YEREL
Giriş Tarihi : 10-02-2021 22:22   Güncelleme : 10-02-2021 23:14

CHP ELAZIĞ MİLLETVEKİLİ GÜRSEL EROL TBMM’DE KONUŞTU

CHP ELAZIĞ MİLLETVEKİLİ GÜRSEL EROL TBMM’DE KONUŞTU

MÜSLÜM DEMİRTAŞ

Elazığ'ın sorunlarını TBMM'de gündeme taşıyan CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, Ak Parti'nin 18 yıllık iktidarı döneminde Elazığ'ın bölgede en çok destek veren il olmasına karşılık Elazığlı bir ismin bakanlık yapmadığını eleştirdi. Milletvekili Erol,"Eğer Bakanlar kurulunda bir revizyon gündeme gelecek olursa, Elazığlı birisine de bakanlar kurulunda yer verin, yer verin ki bugüne kadar çözülmeyen sorunların çözümüne katkı versin. Yoksa, Elazığlılarla dalga geçmeyin. Elazığlılar, duygularıyla, gelecekleriyle, umutlarıyla dalga geçenleri hayatı boyunca affetmez." dedi.

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, TBMM'de Elazığ sorunlarını gündeme taşıdı. Milletvekili Erol, konuşmasında Ak Parti'nin 18 yıllık iktidarı döneminde Elazığlı bir ismin bakanlık yapmadığına dikkat çekti. Erol ayrıca Giresun ve İzmir'de yaşanan doğal afetler sonrası vatandaşlara 50 bin TL hibe desteği verilmesine karşılık Elazığ'da yaşanan deprem sonrası vatandaşlara 50 bin TL kredi desteği verildiğini hatırlatarak, Elazığ'a da hibe desteğinin sağlanması gerektiğini ifade etti.

Milletvekili Erol'un açıklamalarının detayları şöyle;

"Elâzığ AK Parti'nin kurulduğu tarihten bugüne kadar şartsız ve koşulsuz AK Parti'ye sürekli destek veren bir il. Ben seçilinceye kadar sürekli 5 milletvekilinin 5'i AK Partideydi. Elâzığ halkı on dokuz yıldır sürekli AK PARTİ'ye bölgede en fazla destek veren il olduğu hâlde ne yazık ki Hükûmetin uygulamalarından, yatırımlarından, siyasi tercihlerinden yeteri ölçüde karşılık almış bir il değil. Bunu şöyle açıklamak isterim: Bölgede Elâzığ dışındaki çevre tüm illerimizde her dönem bakanlar çıktı AK PARTİ'den. Malatya'dan bakanımız çıktı. Sivas'tan, Erzincan'dan, Diyarbakır'dan, Gaziantep'ten, Maraş'tan, Van'dan yani bölgenin tüm illerinden AK PARTİ'nin bakanları atandı ama Elâzığ'dan hiç bakan atanmadı. Bundan önceki tüm hükûmetler döneminde de mutlaka Elâzığlı bir bakan olurdu. CHP hükûmetleri döneminde CHP'nin Elazığlı bakanı vardı. 1980 sonrası Anavatan Partisi iktidar oldu, Elâzığ milletvekilleri arasından Anavatan Partisinden bakan oldu. Doğru Yol Partisi iktidar oldu, Doğru Yol Partisi milletvekilleri arasından Elâzığ milletvekili bakan oldu. Refah Partisi iktidar oldu, Refah Partililer arasından Elâzığ milletvekili bakan oldu. Yani bakanlık verilmeyen tek il Elâzığ."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Ak parti grup toplantısında CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu Elazığa davet ettiğine değinen Milletvekili Erol, "Biz bundan yirmi gün önce, Cumhuriyet Halk Partili 30 milletvekili Elâzığ'a gittik. Elâzığ'da yaşanan sorunları, sıkıntıları, depremden kaynaklı mağduriyetleri yerinde gördük ve bir rapor hazırlayarak Elâzığ kamuoyunun, Meclis kamuoyunun, Türkiye kamuoyunun bilgisine sunduk. Elâzığ halkının beklentileri, talepleri, sorunları, depremden kaynaklı yaşadıkları mülkiyet haklarıyla ilgili hak kayıpları herhâlde, yeteri derecede hâlâ anlaşılmış değil. Biz on beş gün önce 30 milletvekiliyle gittik. Ama buradan AK PARTİ Grup Başkan Vekiline şu çağrım var: Eğer sizin yüreğiniz yetecekse, yalnızca protokol gezilerine katılarak değil, Elâzığ'a 50 milletvekiliyle gelin, 100 milletvekiliyle gelin Gazi Caddesi'nde gezin, Rüstempaşa'ya gidin, Mustafapaşa'ya gidin, Abdullahpaşa'ya gidin, konteyner kentlere gidin, oradaki insanların mağduriyetini görün. Elâzığ'a aslında kimin gidip gidemeyeceğini de görün ve fark edin" dedi.

