YEREL
Giriş Tarihi : 18-02-2021 18:25   Güncelleme : 18-02-2021 18:25

AĞAR’DAN SİYASİ PARTİLERE ÇAĞRI

AĞAR’DAN SİYASİ PARTİLERE ÇAĞRI

Elazığlı siyasetçi, Eski İçişleri ve Adalet Bakanı Mehmet Ağar, Gara Operasyonu sonrası siyasetteki tartışmalara atfen; "TBMM içindeki ve dışındaki tüm partilerin bu konuda tek vücut olarak, tek dil kurarak, hükümetin yanında olmaları gerekiyor" dedi.

Gara harekâtı ve 13 vatandaşımızın şehit edilmesinin ardından, Yeni Şafak gazetesinden Nedret Ersanel, Elazığlı Siyasetçi Eski İçişleri ve Adalet Bakanı Mehmet Ağar'ın sözlerini köşesine taşıdı.

Ağar’ın açıklamalarında siyasi partilere seslendiği görülürken, bütün siyasi partilerin hükümetin yanında yer alması gerektiğini ifade etti. Mehmet Ağar : “Unutulmaması gerekiyor ki, nihayetinde bu mesele tarihi görevdir.” dedi.

Ağar'ın açıklamaları ise şöyle: “Türkiye’nin bir beka meselesi var. Bu beka meselesinin temel başlıklarından birincisi PKK/YPG/PYD’dir. Şimdi bunlara başka konular da eklendi; Doğu Akdeniz, S-400 konusu, Yunanistan-Ege sorunları ve bunun gibi.

Bunların hepsi için, Amerika Birleşik Devletleri’nin anlaması için müşterek bir tavrın ortaya konması gerekiyor. ABD artık kendi isteklerini, kendi istediği gibi râm edecek, boyun eğip, itaat edecek bir hükümet beklememelidir. Bunu şu gün Cumhur İttifakı ile yapacağını, yapması gerektiğini anlaması gerekiyor ve beklememesi için, bunu anlaması için TBMM içinde ve dışında tüm partilerin -tabii HDP’nin böyle bir tutum sergilemesini beklemek iyimserlik olur- artık ortak bir pozisyon geliştirmesi/getirmesi gerekiyor. Öyle artık terör örgütünün adını zikretmeme vs. gibi tutumların terk edilmesi lazım.

Bizim dönemimizde Amerikalı yetkililerden destek gördüğümüz zamanlar oldu. Bu desteği vermelerinin ana sebebi -ki o zaman DYP/SHP iktidarı vardı- karşılarında top yekûn bir siyasi duruşun bulunmasıydı. İktidarıyla, muhalefetiyle. Böyle olduğu için o dönem Amerika bu konunun üzerine gidemedi ve hatta istediğimiz bazı konularda destek verdi.

 ‘TÜM PARTİLERİN HÜKÜMETİN YANINDA OLMALARI GEREKİYOR.’

Şu an sıkıntının temel nedeni budur. Yani, TBMM içindeki ve dışındaki tüm partilerin bu konuda tek vücut olarak, tek dil kurarak hükümetin yanında olmaları gerekiyor. Unutulmaması gerekiyor ki, nihayetinde bu mesele tarihi görevdir. Muhalefet konusu değildir. Kim hükümet olursa olsun bu saydığımız başlıklarda sağlam durulacak.

Ortadan konuşmakla olmaz. Millet, kim varsa siyasette yekvücut olmasını bekliyor. Eğer bu olaylar neticesinde başka siyasi beklentiler var ise o olmaz, açık söyleyelim. Beklentileri olmaz. Halk ona müsaade etmez. Diğer hangi konularda muhalefet yapılacaksa yapılsın. Ama bu konular olmaz.”