YEREL
Giriş Tarihi : 12-02-2021 09:40   Güncelleme : 12-02-2021 09:40

KAMUOYUNDA ALGI OPERASYONU YAPILIYOR

KAMUOYUNDA ALGI OPERASYONU YAPILIYOR

MÜSLÜM DEMİRTAŞ

Fırat Üniversitesi Hastanesi’nde Kasım ayından itibaren uygulamaya konulan üçlü vardiya sisteminde yaşanan sorunlardan kaynaklı 42 hemşirenin istifa ettiği iddialarına Başhekim Prof. Dr. İrfan Kaygusuz cevap verdi. Başhekim Kaygusuz, yaptığı açıklamada; kamuoyunda algı operasyonunun yapıldığını, istifanın söz konusu olmadığını, görevden ayrılan hemşirelerin 4B sözleşmeli personel olduklarını ve görev sürelerinin tamamlanması nedeniyle görevden ayrıldıklarını açıkladı.

Fırat Üniversitesi Hastanesi’nde uygulanan üçlü vardiya sistemi sağlık çalışanlarının tepkisini çekmişti. Hastane personelleri geçtiğimiz gün, 23 Kasım 2020 tarihinden itibaren uygulamaya konulan vardiya sistemine karşı tepkilerini dile getirmiş, Fırat Üniversitesi Hastanesi Hak-Sen temsilcisi Haluk Bal ise üçlü vardiya sistemi nedeniyle 42 hemşirenin istifa ettiğini iddia etmişti. Fırat Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. İrfan Kaygusuz, söz konusu üçlü vardiya sistemine ilişkin ve 42 sağlık personelinin istifa ettiği iddialarıyla ilgili açıklama yaptı. Konuyla ilgili gazetemize açıklama yapan Başhekim Prof.Dr. Kaygusuz, kamuoyunda algı operasyonları yapıldığını belirterek, bu tür davranışlar bizim asıl düşünmeleri gereken konuların ertelenmesine sebebiyet verdiğini ifade etti.

Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. İrfan Kaygusuz yaptığı açıklamada şunları kaydetti;

“AMAÇ; TIBBİ HATALARI ÖNLEMEK”

“Üçlü vardiya sistemi öncesinde 08.00-16.00, 16.00-08.00 olmak üzere ikili vardiya sistemi çalışmamızın en büyük sebebi hastanemizde çalışan hemşire sayısının yetersiz olmasıydı. Cumhurbaşkanımızın takdiri ve pandemi sürecinin etkisiyle de üniversite hastanelerine çok sayıda sağlık çalışanı alımı yapıldı. Bu alımlarla birlikte bizim sağlık çalışanı sayımız 755 oldu ve bu sayıyla birlikte üçlü vardiya sistemine geçmeyi düşündük. Bu sisteme geçmemizin amacı, özellikle pandemi döneminde bulaş riskine karşı sağlık çalışanlarımızın daha kısa süre hastanede kalmasını sağlamak, çalışma saatlerinin 8 saat gibi insani bir süreye indirmek, 8 saati aşan yorgunlukla birlikte olan tıbbi hataları önlemek ve hasta memnuniyetini sağlamaktı” dedi.

“ÇALIŞANLAR RİSKE ATILMADI TAM AKSİNE SAĞLIĞI VE RAHATLIĞI DÜŞÜNÜLDÜ”

Üçlü vardiya sistemiyle birlikte sağlık çalışanlarının Covid-19 hastalarıyla temas süresinin daraldığını buna rağmen bir algı oluşturulduğunu söyleyen Başhekim Kaygusuz, “Kamuoyunda, bu sistemle birlikte sanki sağlık çalışanına eziyet ediliyormuş gibi bir algı oluşturulmaya çalışıyor. Bu doğru değil, bu sisteme geçmemizin amacı hedeflerimizdi ve bu hedeflerimize de ulaştık. Yapılan açıklamalarla birlikte üçlü vardiya sistemi sonrası sağlık çalışanlarının daha çok Korona virüse yakalandığı ile ilgili asılsız iddialar ortaya atıldı. Bu konuyla ilgili kayıtlarımız mevcuttur, 23 Kasım sonrası sağlık çalışanlarının korona virüse yakalanma oranı daha çok azaldı. Özellikle sağlık çalışanlarının çalışma saatlerinin düşürülmesiyle birlikte bu sayı çok azaldı. Yani bu sistem öncesi sağlık çalışanlarının Korona virüse yakalanmaları daha fazlaydı.  Kaldı ki üçlü vardiya sistemi sonrası sağlık çalışanlarının Covid-19’a yakalanma nedenleri doğrudan hastane değil, yakın akrabalarından kaynaklı olduğudur. Buradan da anlaşılıyor ki üçlü vardiya sistemiyle denildiği gibi sağlık çalışanları riske atılmadı tam aksine sağlığı ve rahatlığı düşünüldü” ifadelerini kullandı.

