YEREL
Giriş Tarihi : 09-02-2021 09:31   Güncelleme : 09-02-2021 13:14

DENETİMLER NEREDE ?

DENETİMLER NEREDE ?

MÜSLÜM DEMİRTAŞ

Hafta sonu sokağa çıkma yasağı kısıtlamasının olduğu günde Elazığ’da Hazar Baba Kayak Merkezi'ne akın eden vatandaşlar Korona virüsü salgınını unuttu. Kayak merkezinde Korona virüs tedbirlerini hiçe sayan bir grubun sosyal mesafeyi yok ettiği, maskesiz halay çektiği görüntüler tepkilere neden oldu. 

SINIRSIZ EĞLENCE!

Kar yağışı ile birlikte sezonun açıldığı Sivrice ilçesine bağlı Hazar Baba Dağı Kayak Merkezi’ne vatandaşların ilgisi arttı. Okulların da tatil olması nedeniyle aşırı yoğunluk yaşayan kayak merkezinde Pazar günü kaydedilen bir görüntü ise tepki çekti. Bir grup, müzik eşliğinde eğlenirken, Korona virüs tedbirlerinin tamamı hiçe sayıldı. Sosyal mesafenin unutulduğu sınırsız eğlencede maskesiz grup halay çekti.  Korona virüs tedbirlerin başında gelen ve bilim kurulu tarafından vatandaşların uymakla yükümlü olduğuna karar verilen maske ve sosyal mesafenin hiçe sayıldığı görüntüler büyük tepki çekti.

SÖZDE KISITLAMA KARARLARI

Öte yandan geçtiğimiz gün İl Hıfzıssıhha Kurulu, Korona virüsü tedbirlerinin hiçe sayıldığı kayak merkezinde kısıtlama kararlarının alındığını açıklamıştı. Elazığ Valisi Erkaya Yırık Başkanlığı’nda toplanan İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından kayak merkezlerine ilişkin alınan sadece birkaç kararın hatırlatılmasında fayda görüyoruz. Alınan kararlar şöyle;

“Kayak otelleri ve tesislerinde Covid-19 tedbirlerine uyulması hususunun salgın denetim ekipleri ve kolluk görevlileri marifetiyle düzenli olarak denetime tabi tutulmasına,

Belirlenen esaslara aykırı uygulama yaptığı veya eğlence yeri şeklinde faaliyette bulunduğu tespit edilen otel ve konaklama tesislerine Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ve Turizmi Teşvik Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesi ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına, oy birliği ile karar verilmiştir”

ALINAN KARARLAR UYGULANIYOR MU?

İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından bu şekilde kararlar alınmasına rağmen, kayak merkezinde Covid-19 tedbirlerine uyulması için denetim ekipleri tarafından hiçbir denetimin yapılmadığı gerçeğini ortaya çıkardığı gibi, binlerce vatandaşımızın ölümüne neden olan salgın kurullarını hiçe sayarak salgının yayılmasına neden olan bu tür ihlallere karşı hiçbir adli işlem yapılmadığı ortaya çıktı.

GEÇTİĞİMİZ HAFTA MANZARA AYNIYDI

Geçtiğimiz hafta sonu da sokağa çıkma yasağı kısıtlamasının olduğu günlerde yine pandemi kurallarının hiçe sayıldığı benzer görüntüler tepki çekmişti. Görüntülere karşı tepkilerini dile getiren vatandaşlar, kayak merkezlerinde kısıtlama kararlarının alındığı halde salgın kurallarının hiçe sayıldığı görüntüler karşısında ilimiz yöneticilerinin gerekli yaptırımların uygulanmasını istediklerini ifade ediyor.

Bugüne kadar 26 bin 797 vatandaşımızın hayatını kaybetmesine neden olduğu salgınına karşı alınan kuralların eksiksiz bir şekilde herkesin uyması gerektiğini belirten vatandaşlar, Korona virüs kurallarının hiçe sayılmasına ve salgının yayılmasına neden olabilecek her türlü faaliyetin engellenmesi gerektiğini ifade ediyor. Denetimlerin yapılmadığına dikkat çeken vatandaşlar, yaklaşık 1 yıldır mücadele edilen salgına karşı birçok esnafın işyerlerinin kapalı tutulmasına karşılık, kısıtlama getirilmeyen kayak merkezinde de kısıtlamaların uygulanması gerektiğini belirtiyor.

“BENCİLLİK, DÜŞÜNCESİZLİKTİR”

 Birçok bilim insanın da dahil olduğu yüzlerce sağlık çalışanının hayatını kaybetmesine neden olan salgına karşı bu kadar önlem alınırken kayak merkezlerinde gelen sınırsız eğlence görüntülerine karşı görüşlerini aldığımız sağlık çalışanları da durumu bencillik, düşüncesizlik olarak nitelendirdi. Sağlık çalışanları,”Bu pandemi döneminde sağlık çalışanları olarak canla başla mücadele verirken ki biz bile oturup yakın çevremizle vakit geçirmeye korkarken bu görüntüler tam bir bencillik, düşüncesizliktir. Onca insana kısıtlamalar yasaklamalar uygulanırken bunlar da göz önünde bulundurulsun ve ona göre işlem yapılsın” diye tepkilerini dile getirdi.