YEREL
Giriş Tarihi : 15-02-2021 09:50   Güncelleme : 15-02-2021 09:50

BAŞHEKİM KAYGUSUZ, COVİD-19 SALGININDA SON DURUMU AÇIKLADI

BAŞHEKİM KAYGUSUZ, COVİD-19 SALGININDA SON DURUMU AÇIKLADI

MÜSLÜM DEMİRTAŞ

Hükümet tarafından alınan tedbirlerle birlikte Korona virüs vakalarında ciddi anlamda bir düşüş olduğunu belirten Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof.Dr. İrfan Kaygusuz, ”Elazığ’da özellikle Eylül-Ekim aylarında pik seviyesinde seyreden salgın, Aralık ayı sonunda yüzde 70 oranında azaldı” dedi.

Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof.Dr. İrfan Kaygusuz, Korona virüs salgınında ilimizdeki son durumu ve Covid-19 aşılama çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu. Başhekim Prof.Dr. Kaygusuz, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu önerisi doğrultusunda, Hükümet tarafından Koronavirüse karşı alınan kısıtlama kararları ile salgın seyrinin düştüğünü belirterek, şunları kaydetti;

KISITLAMALAR SONUÇ VERDİ; YÜZDE 70 ORANINDA AZALMA VAR

“Devletimizin salgına karşı aldığı kısıtlama kararlar salgın seyrini değiştirmekle önemli rol oynadı. Ülke genelinde düşüşler yaşanırken Elazığ’da da Eylül Ekim aylarında pik seyreden salgın, Aralık ayı sonunda yüzde 70 oranında azaldı. Fırat Üniversitesi Hastanesi’nde yatan Koronavirüs hasta sayılarında ciddi azalmalar var, aynı şekilde yoğun bakım ünitelerinde yatan hasta sayılarında da azalma var. Şu anki durumu Eylül ayı ile kıyasladığımız zaman bu sayı çok düşük seviyede. Bu da tedbirlerin önemini ve kaçınılmaz olduğunu gösteriyor” dedi. Fırat Üniversitesi Hastanesi’nde normal hasta sayılarında artış yaşandığını belirten Başhekim Kaygusuz, Günde 50-60 ameliyathanede operasyonların yapıldığını ifade ederek diğer kliniklerde de yatakların dolu olduğunu aktardı.

AŞININ İKİNCİ DOZU BAŞLADI

Kısıtlamaların devam etmesi gerektiğini belirten Başhekim Kaygusuz, “Çünkü geriye dönüp baktığımızda alınan tedbirlerle birlikte Korona virüs vaka sayılarında çok ciddi bir düşüş oldu. İnsanların birbirleriyle olan temasını kestiğimiz zaman bulaş riski azalacaktır. Maske mesafe ve temizlik kurallarına aynı şekilde dikkat edilip uygulanması gerekiyor. Burada önemli olan bir diğer konu, aşılanma uygulaması. Covid-19 aşılarının ikinci dozu başladı. Sağlık çalışanları ile birlikte 65 yaş üstü vatandaşlarımız aşılanmaya devam ediyor. Aşı olduktan sonra ‘Artık bana bir şey olmaz’ yanılgısına düşmemek gerekiyor, yine maske, mesafe ve temizlik kurallarına mutlaka dikkat etmek gerekiyor” dedi.

AKRABA ZİYARETLERİ KISITLANMALI

Covid-19 vakalarının büyük bir kısmının aile içi misafirlikler ile ortaya çıktığını söyleyen Başhekim Kaygusuz,  “Bize gelen hastaların çoğuna virüsün; kardeşinden, akrabasından veya komşusundan bulaştığını tespit ediyoruz. Bu nedenle bu süreçte akraba ziyaretlerini mutlaka ortadan kaldırmak gerekiyor. Bu ziyaretlerin kısıtlanması son derece önemlidir” ifadelerini kullandı.

MUTASYONLU VİRÜS İLİMİZDE YOK

Mutasyonlu virüs hakkında bilgi veren Başhekim Prof. Dr. İrfan Kaygusuz, ”Mutasyonlu virüs şimdiye kadar hastanemizde saptanmadı, ilimizde de olmadığını biliyorum. Çevre illerde saptandığına dair söylentiler var ancak bilginin doğruluğunu bilmiyoruz. Şu anda biz rastlamadık inşallah rastlamayız da” dedi.