“İSTİFA SÖZ KONUSU DEĞİL, İDDİALAR ASILSIZDIR”

Fırat Üniversitesi Hastanesi Hak-Sen temsilcisi Haluk Bal’ın üçlü vardiya sistemi nedeniyle 42 hemşirenin istifa ettiği iddialarına cevap veren Başhekim Kaygusuz, “Söz konusu 42 personelimiz 4B  sözleşmeli personeldir ve 4B sözleşmeli personellerin görev süreleri bir yıldır. Eğer çalışan personel sözleşmesini uzatmak isterse idareye müracaat eder, idarenin de uygun görmesiyle sözleşme bir yıl daha uzatılır. Sözleşmesini uzatmayan 42 personelimize baktığımız zaman, bunların yüzde 95’inin il dışında ikamet ettiğini gördük. Bu arkadaşlarımızın sözleşme sürelerinin dolması nedeniyle kendi tercihleri doğrultusunda sözleşmeyi uzatmamışlardır, istifa söz konusu değildir, iddialar asılsızdır. Bu oran yüksek bir oran da değil, 2019 yılında sözleşme uzatmayan personelimizin oranı yüzde 30. 2020 yılında yani üçlü vardiya sistemi nedeniyle sözleşme uzatılmadığı söylenen personelimizin oranı yüzde 16. Önceki yıl ile kıyasladığımızda yüzde yüze yakın bir azalma söz konusu. Ancak algı operasyonu oluşturularak kamuoyuna sunuldu” şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE’NİN HİÇBİR HASTANESİNDE UYGULANMAYAN SERVİS SİSTEMİ KURDUK”

“Bu kararları almadan önce önümüze çıkacak olan sorun ve sıkıntıları düşünerek karar aldık” diyen Başhekim Kaygusuz,”Üçlü vardiya sistemine geçildiğinde kadın hemşireler gece geç saatlerde nasıl eve gidecek diye serzenişte bulundular.  Biz kadın hemşirelerimizin bu sorununa çözüm amacıyla Türkiye’nin hiçbir hastanesinde uygulanmayan servis sistemi kurduk. Gece vakitleri, hemşirelerimizi kendi kapısının önünden alıp vardiya sonunda da aynı şekilde evine bırakıyoruz. Bu uygulama Türkiye’de tektik ve örnek bir uygulamadır. Hatta kadın hemşirelerimizin kendilerini güvende hissetmeleri adına tek şoförle de göndermiyoruz, servislerimizde mutlaka bir bayan hostes bulunduruyoruz. 2-3 aydır bu konuda en ufak herhangi bir sorunla karşılaşmadık ve servis hizmetine de devam edeceğiz” dedi.

“HEMŞİRELERİN YARISI LOJMANLARDA OTURMAYI KABUL ETMEDİ”

Bekar olan Sağlık çalışanlarının sorunlarının da çözüme kavuşturulduğunu aktaran Başhekim Kaygusuz, ”Bekar olup barınma sorunu yaşadığını söyleyen sağlık çalışanlarımızın barınma ihtiyacı konusunda rektörlüğümüz ile girişimlerimiz sonuç buldu. Sağ olsun rektörlüğümüz hemşire lojmanları ayarladı ve müracaat eden tüm bekar hemşirelerimizin barınma ihtiyacını karşıladı. Ancak bu sorunu dile getiren hemşirelerin yarısı bu lojmanlarda oturmayı kabul etmedi. Bu da gösteriyor ki tamamen bir algı oluşturulmaya yönelik bir girişim. Şu anda da talep ettikleri takdirde bekar personellerimize lojman tahsis ediliyor” dedi.

“KALABALIĞIN YÜZDE 70’İ ÇALIŞANIMIZ DEĞİL”

Tepki gösteren kalabalığın yüzde 70’nin dışarıdan toplandığını söyleyen Başhekim Kaygusuz,”Hastane önünde toplanarak üçlü vardiya sistemine tepki gösteren kalabalığın yüzde 70’i Fırat Üniversitesi Hastanesinin sağlık personeli değildi. Tepki gösterenlere baktığımız zaman özellikle pankartı tutan arkadaşımıza dikkatle bakıldığı zaman Sağlık Bakanlığı çalışanı olduğunu üzerindeki üniformadan da anlayabilirsiniz. Elbette bizim de çalışanlarımız mevcuttu ama çoğu kişi başka sebeplerle dışarıdan toplanmış kişilerdi” diye ifade etti.

“HALKIMIZ YANLIŞ YÖNLENDİRİLMEMELİ”

Bu konunun gereğinden fazla uzatıldığını ve Elazığ gündemini daha fazla meşgul etmemesi gerektiğini belirten Başhekim Kaygusuz, ”Algı operasyonlarıyla halkımız yanlış yönlendirilmemeli, özellikle milletvekillerimiz yanlış yönlendirilmemeli. Tam tersine aylardır canı pahasına mücadele olan sağlık çalışanlarına destek olmalıdır. Biz sağlık çalışanlarımız ile birlikte halkımıza daha iyi hizmet etmek için buradayız, bu tür algı operasyonlarının pişirilip önümüze koyulması moral ve motivasyonumuzu bozuyor. Bu tür davranışlar bizim asıl düşünmemiz gereken konuların ertelenmesine sebebiyet veriyor, oysa biz daha faydalı işler üzerine enerjimizi harcamalıyız. Tek isteğimiz bu algının son bulmasıdır”