YEREL
Giriş Tarihi : 16-02-2021 15:15   Güncelleme : 16-02-2021 15:15

ÜÇER’DEN DÜNYA HAFIZLAR HAFTASI AÇIKLAMASI

ÜÇER’DEN DÜNYA HAFIZLAR HAFTASI AÇIKLAMASI

EHAD Elazığ Şube Başkanı Zülfi Üçer Dünya Hafızlar haftası hakkında basın açıklamasında bulundu.

Evrensel Hafızlar Derneği Elazığ Başkanı Zülfi Üçer ‘’Evrensel Hafızlar Derneği olarak hafızlığı tanıtmak, teşvik etmek ve hafızların sorunlarına çözümler üretebilmek amacıyla 2009 yılından itibaren her yıl mübarek üç ayların ilki Recep ayının ilk haftasını Dünya Hafızlar Haftası olarak kutlamaktayız.’’ İfadelerini kullanarak her sene hafızlar haftasını kutladıklarını aktardı.

EHAD Elazığ Şube Başkanı Zülfi Üçer açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

Kuruluşundan bu güne kadar birçok hayırlı hizmete vesile olan Evrensel Hafızlar Derneğimiz, 81 ildeki şube ve 600’ü aşkın ilçedeki temsilciliği ile içinde bulunduğumuz pandemi şartlarına rağmen hafızlık eğitimi gören öğrencilere sağladığı maddi ve manevi desteğin yanında, insanımızın Kur’an’la irtibatını artırmaya yönelik bir birinden farklı nice faaliyetler yapmaya da devam etmektedir.

Evrensel Hafızlar Derneği olarak hafızlığı tanıtmak, teşvik etmek ve hafızların sorunlarına çözümler üretebilmek amacıyla 2009 yılından itibaren her yıl mübarek üç ayların ilki Recep ayının ilk haftasını Dünya Hafızlar Haftası olarak kutlamaktayız.

 “HAFIZLAR” KÜLTÜRÜMÜZDE YAŞAYAN VE YÜRÜYEN KUR’AN OLARAK NİTELENDİRİLMİŞTİR

Dünya Hafızlar Haftası’nın ve idrak edeceğimiz üç ayların ülkemiz ve İslam âlemi için hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ederiz.

Kur’an’ın tahrif edilmeden yayılıp yaygınlaşmasında ve bugünlere gelmesinde hafızların büyük rolü vardır. “Hafızlar” kültürümüzde yaşayan ve yürüyen Kur’an olarak nitelendirilmiştir.

“Sizin en hayırlınız Kur’an’ı öğrenen ve öğreteninizdir.” buyuran Allah Rasulü (s.a.v.), Kur’an-ı Kerim’in sahih okunmasına, ezberlenmesine ve anlaşılıp hayata tatbik edilmesine büyük önem vermiştir. Peygamber Efendimizin (s.a.v.), Kuran-ı Kerim’in öğrenilmesini - öğretilmesini ve ezberleyerek hafız olunmasını birçok vesileyle teşvik ettiğini biliyoruz.

Sevgili Peygamberimizin (s.a.v.); Uhud şehitleri defnedilirken en fazla ayet bileni en önce kabre koyması, sahabe-i kiramı başka memleketlere İslam’ı tebliğ için görevlendirirken veya vali tayin ederken hafız olan sahabelere öncelik vermesi gibi pek çok uygulaması; sahabenin Kur’an’ı sahih okuma, anlama, yaşama arzusu ile birlikte Kur’an-ı ezberleme iştiyakını da arttırmıştır.

DÜNYA HAFIZLAR HAFTASI TEMASI “HAFIZ MEHMET AKİF ERSOY VE GÖNÜLLÜLÜK”

Milli Mücadele’nin ruhunu ve kararlılığını yansıtan ölümsüz eser, milletlimizin destanlaşan istiklal ve bağımsızlık mücadelesinin sembolü İstiklal Marşımız bundan tam 100 yıl önce 1921 yılı Şubat ayında Hafız Mehmet Akif Ersoy tarafından Ankara'da bulunan Taceddin Dergâhı’nda yazıldı.

2021 yılının İstiklal Marşımızın kabulünün 100'üncü yılı olması dolayısıyla 2021 yılı Türkiye Büyük Meclisi tarafından “İstiklal Marşı Yılı” olarak kabul edilmiştir. Bu bağlamda EHAD Genel Merkezimiz 2021 yılının (hicri 1442) Dünya Hafızlar Haftası temasını “Hafız Mehmet Akif Ersoy ve Gönüllülük” olarak belirlemiştir.

