YEREL
Giriş Tarihi : 16-02-2021 09:30   Güncelleme : 16-02-2021 09:30

PROF.DR. POLAT: BELİRTİLER VARSA KONTROL ETTİRİN

PROF.DR. POLAT: BELİRTİLER VARSA KONTROL ETTİRİN

İRFAN ARSLAN

Elazığ İl Sağlık Müdürü Prof.Dr. Cahit Polat, çocuklarda kanser olma riskinin son derece az olduğunu ancak bir belirti görülürse mutlaka bir hekime gidilerek kontrol ettirilmesi gerektiğini belirtti.

 İl Sağlık Müdürü Prof.Dr. Cahit Polat,  15 Şubat Uluslararası Çocukluk çağı ve kanser günü nedeniyle yaptığı açıklamada “ Çocuklarda kanser yaygın olmamakla birlikte, geçmeyen olağandışı belirti veya semptomların varlığında bir sağlık kuruluşuna başvurmak doğru olacaktır. Çocukluk çağı kanserleri için uyarıcı olabilecek semptomlar, kansızlık, Enfeksiyonlara yatkınlık, çeşitli kanamalar, ciltte sık sık morluklar, herhangi bir kesik oluştuğunda kanamanın güçlüklü durdurulması, İştahsızlık, ani kilo kaybı, dalakta büyüme, Halsizlik, kemik eklemlerinde ağrılar, açıklanamayan ateş ve geçmeyen hastalık, ani göz veya görme değişiklikleri, genellikle kusmanın eşlik ettiği sık baş ağrıları.

Erken tespit edildiğinde kanserin etkili tedaviye yanıt verme olasılığı hayatta kalma olasılığı daha yüksek, hastalığın yol açtığı sorunlar daha az e, tedavi daha ucuz ve yoğun, tedavi gereksinimi daha düşük olacaktır.” dedi