SİYASET
Giriş Tarihi : 10-02-2021 13:47   Güncelleme : 10-02-2021 13:47

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: BAY KEMAL, ELAZIĞ'I BİR GİTSİN GÖRSÜN

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: BAY KEMAL, ELAZIĞ'I BİR GİTSİN GÖRSÜN

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti'nin TBMM grup toplantısında konuştu. Erdoğan ‘’ Cumhuriyetimizin 100. yılını yeni sivil bir anayasa ile karşılayalım. Biz, Cumhur İttifakı olarak çalışmalara en yapıcı katkıyı sunmakta kararlıyız. Nihai karar elbette milletimizin olacaktır. Şimdiden hayırlı olmasını diliyorum.’’ İfadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları;

"YENİ ANAYASA İÇİN ŞARTLAR UYGUN"

Yakında kamuoyu ile paylaşacağımız insan hakları eylem planı hazırlıklarında da bunu gördük. Meclis'teki pek çok çalışmada da bu gerçek karşımıza çıktı. Her adımda meselenin eklektik yöntemlerle çözülemeyeceği gerçeği ile karşılaştık. Yeni bir anayasa çalışması başlatmıştık, tüm partilerden eşit üye ile bir komisyon kurarak yeni anayasa için ilk adımı atmıştık. Bu samimi adımımız, CHP'nin işi sürekli yokuşa sürmesi ve masayı devirmesi ile akamete uğramıştı. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçiş aşamasında tekrar bunu gündeme aldık ancak iklimin buna uygun olmadığını gördüğümüz için konuyu dile getirmedik. Bugün uluslararası alanda özgürce irade ortaya koymuş bir Türkiye var. Yeni anayasa için şartlar gayet uygun.

Anayasaların toplumun kahir ekseriyetinin desteğini alması gerekir. Tercihimiz tüm partilerimizin bu sürecin içinde yer almasıdır. Bunun için sonuna kadar samimi bir gayret göstereceğiz. Ancak kimi partiler kendini sürecin dışında tutsa bile biz tüm kesimlerle konuşarak yeni anayasa çalışmalarının içinde olmalarını temin edeceğiz. Bunun için sonuna kadar, acele etmeden, her kesimle istişareleri yaparak bir anayasa metni ortaya çıkartmalıyız. Hatta bu öyle bir metin olsun ki, Türkiye'nin 150., 200. yılları kutlanırken, bu çalışma tarihi dönüm noktalarından biri olarak gösterilsin. Öyle bir metin olsun ki, anayasa hukuku literatüründe tüm dünyada örnek gösterilsin. Diğer toplumlara da ilham versin. Hiç şüphesiz bu konuda en önemli görev TBMM'ye, Cumhur İttifakımıza ve AK Parti grubumuza düşecektir. Sizlerden bu sürece özellikle sahip çıkmanızı istiyorum. Sayın Bahçeli'nin ortaya koyduğu çerçeveyi memnuniyetle karşıladım. Bu konuda Cumhur İttifakı olarak tam bir anlayış biçimindeyiz. İnsan hakları eylem planımızda yeni anayasa meselesi ile ilgili de özet bir çerçeve ortaya koyacağız.

Buradan akademisyenlerimize, üniversitelerimize, medya kuruluşlarımıza çağrıda bulunmak istiyorum. Gelin hep birlikte tekliflerimizi yıl içinde hazırlayalım ve tartışmaya başlayalım. Vizyoner bir bakış ile bunları milletimizle paylaşalım. Milletimizin önüne en kapsayıcı, ufku geniş metni koyalım. Cumhuriyetimizin 100. yılını yeni sivil bir anayasa ile karşılayalım. Biz, Cumhur İttifakı olarak çalışmalara en yapıcı katkıyı sunmakta kararlıyız. Nihai karar elbette milletimizin olacaktır. Şimdiden hayırlı olmasını diliyorum.

 ‘’BAY KEMAL, ELAZIĞ'I BİR GİTSİN GÖRSÜN’’

Bay Kemal, Elazığ'ı bir gitsin görsün. Bence, 'ya bunu da nasıl da yapmışlar?' der. Geçtiğimiz günlerde, burası önemli, bizi izleyen milletime sesleniyorum. Zira insanoğlu unutur. Bundan böyle sık sık bunları hatırlatacağız. İzmir'deki yağışlar sonrası yaşanan sele ilişkin bir haber benim de dikkatimi çekti. Bir kadın kardeşim, şöyle diyor Kılıçdaroğlu'na, 'Burada 35 senedir CHP var, lütfen şu altyapıyı düzeltin. Kendisi de CHP'li olduğu anlaşılan vatandaşımız CHP'yi, CHP Genel Başkanı'na şikayet ediyor. Kimi kime şikayet ediyor da demedim değil. İzmir Büyükşehir Belediyesi bütçesinin 2.5 katı borçludur. Bir daha borçlanamaz, bunu da öğren Bay Kemal. Ortada borçlanma izni bulunmadığı için herhangi bir oranla kredi kullanabilmesi söz konusu değildir. Şu veya bu oranlar kredi kullanımı da söz konusu değildir belediyenin. Proje finansmanı kredileri ile tavhil ihraçları şartlarından vadesine kadar birbirleri ile ilgisi olmayan konulardır. Kılıçdaroğlu, ekonomiden ve rakamlardan anlayan birisi olmadığı için uluslararası finansman kredilerinin şartlarının kendi bulduklarını iddia ettikleri krediden aslında daha uygun olduğunu da bilmiyor. Bunların hangi yalanlarını düzelteceğimizi bilmekten usandık. Bunları görünce bir anda 1994'te İBB'ye seçildiğimiz günleri hatırladım. Kılıçdaroğlu, şunu iyi bil. Hazine ve Maliye Bakanlığı müsaade vermedikten sonra hiçbir belediye bu şekilde bir borçlanmaya gidemez. Bu sonunda bana gelir, benim de bunu onaylamam gerekir. Ben onamadan böyle bir dış borçlanmayı kesinlikle yapamaz. Eğer sen bu yanlışla gidecek olursan, burada soru işaretleri artmaya başlar. İstanbul'u sokakları çöplerden geçilmeyen, havası kirli, insanları sahipsiz bir şehir olarak devralmıştık. El ele verip birkaç yıl içinde şehrin tüm sorunlarını çözüm yoluna koyduk. CHP'den devralmıştık. Kötü manzaraların bazıları yeniden hortlamaya başladı.