yıllığına almışsın, üç ayda bir ödemesi varsa bunu 20 taksit eder. Sizin üçüncü veya ikinci ayda taksitiniz varsa bu taksit diyelim 10 bin TL, bu 10 bin TL 36 aydan sonraki taksitlere eşit bir şekilde bölünüyor. Pandemiden dolayı zor günler geçiren esnaflarımız hükümetimizin sağladığı bu destekle faydalanacaktır. Hükümetimiz sağladığı ertelenmeden yararlanan esnaflarımız, alacağımız taahhütname ile içerisinde sigortalı işçi olarak çalıştırdıkları kişileri işten çıkartamayacaklar. Bu da bir nevi istihdamı diri tutmaktır. İşçi çıkarılması olduğu takdirde esnafın faydalandığı ertelenme iptal olur” dedi.

“FAİZSİZ KREDİLER ERTELENMEDİ”

Elazığ esnafının 24 Ocak depremi öncesi aldıkları kredilerin depremle birlikte 1 yıl ertelendiğini ifade eden Başkan Kurnaz, “Elazığ esnafının deprem öncesi aldığı faizli kredileri devletimiz bir yıl ertelemişti. Bu krediler depremle birlikte 6 ay daha ertelendi. Yani 31.12.2020’den önceki taksitler ertelendi. Faizli olan taksitler ertelendi. Faizsiz krediler buna dahil değil. Faizsiz olarak dağıttığımız kredilerin kredi taksitleri ertelenmedi. Ancak yapılan 6 aylık ertelenme de deprem ve pandemi nedeniyle zorluk çeken esnafın hem sicilinin bozulmasını engelleyecek hem de rahatlatacaktır”dedi.

“ELAZIĞ ESNAFI DÜRÜSTTÜR”

Öte yandan Elazığ esnafının kredi borcu konusunda duyarlı davrandığını vurgulayan Başkan Kurnaz,”Kooperatifimiz Elazığ esnafına 8 yıldır hizmet ediyor ve devam edecek. Elazığ esnafımız gerçekten borcu konusunda dürüsttür. Elazığ’da devletin parası kaybolmaz, toplumumuz onurludur, gururludur. Bu nedenle ben esnafımıza yürekten teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.