"ELAZIĞ KADERİNE TERK EDİLMİŞ"

Elazığ'da ciddi anlamda mağduriyetlerin olduğuna dikkat çeken Milletvekili Erol, "Bakın, Elâzığ'da bir üniversitemiz var, üniversitemiz Türkiye'nin en köklü üniversitelerinden biri ama Elâzığ bir üniversite kenti değil, Elâzığ'da ovalarımız var ama Elâzığ bir tarım kenti de değil, Elâzığ'da organize sanayi bölgelerimiz var ama Elâzığ sanayi kenti de değil, Elâzığ'da turizm potansiyeli olan yerlerimiz, tarihî mirastan gelen Harput gibi Sivrice Hazarbaba Dağı, Hazar Gölü gibi, tarihî Palu gibi tarihe mal olmuş yerlerimiz var ama Elâzığ bir turizm merkezi de değil. Elâzığ kendi kaderine terk edilmiş, AK Parti iktidarı döneminde hep şu bakış açısıyla bakılmış: Ya gitsek de gitmesek de ilgilensek de ilgilenmesek de kime oy verecekler, zaten bize oy verecekler. Doğru, hakikatten vermişler ama artık tablo öyle değil. Bundan sonra bizim hedefimiz Elazığ'da yalnızca Cumhuriyet Halk Partisinden seçilmiş tek milletvekili olarak burada oturmak değil, Millet İttifakı'ndan burada en az 3 milletvekiliyle oturmak" ifadelerini kullandı.

"GİRESUN VE İZMİR'E HİBE, ELAZIĞ'A KREDİ VERİLDİ"

Milletvekili Erol, konuşmasının devamında hükümetin iller arası farklı yaklaşım gösterdiğini belirterek, "Giresun'da sel baskını oldu, İzmir'de deprem oldu, oradaki esnaflara 50 bin lira hibe verildi. Doğru mudur? Evet, son derece doğru bir iş yapıldı ama Elâzığ'daki deprem mağdurlarına, esnafa 50 bin lira kredi verildi. Anayasa'nın eşitlik ilkesine göre, yurttaşlar arasında ayrım yapamazsınız. Elâzığ'da niye kredi verdiniz, Elâzığ'da da hibe verseydiniz? Giresun'un bir ilçesinde sel baskını oldu, Giresunspor'a yardım amacıyla, 25 milyon lira yardım ettiniz. Doğru mudur? Evet, doğrudur, keşke imkânlar olsa 50 milyon verseydiniz. Peki, tarihe mal olmuş Elazığspor şu anda kapanma riskiyle karşı karşıya. Binali Bey Sayın Başbakanken Başbakanlık sıfatıyla geldi, Elâzığ PTT Meydanı'nda "Elazığspor'un fahri başkanı benim." dedi "Elazığspor'un bütün sorunlarını ben çözeceğim." dedi ama seçim bitti, her şey bitti. Bundan on beş gün önce, Sayın Cumhurbaşkanının geldiği dönemde Çevre ve Şehircilik Bakanımıza talimat verildi "Elazığspor'a sahip çıkın." diye ama yine, Sayın Cumhurbaşkanı gitti, Bakan gitti, her şey bitti"dedi.

"ELAZIĞ GELECEKLERİYLE OYNAYANI AFFETMEZ"

Hükümetin iller arasında, vatandaşın mağduriyetleri arasında ayrım yapmaması gerektiğini ifade eden Milletvekili Erol," Hükûmet bir taraftaki mağdura farklı, diğer taraftaki mağdura farklı davranamaz. Giresun'da esnafa ne verdiyseniz, İzmir'de esnafa ne verdiyseniz Elâzığ'da da aynısını istiyoruz. Giresunspor'a ne verdiyseniz, Elazığspor'a aynısını istiyoruz. Malatya'ya ne verdiyseniz, Sivas'a ne verdiyseniz, Diyarbakır'a ne verdiyseniz, Bingöl'e ne verdiyseniz, Erzincan'a ne verdiyseniz, Maraş'a ne verdiyseniz, Antep'e ne verdiyseniz, Van'a ne verdiyseniz… Bakanlık verdiniz. Ben muhalefet partisinin milletvekili olarak diyorum ki, eğer Bakanlar Kurulunda bir revizyon gündeme gelecek olursa Elâzığlı birisine de Bakanlar Kurulunda yer verin, yer verin ki bugüne kadar çözülmeyen sorunların çözümüne katkı versin. yoksa Elâzığlılarla dalga geçmeyin, Elazığlılar kendi duygularıyla, kendi gelecekleriyle, umutlarıyla dalga geçeni hayatı boyunca affetmez" şeklinde konuştu.