YEREL
Giriş Tarihi : 18-02-2021 10:18   Güncelleme : 18-02-2021 10:18

MÜFTÜ AYDIN’DAN REGÂİB KANDİLİ MESAJI

MÜFTÜ AYDIN’DAN REGÂİB KANDİLİ MESAJI

Elazığ İl Müftüsü Selami Aydın yayınladığı mesajında milletimizin ve bütün İslam âleminin Regâib Kandili’ni tebrik etti.

Müftü Aydın rahmet, bereket ve mağfiret ikliminde bulunduklarına işaret eden mesajında şu ifadelere yer verdi;

“Halkımız arasında “üç aylar” diye isimlendirilen, rahmet, bereket ve mağfiret iklimine girmiş bulunuyoruz. İslam âlemi olarak 18 Şubat Perşembe gününü Cuma’ya bağlayan gece manevi mevsime girişimizin habercisi olan Regâib Kandilini idrak ediyoruz.

Kandiller, sevgi, merhamet, birlik ve beraberliğin yoğun olarak yaşandığı, manevi dünyamızın aydınlandığı, ilahi rahmet ve mağfirete ulaşma arzumuzun en üst noktaya taşıdığımız müstesna zaman dilimleridir.

Peygamber Efendimiz (s.a.s.) Recep ayı girdiğinde; “Allah’ım, Recep ve Şaban aylarını bize mübarek kıl ve bizi Ramazan’a kavuştur” şeklinde dua etmiş ve bu kutlu zamanların önemine dikkat çekmiştir.

Biz Müminler için elbette bütün zamanlar kıymetlidir. Bununla beraber mübarek gün ve geceler yaratılış gayemizi idrak ederek, yaşadığımız hayatı muhasebe etmemiz için çok kıymetli fırsatlardır.

“Regâib” kelimesi, “Kendisine rağbet edilen, arzulanan, talep edilen şey” demektir. Yüce Allah’ın, rahmetinin, mağfiretinin ve nimetlerinin diğer zamanlardan daha çok tecelli etmesi, samimi kalple Allah’a yönelenlerin affedilmelerinin ümit edilmesi ve müminlerce gönülden arzulanması sebebiyle bu geceye “Regâib” denilmiştir.

Üç aylar bizlere dünya telaşı ile rüzgâr gibi geçen ömrümüzü muhasebe etme imkânını tanıyor. Bu mübarek zaman dilimleri tefekkür etme, özümüze dönme, kendimize barışma ve maneviyatımızı güçlendirmek için bir fırsattır.

İçtenlikle yaptığımız dualar ve tövbelerle ihya ettiğimiz ruhen ve bedenen huzur bulduğumuz Regâib gecesi, Rabbimizin sonsuz af ve mağfiretine sığınmak, hata ve günahlarımızdan arınmak, dünya-ahiret dengesini gözden geçirmek ve nefis muhasebesi yapmak için bizlere bahşedilen bu müstesna zaman dilimidir.

Dolayısıyla; yıpranan değerlerin ihyası ve kaybolan huzurun teminine ihtiyaç duyulan bir zamanda, bu mübarek gün ve gecelerin kıymetini bilip en güzel şekilde değerlendirme gayretinde olmalıyız. Hesap gününde mahcup olmayacağımız, bir ömür yaşama gayretimizi ve nesillerimize daha iyi bir dünya bırakma sorumluluğumuzu muhasebe etmeliyiz.

İçinde bulunduğumuz bereket ve rahmet gecelerinde; milletimiz ve mukaddesatımız yolunda, hak, hakikat uğrunda, ülkemizin ve insanlığın barış ve huzuru için canları pahasına gece gündüz mücadele eden kahraman güvenlik güçlerimize dualarımızla destek olmalıyız. Şehitlerimizi ve geçmişlerimizi hayırla yad edip rahmet okumalıyız.

Bu duygu ve düşüncelerle aziz milletimizin ve bütün İslam âleminin Regâib Kandilini tebrik ediyor, bu gecenin birlik ve beraberliğe, insanlığın hidayetine, barış ve huzuruna, salgın hastalıktan bir an önce kurtulmamıza vesile olmasını yüce Allah’tan niyaz ediyorum. Cenâb-ı Hak, Recep ve Şaban ayını mübarek kılsın ve bizi Ramazan’a kavuştursun.” (Amin)