YEREL
Giriş Tarihi : 13-02-2021 09:53   Güncelleme : 13-02-2021 09:53

GÜRTÜRK: OKULLARIMIZ EĞİTİME HAZIR

GÜRTÜRK: OKULLARIMIZ EĞİTİME HAZIR

İRFAN ARSLAN

Milli Eğitim Bakanlığının 15 Şubat’ta köy okullarında yüzyüze eğitimin başlatılması kararına binaen hazırlıklarını tamamladıklarını belirten Elazığ İl Milli Eğitim Müdürü Feyzi Gürtürk, “Biz bu hazırlıklarımızı aylar öncesinde başlatmış ve eğitime hazır duruma gelmiştik. Son hazırlıklarımızı da yaparak Köy okullarımızda Eğitim ve Öğretimin başlamasına hazır duruma geldik.” Dedi

Milli Eğitim il Müdürü Feyzi Gürtürk, “Pandemi sürecinde bilindiği gibi eğitim ve öğretime ara verildi. Bu süreç içinde alınan önlemler ve yapılan uygulamalar ile süreç içinde eğitim ve öğretimin yüzyüze başlatılmasına yönelik olarak bir dizi önlemler ve kararlar alındı.Bu alınan karar ve önlemler kapsamında bizde ilimizde okulların bu önlemler kapsamında eğitime hazırlanmasının çalışmalarını yaptık.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Türk Standartları Enstitüsü (TSE) iş birliğinde yürütülen çalışmalar neticesinde ülke genelinde okulların yüzde 98'i hazırlıklarını tamamlayarak belgelendirme başvurusu yaptı.  ‘Okulum Temiz’ çalışmaları sonucunda Elazığ’da bu sayı 400’ü bulmuş olup, kalan bir kaç okulumuzun sertifikasyon işlemleri tamamlanmak üzeredir.

İHTİYAÇLAR OKULLARA GÖNDERİLDİ

Yüz yüze eğitime geçiş hazırlıkları kapsamında Millî Eğitim Bakanlığı, "Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzu"na göre, okullardaki tüm alanlarda öğrenciler arasında 1-1,5 metre sosyal mesafe sağlanacak şekilde kapasite düzenlemeleri gerçekleştirdi. İl Millî Eğitim Müdürlüklerinin koordinasyonunda yüz yüze eğitime başlayacak okullara ihtiyaç duydukları dezenfektan ve sabun gibi temizlik malzemeleri gönderildi.

 “Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzu" uyarınca, okullarda tüm alanlarda öğrenciler arasında 1-1,5 metre sosyal mesafe sağlanacak şekilde kapasite düzenlemeleri gerçekleştirildi.  İlçe Müdürlüklerimiz ile sağladığımız koordinasyonda açılacak tüm okullara ihtiyaç duydukları dezenfektan, sabun gibi temizlik malzemeleri ulaştırıldı” dedi.

BİR OKULUMUZDA ÖĞRENCİLERİMİZİ KARŞILAYACAĞIZ

Milli Eğitim İl Müdürü Feyzi Gürtürk, “15 Şubat Pazartesi itibarıyla, "birleştirilmiş sınıf uygulaması yapılan okulların tamamı, köy ve benzeri seyrek nüfuslu yerleşim yerlerinde il/ilçe hıfzıssıhha kurullarının il ve ilçe millî eğitim müdürlükleri iş birliği içinde alacağı kararlar doğrultusunda tüm ilkokul ve ortaokullar ile tüm bağımsız anaokulu ve özel eğitim anaokullarında haftada 5 gün yüz yüze eğitime geçilecek.  1 Mart'tan itibaren ise tüm resmi ve özel ilkokullarda ve bu ilkokulların bünyesindeki ana sınıfları ile özel eğitim sınıflarında, haftada 2 gün yüz yüze eğitim yapılacak, tüm resmi ve özel ortaokullar ile imam hatip ortaokullarının 8. sınıflarında da yüz yüze eğitime başlanacak.

KANTİNLER AÇIK OLMAYACAK

Okul içerisinde öğrenci, öğretmen ve diğer çalışanların maske kullanımıyla ilgili belirlenen kurallar ve gerekli uyarılar yazılı ve görsel olarak paylaşıldı.Sınıflarda yüksek sesle etkinlik yapılmaması için düzenlemeler yapıldı. Salgın hastalıktan korunma yollarıyla ilgili eğitim ve bilgilendirme faaliyetleri gerçekleştirilecek. Öğrenciler arasında malzeme alışverişi yapılmaması konusunda gerekli bilgilendirmeleri içeren uyarılar ilgili alanlara asıldı. Zaten okullarımızda kantinler açık olmayacak. Servis araçları da gerekli tüm önlemleri alarak taşıma yapacaklar.

Pazartesi günü başlayacak olan Eğitim ve Öğretimde bir köy okulumuzda Öğrencilerimizi karşılayacak ve birlikte İstiklal Marşımızı okuyarak eğitimin startını vereceğiz” diye ifade etti.