YEREL
Giriş Tarihi : 10-02-2021 09:39   Güncelleme : 10-02-2021 09:39

ÇELİK: KAPASİTEMİZ 15 BİN TON ARTAR

ÇELİK: KAPASİTEMİZ 15 BİN TON ARTAR

İRFAN ARSLAN

Elazığ Şeker Fabrikası bu yıl düzenlediği Pancar alım ve işleme kampanyasında son 22 yılın rekorunu kırarken, kampanya döneminin ilimize katma değer olarak 175 Milyon TL katkı sağladığı açıklandı. Elazığ Şeker Fabrikası Müdürü Mümtaz Çelik, fabrikanın pancar işleme kapasitesinin günlük 1850 ton olduğunu, bu kapasitenin kazan ve tribünlerin yenilenmesi durumunda 2 bin tona yükseleceğini belirterek, ”Bu talebimiz Genel Müdürlükte, Bu yılın yatırım programına alındığını öğrendik. Eğer yatırım yapılırsa iki yılda tamamlanır, bu da bizim üretimimizi 15 bin ton artırır” dedi.

Bu yıl kampanya döneminde 271 bin ton şeker pancarı alımı yaptıklarını ve alınan pancardan net 245 bin tonunu işlediklerini karşılığında da 33 bin 500 ton şeker ürettiklerini belirten Fabrika Müdürü Mümtaz Çelik; ”Bu yıl pancar üreticilerimize ürün karşılığında 86 Milyon TL ödeme yapacağız. Bu paranın 24 Milyon TL’si nakdi avans olarak ödenmiş durumda. Kalan 62 Milyon TL’lik ödeme ise kampanyanın tamamlanmasının ardından ödeniyor. Yani Mart ayında kalan parayı da ödemeye başlayacağız. Kampanya döneminde fabrikamızın ihtiyaçlarının karşılanması için yaptığımız harcamalar ve diğer harcamalara baktığımız zaman ilimiz ekonomisine bu kampanya döneminde 175 Milyon TL’lik katma değer kazandırdığımız görülüyor.

Gerek fabrikamızın yaptığı üretimi artırmak gerek ilimiz ekonomisine sağladığımız katma değerin arttırılması için fabrikamızın ürün işleme kapasitesinin artırılması gerekiyor. Burada şunu da belirtmem gerekiyor; Biz fabrikayı yeniden yapacak güçte değiliz. Bunun yerine kazan dairemiz ve tribün yenileme çalışmalarının yapılması ile üretim kapasitemizi artırmamız mümkün olabilecek. Bu yapılması durumunda fabrikamızın bugün günlük 1850 ton olan işleme kapasitesi 2 bin tona çıkacaktır. Böylesi bir tablo da fabrikamızın kapasitesini 15 bin ton artırır. Fabrikamızın kapasitesinin artması da ilimiz ekonomisine sağladığı katma değeri 200 Milyonun üzerine çıkarır.”  dedi