YEREL
Giriş Tarihi : 16-02-2021 15:03   Güncelleme : 16-02-2021 15:03

“EZBERE VEDA HUTBESİ OKUMA YARIŞMASI” DÜZENLENDİ

“EZBERE VEDA HUTBESİ OKUMA YARIŞMASI” DÜZENLENDİ

2020 Yılı Mevlid-i Nebi Haftası etkinlikleri çerçevesinde Elazığ İl Müftülüğü ve Milli Eğitim İl Müdürlüğü’nce organize edilen “Ezbere Veda Hutbesi Okuma Yarışması”nın ortaokul ayağı bugün gerçekleştirildi.

Elazığ İl Müftülüğü ve Milli Eğitim İl Müdürlüğü işbirliği ile ortaokullarda “Ezbere Veda Hutbesi Okuma Yarışması” gerçekleştirildi. Ortaokullarda yapılan elemeler sonrası il finaline kalan 10 öğrenci arasında yapılan yarışma Müftülük Sitesi Edibe Can Konferans Salonu’nda icra edildi. İl Müftülüğü’nün ev sahipliği yaptığı yarışmaya; İl Milli Eğitim Müdürü Feyzi Gürtürk, İl Müftüsü Selami Aydın, Milli Eğitim İl Müdür Yardımcısı Yasin Karakaya, okul müdürleri ve öğretmenleri ile birlikte yarışmacıların aileleri katıldı. İzzetpaşa Camii Müezzin Kayyımı Cabir Karataş’ın Kur’an Tilaveti ile başlayan yarışmanın seçici kurulu Komisyon Başkanlığını İl Müftüsü Selami Aydın yaparken, İl Müftü Yardımcısı Özer Cömert, Vaiz Dr. Nizamettin Ergüven, Öğretmen Yusuf Kenan Ay ve Öğretmen Kenan İnce üye olarak görev yaptı.

DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLER BELLİ OLDU

Duygulu anların yaşandığı yarışma sonunda; Şehit Eyüp Oğuz Anadolu İmam Hatip’ten Muhammet Taha Sarıçiçek 1’inci, Seyda Molla Bahri Ortaokulu’ndan Zeynep Hacıbekiroğlu 2’nci, Esra-Zafer-Eşref Yıldırım Ortaokulu öğrencisi Ecrin Günaydın ise 3’üncü oldu. Dereceye giren öğrenciler İl Müftülüğü ve Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından çeşitli hediyeler ile ödüllendirildi. Müftü Aydın yarışma sonunda yaptığı açıklamada, Müftülüğün kapılarının yarışmaya katılan tüm öğrencilere devamlı açık olduğunu belirterek tüm imkânlarını bu yavrularımız için seferber edeceklerini söyledi.

AYDIN: VEDA HUTBESİ İNSAN HAKLARI EVRENSEL BEYANNAMESİDİR

İl Müftüsü Selami Aydın yarışma öncesi yaptığı konuşmada; Veda hutbesinin bundan 15 asır evvel İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi niteliğinde olduğunu belirterek, bu gerçeği insanların idrakine sunmak sorumluluğunda bulunduklarını söyledi.

AYDIN: DERECEYE GİRMEK AMAÇ DEĞİL ARAÇTIR

Yarışmanın; öğrencilerimizin Veda Hutbesini ezberleyerek ve etkili sunum tekniği ile okuyarak bilgi ve becerilerini geliştirmelerine katkı sağlayacağına inandığını belirten Müftü Aydın, “Tüm öğrencilerimize başarılar diliyorum. Böyle bir yarışmaya katılmak çok büyük bir şereftir. Dereceye girmek amaç değil araçtır, Öğrencilerimizi, ailelerini ve öğretmenlerini şimdiden tebrik ediyorum” dedi.

GÜRTÜK. PEYGAMBERİMİZİN KUR'AN-I KERİM'DE BİZE EMREDİLENLERİ ÖZETLEDİĞİNE ŞAHİT OLUYORUZ

İl Milli Eğitim Müdürü Feyzi Gürtürk ise yaptığı konuşmada, “Bugün burada öğrencilerimize yönelik olarak il müftülüğümüz ile birlikte veda hutbesini ezbere okuma yarışmasını düzenliyoruz. Validemiz Hazreti Ayşe’ye Peygamberimiz nasıl biriydi diye soruluyor. Hazreti Ayşe’nin söylediği söz çağlar üstüdür. “O yaşayan bir Kur'an'dır” Gerçekten de Veda Hutbesi’ne baktığımızda Peygamberimizin Kur'an-ı Kerim'de bize emredilenleri özetlediğine şahit oluyoruz. Sayın Müftü hocamıza birlikte bu güzel işi yaptığımız için kendilerine çok teşekkür ediyorum. Okul müdürlerimize, öğretmenlerimize, öğrencilerimize ve velilerimize çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.