YEREL
Giriş Tarihi : 17-02-2021 09:37   Güncelleme : 17-02-2021 09:37

YAVUZ: KAMULAŞTIRMA HAZİNE ADINA YAPILACAK

YAVUZ: KAMULAŞTIRMA HAZİNE ADINA YAPILACAK

İRFAN ARSLAN

Maden ilçesinde Afet riski bulunan bölgede ki taşınmazların kamulaştırılması konusunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığının aldığı karar ile yapılmasına karar alındığı açıklandı.

Maden Belediye Başkanı Orhan Yavuz, alınan karar ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Bilindiği gibi 18.06.2019 tarih ve 1150 sayılı Cumhurbaşkanı kararı ile Riskli alan olarak ilan edilmişti. Söz konusu Riskli Alanda herhangi bir can ve mal kaybına neden olmaması için bu bölgede kalan taşınmazların kamulaştırılması kararlaştırıldı” dedi.

Yavuz yaptığı açıklamada şunları söyledi;

“Riskli bölgede bulunan taşınmazların önemli bir bölümü boşaltıldı. Henüz boşaltılmamış bulunan taşınmazlarda kamulaştırma yapılarak vatandaşların herhangi bir kaybı söz konusu olmadan kamulaştırılması yapılacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Hazine adına kamulaştırılması ve kamulaştırma iş ve işlemlerine ilişkin ödenek talebinin 6306 sayılı kanun kapsamında Dönüşüm Projeleri Özel Hesabından karşılanması hususunda Bakanlık Makamının 03.02.2021 tarih ve 224909 sayılı Olur’u alınmış olup, alanda ki taşınmazlara ilişkin iş ve işlemlerin Bakanlak oluru ile yürütüleceği açıklanmış bulunuyor. Bu kapsamda çalışmalar en kıa sürede başlatılacaktır.” Dedi