YEREL
Giriş Tarihi : 17-02-2021 09:45   Güncelleme : 17-02-2021 09:45

REKTÖR PROF.DR. GÖKTAŞ: SENATO KARARI ALACAĞIZ

REKTÖR PROF.DR. GÖKTAŞ: SENATO KARARI ALACAĞIZ

İRFAN ARSLAN

Fırat Üniversitesinde eğitim öğretimin Bahar Dönemi ile ilgili olarak yapılan çalışmalarda Yüz Yüze Eğitimin verilmesi konusunda çalışmaların devam ettiği açıklandı.

 Fırat Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Fahrettin Göktaş, Yüz Yüze Eğitimin başlatılması noktasında üniversite olarak bazı çalışmalarının bulunduğunu ancak bu çalışmaları çok yönlü araştırma yaparak planladıklarını belirterek, ”Bilindiği gibi ülkemizde ki tüm Üniversiteler gibi bizde eğitim ve öğretimi uzaktan sürdürüyoruz. Bu kapsamda Üniversitemizde Bahar Yarıyılı için de bazı çalışmalarımız söz konusu. Özellikle son sınıf öğrencilerimiz bize yüz yüze eğitimin başlatılması yönünde talepte bulunuyorlar.

Burada şunu belirtmemiz gerekiyor. Bilindiği gibi ilimizde 24 Ocak 2020 tarihinde yaşanan depremin izleri halen sürüyor. Bu depremde Üniversitemizin Öğrenci yurtlarında Allaha çok şükür yıkım veya ağır hasar gibi olumsuzluklar yaşanmadı. Ancak hafif hasarlar oluşmuş. Bu hasarlar yapılan onarım ile giderilmişti. Ancak ilimizde son olarak meydana gelen 5,3 şiddetinde ki deprem yurtlarımızda yine hafif hasarlar oluşturdu. Bunların onarımı yapıldı. Yine ilimizde meydana gelen deprem ve ardından yapılan hasar tespit çalışmaları sonucunda yıkımına karar verilen binalar nedeniyle öğrencilerimizin kiralık ev problemi yaşaması söz konusu. Biz eğer Üniversite olarak yüz yüze eğitimin başlaması konsuunda olmulu bir karar alırsak bu öğrencilerimizin seyreltilmiş bir şekilde yurtlara yerleştirilmesini sağlamalıyız. Her türlü hijyenik ortamı sağlamalıyız. Önlemleri almalıyız” dedi.

SENATO KARAR ALACAK

Ülkemizde ki bazı Üniversitelerin yüz yüze eğitimin başlatılması yönünde karar aldıklarını, bu süreci de takip edeceklerini belirten Fırat Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Fayrettin Göktaş, “Üniversite olarak bünyemizde ki özellikle sağlık alanında eğitim veren Fakültelerimizde yüz yüze eğitimin başlatılması yönünde bir düşüncemiz var. Bu düşüncemizin hayata geçerilebilmesi için Üniversitemiz Senatosunun karar alması gerekecek. Üniversitemizin Senato’su bugün toplanacak. Tüm şartları masaya yatıracak ve üzerinde gerekli tartışmaları yapacağız. Sonuçta ne olur bilemem ancak eğer Senato yüz yüze eğitimin başlatılması yönünde bir kaar alınması söz konusu olur ise bu takdirde Tıp Fakültesi, Diş Fakültesi, Veteriner Fakültesi, Sağlık Bilimleri MYO da bu eğitimin başlatılması, alınacak tedbirler ve belirlenecek olan plan kapsamında söz konusu olabilecek. Tabiki bu da yine ilimizi ve öğrencilerimizi kesinlikle riske atmadan her türlü önlemlerin en üst düzeye çıkarılması şartı ile söz konusu olabilecek.Tabiki bu Fakültelerimizde gerekli önlemleri almasının yanında yapacakları planlamalar kapsamında bir adım atacaklar“dedi.

Fırat Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Fahrettin Göktaş, “Bu konuda daha net bir tablo ortaya koyabilmemiz için YÖK’ün, Bilim Kurulunca yapacaklarıdeğerlendirmkeler ve alacakları karar ile mümkün olabilecek.Şu anda  yüz yüze eğitimle ilgili net bir açıklamamız mümkün olamaz. Ancak düşüncemiz olabilir.Bu konuda bizlerde gelişmeleri yakından takip edeceğiz” dedi.