YEREL
Giriş Tarihi : 17-02-2021 17:15   Güncelleme : 17-02-2021 17:15

CHP İL BAŞKANI DOĞDU: ELAZIĞ ESNAFIMIZ KARA GÜNLERDEN GEÇİYOR

CHP İL BAŞKANI DOĞDU: ELAZIĞ ESNAFIMIZ KARA GÜNLERDEN GEÇİYOR

Korona virüsü salgının yeniden artmasıyla birlikte esnafın ve vatandaşların ekonomik anlamda zor günler geçirdiğini ifade eden CHP Elazığ İl Başkanı Yavuz Doğdu, ”Kira ödemesi dışında, çalışanların ücretleri, giderleri ve diğer ödeme kalemleri dikkate alındığında esnafın içler acısı hali gün yüzüne çıkıyor.”  dedi.

“GELİR YOK GİDER ÇOK”

Elazığlı vatandaşların yaşadıkları ekonomik sıkıntılardan dolayı isyanda olduklarını belirten CHP Elazığ il başkanı Yavuz Doğdu, ”Kentimizde binlerce çalışan bu dönemde ya işsiz kaldı ya da ücretsiz izinde evlerinde oturmak zorunda kaldı.  Evlerine ekmek götüremeyecek durumdalar. 3 aylığına ertelenen borçlarla bir nebze olsun nefes alan vatandaşlarımız, ülkede hiçbir şey normale dönmezken tekrar faiz yüküyle ödeyecekleri kredi ve borçların altında eziliyor. Gelir yok, gider çok. Esnaflarımız kiralarını dahi ödeyemeyecek duruma gelmişlerdir. Kira ödemesi dışında, çalışanların ücretleri, giderleri ve diğer ödeme kalemleri dikkate alındığında esnafın içler acısı hali gün yüzüne çıkıyor. Kentimizde ayda 100’ün üzerinde esnaf kepenk indirmektedir. Pandemi dolayısıyla gelir elde etmekte zorlanan esnaflarımızın giderleri azalmıyor, artıyor.  Esnaf nefes almak için aldığı kredileri ödeyemez duruma gelmiştir. Birçok işletme kısıtlamalar dolayısıyla kapalı durumdadır.  Esnaflarımız bu dönemde işyerlerinin kapalı olmasına rağmen, Sosyal Sigortalar Kurumu’na  olan prim ücreti ödüyorlar, elektrik faturasını yatırıyorlar.” diye konuştu.

“ESNAFIMIZ KARA GÜN GEÇİRİYOR”

‘Esnafların bu zor gününde yanında olmamız gerekiyor’ diyen Doğdu, “Kazanç elde etmekte zorlanan, başta kirası olmak üzere giderlerini karşılayamayan ve mağdur olan esnafları rahatlatmak için kullandırılan kredilerin ödemeleri ertelenmeli ve esnaf daha fazla destek verilmelidir. Esnafımız bize aile bireylerimiz kadar yakın insanlar, zor zamanımızda, kötü günümüzde hep yanımızda oldular. Cebimizde para olmasa bile hep işimizi gördüler. Şimdi esnafımız kara gün geçiriyor, sıkıntı içindeler. Sadece kendileri değil, her birinin yanında çalıştırdığı 3,4 kişilik aileleri olduğu düşünüldüğünde on binlerce Elazığlı esnafımız kara günlerden geçiyor. Bizler onların yanında olmalıyız.” ifadelerini kullandı.