YEREL
Giriş Tarihi : 08-02-2021 18:21   Güncelleme : 11-02-2021 09:29

DAĞHAN: SORUNLAR TESPİTLİ VE KAYIT ALTINDADIR

DAĞHAN: SORUNLAR TESPİTLİ VE KAYIT ALTINDADIR

MÜSLÜM DEMİRTAŞ

Deva Partisi Elazığ İl Başkanı Murat Dağhan, “Çevrimtaş ve Doğanbağı köylerinde yaptığımız çekimlerde sorunlar tespitli ve kayıt altındadır. Bu tespitlerin gerçek dışı olduğu nitelenmesi mesnetsiz bir iddiadır. İthamda bulunmak yerine, bu köylere gidip yerinde incelemelerde bulunurlarsa bizzat kendi kulaklarıyla duyacaklardır” dedi.

AK Parti Milletvekili Metin Bulut, geçtiğimiz günlerde Deva Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu’nun Elazığ’da yaşanan deprem sonrası yaşanan mağduriyetlerinin devam ettiğine dair hazırladığı soru önergesinin TBMM’de sunulmasını eleştirmişti. Milletvekili Bulut’a cevap Deva Partisi Elazığ İl Başkanı Murat Dağhan’dan geldi. İl Başkanı Murat Dağhan parti binasında düzenlediği basın toplantısında, il teşkilatının hazırladığı raporun genel merkeze iletildiği, iletilen rapor kapsamında, DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu tarafından TBMM'ye 19 maddelik soru önergesi verildiğini belirtti.

 “KÖYLERE GİDERSE KENDİ KULAKLARIYLA DUYACAKLARDIR”

Milletvekili Metin Bulut’a cevap veren Dağhan, ”Çevrimtaş ve Doğanbağı köylerinde yaptığımız çekimlerde Sayın Yeneroğlu’nun 28 Ocak’ta yaptığı basın açıklamasında değindiği sorunlar tespitli ve kayıt altındadır. Bu tespitlerin gerçek dışı olduğu nitelemesi mesnetsiz bir iddiadır. Mesnetsiz bir iddiada bulunmak elbette siyasetin saygınlığını düşürür. Yine de iyi tarafından bakarak gelişmeleri yeterince takip etmiş olmamaları ihtimaline karşılık kendilerine mevzu bahis köylerin yerinde durduğunu hatırlatmak isteriz.

Sayın Yeneroğlu’na ithamda bulunmak yerine, bu köylere gidip yerinde incelemelerde bulunurlarsa tek bir göz konteyner evi için deprem mağdurlarının en az 600 tl ödediklerini, ödemediklerinde de kışın ortasında elektriklerinin kesildiğini, bizzat kendi kulaklarıyla duyacaklardır. Umarız giderler. Hatta insanların nasıl feryat ettiklerine de bizzat şahitlik edeceklerdir. Bilmelerini isteriz ki, Elazığ televizyon kanallarının yayınlamadığı köylünün feryatları da bizim kayıtlarımızda mevcuttur. İsterse bunları, bize ziyaretleri esnasında CHP’li 24 milletvekiline verdiğimiz gibi iktidar partisi milletvekiline de verebiliriz. Dahası biz konuyla ilgili olarak kendisine Doğanbağı ve Çevrimtaş köylerini örnek gösterirken, kendisi bize Elazığ merkezdeki konteyner evlerden elektrik parası alınmadığından dem vuruyor. Ayrıca, DASK mağduriyetleri konusu vahim bir şekilde halen Elazığ gündeminin başlarında yer tutmaya devam etmektedir” şeklinde konuştu.

“YAPILANLARIN EKSİK VE YETERSİZ OLDUĞUNU SÖYLÜYORUZ”

Elazığ’da yapılanların eksik ve yetersiz olduğunu söyleyen Dağhan, “Kimsenin “Elazığ’a bir şey yapılmadı” demediğini söylemek isteriz. Tabi ki yapılanlar var ve göz önünde, ancak Elazığ’ a yapılanlar başka, yapılması gerekenler başka başka durumlara işaret ederler. Bizler, yapılanların çok eksik ve yetersiz olduğunu, halkın ihtiyaçlarını karşılamadığını, halkın bilgisi dışında yapıldığını ve zamanında yapılmadığını söylüyoruz. Devleti halk adına yönetenler, en iyisini ve en doğrusunu en ucuza yapmakla mükelleftir. Bu yapılanlar devletin yapması gereken asli görev ve ödevleri arasındadır. 21 yıldan bu yana deprem vergisi adıyla toplayıp biriktirdiklerini, bu kara günlerde harcamak üzere topladı, devlet.  Devlet, ne iktidarın hayır kurumudur ne de İktidar yaptıkları ile kimseye hayırda bulunur. Kendilerini, yaptıkları bu yarım yamalak işleri bir lütufmuş gibi sunma alışkanlığından vazgeçmeye çağırıyoruz” dedi.

“ASIL BİZ ESEFLE KINIYORUZ”

Dağhan sözlerinin devamında,“Bir il başkanı olarak Murat Dağhan bir şey söylediği zaman kesinlikle bunu delilli, ispatlı söyleyeceğimizi bilmeleri lazım. Elazığ'ın ve ülkenin menfaatleri her şeyin önündedir. Biz kendilerine söylüyoruz ki depremi yaşayan insanların mağduriyetleri had safhada. Konteynerde yaşayan insanların elektrik faturaları da bizde mevcuttur. İsterlerse verebiliriz. Bizi yalan söylemekle itham ettikleri için esas biz esefle kınıyoruz. Hali hazırda 2 yıl olmasına rağmen konteynerde yaşayan Elazığ merkezdeki insanların bile ikinci yılına karda, kışta konteynerde girdikleri için esefle kınıyoruz. DASK paraları ödenmediği için esefle kınıyoruz. 2+1 dairelerde 75 metrekare evlerde insanları yaşamay mahkum ettikleri için biz esefle kınıyoruz” ifadelerini kullandı.