Hafız Mehmet Akif Ersoy; milletimizin ateş çemberinden geçtiği yıllarda Kur’an’dan aldığı ilham ve imanından aldığı manevi güç ile bazen Sıratımüstakim ve Sebîlürreşad Mecmualarındaki yazıları ile bazen de Çanakkale Şehitleri’ne ve Ordunun Duası vb. şiirleri ile milli mücadele konusunda milletimizi motive ediyordu.

Akif sadece yazı ve şiirleri ile değil İstanbul’un Beyazıt, Fatih ve Süleymaniye camilerinden Balıkesir Zağanos Paşa Cami’ne kadar, Kastamonu Nasrullah Camii’nden Ankara Hacı Bayram Camii’ne kadar Anadolu’nun pek çok ilindeki vaazları ile milletimizin istiklalini tekrar kazanacağına olan inancını her fırsatta dile getirerek cephede Mehmetçiğe, camide milletimize sürekli cesaret, ümit ve moral-motivasyon desteği sağlayarak adeta milli mücadelenin tohumlarını ekmiştir.

Tüm bu yazıların, şiirlerin ve vaazların zirvesi olan İstiklal Marşımız bir milletin azmini, mücadelesini, kararlılığını ve zafere olan inancını en güzel şekilde yansıtmaktadır.

Allah’ın izni ve Sütçü İmamların, Hafız Ali Efendilerin, Nene Hatunların, Şerife bacıların azim ve gayretleri ile küffar bozguna uğratılmış, düşman yurdumuzdan çıkarılmış, Anadolu coğrafyası İslam diyarı olarak kalmıştır.

 “HAFIZLAR, KUR`AN VE SÜNNETİN HAMİSİDİRLER”

Milli Şairimiz Hafız Mehmet Akif Ersoy’un da hayatında görüldüğü üzere hafızlar, tarih boyunca evde, okulda, iş yerinde, devlet dairesinde özetle hayatın her aşamasında üsve-i hasene olan Efendimizin (s.a.v.) ve O’nun güzide ashabının yolundan yürüyerek her daim hayra motor, şerre fren olma gayretinde olmuşlardır.

Hafızlar, Peygamber Efendimizden (s.a.v.) günümüze on dört asırdır olduğu gibi bundan sonra da Kur'an'ın canlı şahitleri olarak dinimizin emirlerini, ezanımızı ve mukaddesatımızı nesilden nesile aktarma gayretinde olacaklardır.

“İYİ BİLİNMELİDİR Kİ: MANEVİ TAHRİBATIN İLACI KUR’AN’DIR”

Manevi tahribatın yaygınlaştığı günümüzde Kur’an’a olan ihtiyaç her geçen gün hızla artmaktadır. Keşmekeşin, kaosun ve kargaşanın işgal ettiği dünyamızın tek kurtuluşu Kur’an ve sünnete sarılmaktır.

İnançsızlığın veba gibi yayıldığı bu asırda insanlık, Kur’an’ın ruhuna, her zamankinden daha fazla muhtaçtır. Aslını kaybetmiş, özünden uzaklaşmış toplumlara şifa olacak ruh, Kur’an ve sünnettedir. Uhuvvet, muhabbet, hoşgörü, diğergamlık, birlik ve beraberlik başta olmak üzere toplumun tüm ihtiyaçları, bu çağın tüm hastalıklarının ilacı Kur’an’ da dır.

Evrensel Hafızlar Derneği olarak 2021 İstiklal Marşı Yılı’na özel “Hafız Mehmet Akif Ersoy ve Gönüllülük” konulu kompozisyon yarışması organize etmeyi planlıyoruz. Kompozisyon yarışması şartnamesini ve yarışma ile ilgili diğer bilgileri İstiklal Marşımızın kabul günü olan 12 Mart 2021’de düzenleyeceğimiz basın toplantısı ile sizlerle ve vatandaşlarımızla paylaşacağız.

Basın toplantımızı tamamlamadan önce son bir konuya daha dikkatlerinizi çekmek istiyorum. Evrensel Hafızlar Derneği, ülkemizdeki hafızları tespit ederek, hafızlarla irtibata geçmeyi, hafızlıklarının korunmasına destek olmayı, eğitim-öğretimlerine daha verimli bir şekilde devam edebilmelerine, istihdamlarına ve kendilerini geliştirmelerine yönelik pek çok çalışma yaparak hafızların Kur’an hizmetlerinde aktif rol almalarını sağlamak amacıyla HAFIZLAR BİLGİ SİSTEMİ geliştirmiştir.

Hafız kardeşlerimiz HAFIZLAR BİLGİ SİSTEMİ ile ilgili detaylı bilgi ve kayıt için www.hbs.ehad.org.tr adresini kullanabilirler.