YEREL
Giriş Tarihi : 17-02-2021 09:40   Güncelleme : 17-02-2021 09:40

KAPLAN: ELAZIĞ GENELİNDE KAÇ ÖĞRETMENE AŞI YAPILDI

KAPLAN: ELAZIĞ GENELİNDE KAÇ ÖĞRETMENE AŞI YAPILDI

İRFAN ARSLAN

Cumhuriyet Halk Partisi Elazığ eski il başkanı Zeki Kaplan, yüzyüze eğitimin başlaması nedeniyle yaptığı açıklamada, ”Eğitim başlarken ilimizde kaç öğretmen aşılandı” dedi.

CHP eski il başkanı Zeki Kaplan yaptığı açıklamada, “Yüz yüze eğitim öğretime kademeli olarak köy okullarından başlandı. Pandemiye karşı güvenlik tedbirleri alınarak ve uygun koşullar sağlanarak yüz yüze eğitim ve öğretime tüm okullarda başlaması elzemdir.

Yüz yüze eğitime başlamak için öğretmenlerimizin ve okullarda çalışan tüm personelin aşılanmış; Bilim Kurulu’nun açıkladığı gibi sınıf mevcutlarının 15 kişiye düşürülmüş, öğretmen açığının kapatılmış, sağlık ve temizlik personeli ihtiyacının karşılanmış olması gerekirdi.

Okulların yüz yüze eğitim öğretime geçmesinin ön koşullarından biri öğretmenlerin ve okullarda çalışan personelin aşılanmış olmasıdır. Ancak okulların yüz yüze eğitime başladığı 15 Şubat itibariyle öğretmenlerin ve diğer okul personelinin aşılanmadığını biliyoruz.

 Okulların açılmasının bir diğer ön koşulu, Bilim Kurulu’nun açıkladığı mesafenin sağlanması için sınıf mevcutlarının 15'e düşürülmesidir. Derslik sayısında bir artış olmadığına göre sınıf mevcutları 15 öğrenciye nasıl düşürülecek?

Köy okulları yüz yüze eğitim ve öğretime başladığına göre, taşımalı eğitim nedeniyle Ülke genelinde kapatılan 20 bin köy okulunun da açılması gerekirdi.

İlimizde Açılmayan köy okulu varsa ne zaman açılacak? Kapısına kilit vurulan köy okullarından kaç tanesinde bugün yüz yüze eğitim ve öğretime başlandı? Yüz yüze eğitim öğretim başlamadan önce hijyen ve güvenlik koşullarının da uygun hale getirilmesi gerekirdi. Okullarda hijyenik ortamın sağlanması için yeterli sayıda temizlik ve sağlık personeli alındı mı? Bu konuda da bilgi sahibi değiliz…

 Kamuoyunun bu süreçte kaç öğretmenin aşılandığını, kaç dersliğin yapıldığını, sınıflarda kaç öğrencinin bulunacağını, alınan güvenlik tedbirlerini ve temizlik personelin yeterli olup olmadığını bilmeye hakkı var.

Milli Eğitim Bakanlığının görev ve sorumluluğu sadece okulların açılış tarihini açıklamaktan ibaret değildir!” dedi