YEREL
Giriş Tarihi : 08-02-2021 13:39   Güncelleme : 08-02-2021 13:39

FIRATLI AKADEMİSYENLER RİHA İÇİN İMECE USULÜ EL ELE VERDİLER

FIRATLI AKADEMİSYENLER RİHA İÇİN İMECE USULÜ EL ELE VERDİLER

Roketimsi İnsansız Hava Aracı’nın (RİHA) paraşütü Fırat Üniversitesi Elazığ Organize Sanayi Bölgesi Meslek Yüksekokulu Tekstil Giyim Ayakkabı ve Deri Bölümü Öğretim Görevlileri tarafından üretildi.

Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Mekatronik Mühendisliği Bölüm başkanı ve aynı zamanda Elazığ Organize Sanayi Bölgesi Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Oğuz Yakut tarafından yürütülen Mekatronik Mühendisliği Bölümü öğrencisi Tolga Mertyüz 'ün Roketimsi İnsansız Hava Aracı (RİHA) başlıklı Yüksek Lisans tez çalışması kapsamında bir takım testlerin yapılabilmesi için ihtiyaç duyulan paraşüt sistemi Fırat Üniversitesi'nde üretildi.

Elazığ Organize Sanayi Bölgesi Meslek Yüksekokulu Tekstil Giyim Ayakkabı ve Deri Bölüm Başkanı Öğretim Görevlisi Esma OK tarafından paraşüt imalatını yaparak “Roketimsi İnsansız Hava Aracının” üretilmesine katkı sağladı.

Üretimi yapılan paraşüt, roket sistemi ile birlikte Fırat Üniversitesi Harput yerleşkesinde fırlatıldı. Güvenli bir şekilde havaya fırlatılan roket Apogee noktasına ulaştığında paraşüt sistemini açarak yeryüzüne iniş yaptı. Paraşüt sistemi sayesinde başarılı bir uçuş gerçekleştirildi.