EĞİTİM
Giriş Tarihi : 17-02-2021 12:46   Güncelleme : 17-02-2021 12:46

GÜRTÜRK: OKULLAR 1 MART'TA YÜZ YÜZE EĞİTİME HAZIR

GÜRTÜRK: OKULLAR 1 MART'TA YÜZ YÜZE EĞİTİME HAZIR

1 Mart’ta şehir merkezlerinde okulların kademeli olarak yüz yüze eğitime başlayacağının duyurulmasının ardından Elazığ’da okullar yüz yüze eğitime hazır hale getirildi. İl Milli Eğitim Müdürü Feyzi Gürtürk; hiç bir öğrencinin mağdur olmayacağını belirti.

Yeni tip korona virüs salgınıyla mücadele kapsamında bir süredir kapalı olan köy okullarında yüz yüze eğitim geçtiğimiz günlerde yeniden başladı.

Köy okullarının açılmasının ardından 1 Mart'ta da okul öncesi, özel eğitim, ilkokul ile lise ve üniversite giriş sınavlarına hazırlanan 8 ve 12. sınıf öğrencileri için okullar yüz yüze eğitim için açılacak.

Gürtürk ‘’15 Şubat itibariyle okullarımız açılmış oldu. Köy okullarımızda bu öncelikle ilkokullar, ortaokullar ve bünyesinde ana sınıfı bulunan tüm okullar köylerimizde ve beldelerimizde açıldı. 1 Mart itibariyle de tüm ilkokulları da il genelinde resmi, özel tüm ilkokullar anaokulları zaten devam ediyordu. Bununla birlikte 8. ve 12. sınıflar devam ediyorlar.’’ Dedi.

1 Mart’ta kademeli olarak yüz yüze eğitimin başlayacağı okullarla ilgili açıklamalarda bulunan Elazığ il milli eğitim Müdürü feyzi Gürtürk, okullarda, maske, mesafe ve hijyen gibi kurallara tam anlamıyla uyulacağını ve velilerin bu konuda müsterih olmaları gerektiğini söyledi.

Gürtürk ‘’Burada okullar gerçekten hem hijyen hem de diğer yönlerden olsun Okulum Temiz belgesiyle belgelendirilerek velilerimizin, öğrencilerimizin hizmetine sundu ve velilerimiz bu konuda rahat olsunlar. Tüm okulumuzda Okulum Temiz Belgesi bağımsız firma tarafından denetlenerek temiz okul belgesi verdi. Bu temizliklerimizde bu şekilde devam edecek. Velilerimiz gönül rahatlığıyla öğrencilerini gönderebilirler. Biz okullarımızda öğrencilerimizin hepsi de biliyor maske mesafe ve hijyen konularında neler yapması gerektiğini.’’ İfadelerini kullandı.

Deprem nedeniyle okulları yıkılan hiçbir öğrencinin mağdur olmayacağını vurgulayan Gürtürk; İl genelinde 36 okulda inşaat çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Gürtürk ‘’Depremden hasar gören ve orta hasarlı olan binalarımızın öğrencileri daha önce zaten okullar üç hafta devam etmişti. Biz o zamandan önlemlerimizi almıştık. Gerekli mahalle içinde olan en yakın okula öğrencilerimizi taşıyarak sabahçı ve öğlenci olarak eğitim öğretimlerini sürdürdüler. Sınıf sayılarında her hangi bir artış yok. Yalnızca dönem itibariyle okullar sabahçı öğlenci olarak devam ediyor. Sabah belli bir miktar erken gelecekler, öğleden sonra da biraz geç çıkacaklar. Bu şekilde eğitim öğretimlerini sürdürecekler. Şu anda ilimizde 36 okulun inşaatı devam ediyor. Bunlardan 13’ü hayırseverler tarafından yapılan yatırımdan ve devlet yatırımından ve TOKİ tarafından yapılan okullarımız devam ediyor. Okullarımızın bir kısmı %90 seviyesinde %80 seviyesinde ve bitmeye yakın birkaç okulumuz var. Hızlı bir şekilde devam ediyor. İnşallah önümüzdeki yıl bu Eylül ayı itibariyle bu okullarımız da bitmiş olarak eskiden %95 olan tam gün eğitimimiz bu dönem itibariyle %97, %98’e çıkmış olacak.’’ İfadelerini kullanarak sözlerini noktaladı.