YEREL
Giriş Tarihi : 15-02-2021 09:34   Güncelleme : 15-02-2021 09:34

“ÜÇ HARFLİLER ŞEHRİ KUŞATMIŞ, KÜÇÜK ESNAF KORUNMALI”

“ÜÇ HARFLİLER ŞEHRİ KUŞATMIŞ, KÜÇÜK ESNAF KORUNMALI”

MÜSLÜM DEMİRTAŞ

Zincir marketlerin faaliyetlerinin küçük esnafı olumsuz etkilediğini söyleyen Elazığ Bakkallar ve Tekel Bayiileri Esnaf Odası Başkanı Cebrail Top, “ilimizde bulunan üç harfliler, şehri kuşatmış durumda. Araştırmalarımıza göre ayda 50 Milyon TL dışarıya çıkıyor. Bu marketlerin ilimize bir katkısı yok zararı var, bu nedenle esnafı koruyacak olan taslak bir an önce meclisten geçmeli” dedi.

Elazığ Bakkallar ve Tekel Bayiileri Esnaf Odası Başkanı Cebrail Top, Korona virüs ve ulusal zincir marketler nedeniyle iş yapmakta zorlanan esnafın güneşli günleri Ticaret Bakanlığı tarafından küçük esnafı korumaya yönelik hazırlanan taslağın meclisten geçmesiyle göreceğini ifade etti. Başkan Cebrail Top, “Korona virüs nedeniyle küçük esnafın mağduriyeti devam ediyor. Deprem, Korona derken ilimizdeki üç harfliler de şehrin tüm mahalle ve sokaklarını kuşatarak küçük esnafın iş gücünü öldürüyor. Her zaman ifade ettiğimiz gibi yıllardan beri bu üç harflilerin ilimize herhangi bir katkısı olmadı tam aksine zararı var. Çevre illeri veya başka illeri bilmiyorum ancak bizim araştırmalarımıza göre ayda 50 milyon TL dışarı çıkıyor. Bu marketler istihdama da katkı sağlamıyor, esnaf bu konuda çok muzdarip.

 Tüm sektörler birbirine bağlı olduğu için herkes pandemiden etkilendi. Bu durumda odamıza kayıtlı esnaflarımızda bakkal, manav, şarküteri ve tekel bayiiler fazlasıyla mağduriyet yaşamıştır. Bu süreçte en çok zarar gören esnafımız satışlarının da kısıtlandığı tekel bayii esnafımızdır. ” dedi.

“GEÇ KALINMIŞ KARAR”

Ticaret Bakanlığı tarafından küçük esnafa yönelik hazırlanan; zincir gıda marketlerinde tütün mamülü, mobilya, cep telefonu, elektronik eşya ve beyaz eşya satılamayacağı, zincir gıda marketleri, pazar günleri saat 11.00'den önce açılamayacağı gibi maddelerin yer aldığı taslak düzenlemesine de değinen Başkan Top,” Yıllardan beri esnaf olarak beklediğimiz bu taslak düzenlenmesi geç kalınmış bir karar olsa da bizleri heyecanlanmıştır. 1990’lı yıllardan beri bunun mücadelesi veriliyor, elbette meclisten geçecek olan bu karar esnafı rahatlatacaktır. Aynı zamanda ilimize katkıdan çok zarar veren üç harfli marketlerin satış politikasının kısıtlanması için esnafı korumaya yönelik Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan taslağın bir an önce meclisten geçmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.