YEREL
Giriş Tarihi : 15-02-2021 14:41   Güncelleme : 15-02-2021 14:41

THK 96 YAŞINDA

THK 96 YAŞINDA

İRFAN ARSLAN

 Türk Hava Kurumu kuruluşunun 96. Yılmını kutluyor. THK Elazığ Şube Başkanı Tamer Kurtoğlu, THK olarak vatanını seven, milletine bağlı havacılar yetiştirmektir dedi

THK Elazığ Şuba Başkanı Tamer Kurtoğlu THK’nın 96 kuruluş yıl dönümü ile ilgili olarak yaptığa açıklamada şunları söyledi.

“ Türk Hava Kurumu, Bakanlar Kurulu tarafından onaylanmış Tüzüğü gereği kamu yararına faaliyetlerini yürütmektedir. THK Tüzüğünde Sayın Cumhurbaşkanımız Kurumun onursal Genel Başkanıdır. TBMM Başkanı, Genelkurmay Başkanı, Kuvvet Komutanları ve Bakanlıkların üst düzey yetkilileri ise Kurumun delegeleridir. Mülki idare amirlerimiz de şubelerimizin Onursal Başkanlarıdır.

Türk Hava Kurumunun amacı; vatanını seven, milletine bağlı havacılar yetiştirmektir. Türk Hava Kurumu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal tarafından kurulduğu 1925 yılından bugüne kadar ülkemizin her bölgesinde açmış olduğu kurslarda ve eğitim merkezlerinde yüzbinlerce gence havacılık eğitimleri vermiştir. Ülkemiz genelindeki 382 şube ve eğitim merkezleri ile eğitimlere pandemi dönemine kadar aralıksız devam edilmiştir.

Amacımız, havacılık sektörünün merkezi kabul edilen sportif ve amatör havacılığın Türkiye’de geliştirilmesidir. Söz konusu havacılık faaliyetleri ile gençlerimizin; milletini ve ülkesini seven, çevre bilinci yüksek, sosyal sorumluluk anlayışı gelişmiş, iyi birer vatandaş olarak yetişmesine katkıda bulunuyoruz. Ülkemizin havacılık alanındaki kalifiye eleman ihtiyacını karşılamak amacıyla 2011 yılında THK Havacılık Vakfı tarafından Türk Hava Kurumu Üniversitesi kurulmuştur.

Türk Hava Kurumunun havacılık alanındaki eşsiz tecrübe ve kabiliyetlerini akademik dünya ile bütünleştirmeyi amaçlayan Üniversite bünyesindeki fakülteler ve yüksekokullar ile havacılık sektörüne istihdam imkânı sağlamaktadır.

Türk Hava Kurumu; Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ve T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının yürütücülüğünde, Türkiye de milli teknolojinin geliştirilmesi konusunda kritik rol oynayan birçok kuruluşun paydaşlığıyla düzenlenen dünyanın en büyük festivali TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali ne 2018 yılından beri katılmakta, imkân ve kabiliyetlerini gözler önüne sermektedir. Kurum ayrıca Avrasyanın her yıl gerçekleştirilen lider uluslararası sektör etkinliği olan WIN EURASIA Fuarına da katılmaktadır.

Türk Hava Kurumu, 96 yıldır kadirşinas milletimizin cömert desteği ve yardımıyla binlerce gencimize kanat olmuş, yüzbinlerce insanımızı havacılıkla buluşturmuş ve Türk Havacılığına yön vermiştir. Kurumuzun köklü geçmişinin ve başarılarının, kamuoyu ve paydaşlarımız nezdinde hak ettiği şekilde tanıtımı ve temsilinden Türk Hava Kurumu Ailesinin önemli ve ayrılmaz birer parçası olan siz değerli Basın Mensuplarının destek ve çabası çok önemli olmakla birlikte; ülkemiz havacılığının gelişimi ve gençlerimiz arasında havacılığın bir tutku ve bir umut olması için de büyük önem arz etmektedir.”