YEREL
Giriş Tarihi : 19-02-2021 14:08   Güncelleme : 19-02-2021 14:08

ÖLÇÜ VE TARTI ALETLERİ MUAYENE BAŞVURULARI 28 ŞUBAT’TA SONA ERİYOR

 ÖLÇÜ VE TARTI ALETLERİ MUAYENE BAŞVURULARI 28 ŞUBAT’TA SONA ERİYOR

İRFAN ARSLAN

Ölçü ve Tartı Aletlerinin Periyodik Muayene müracaatları 28 Şubat 2021 tarihinde sona ereceği açıklandı. Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Mustafa Yavuztürk, yaptığı açıklamada “Ölçü ve tartı aletleri kullanıcılarının ileride mağdur duruma düşmemeleri açısından periyodik muayene müracaatlarını ilgili kuruluşlara en geç 28 Şubat 2021 tarihine kadar yapmaları zorunlu bulunmaktadır. Esnaf ve sanayicilerimizin mağdur olmamaları için bu tarihe kadar başvurularını yapmaları gerekmektedir.” Dedi

Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Mustafa Yavuztürk konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi.

“ 3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu hükümlerine göre Su, Doğalgaz ve Elektrik sayaçlarının Periyodik muayeneleri İl Müdürlüklerimizce yürütülmekte olup, Su dışındaki sıvıların miktarlarının sürekli ve dinamik ölçümü için ölçme sistemleri (Akaryakıt ve LPG Sayaçları) sıkıştırılmış doğalgaz (CNG) ölçme sistemleri, akaryakıt hacim ölçek kapları, motorlu taşıt lastiklerinin hava basıncı ölçümünde kullanılan cihazlar, hassas kütle ölçüleri 5 Kg dan yukarı kütle ölçüleri demiryolu yük ve sarnıçlı vagonları, maksimum kapasitesi 2000 Kg üzerinde olan otomatik olmayan tartı aletleri ile aks kantarlarının periyodik, stok ve ilk muayene işlemleri için 11/10/2019 tarihli ve 30915 sayılı gazetede yayımlanan su dışındaki sıvılar için ölçme sistemleri ile bazı ölçü ve tartı aletlerinin muayene yönetmenliği ile 01/01/2020 tarihinden itibaren TSE yetkilendirilmiş olup bu tarihten itibaren bahse konu ölçü aletlerine ilişkin muayene başvurularının İl Müdürlükleri yerine TSE ye başvuru yapılması gerekmektedir.

Kanun hükümlerine göre ölçü ve ölçü aletlerinin iki yılda bir muayene edilerek damgalanması zorunlu bulunmaktadır. Ölçü ve ölçü aletlerinin 2021 yılı periyodik muayene müracaatları 1 Ocak 2021 tarihinde başlamış olup, 28 Şubat 2021 günü mesai bitiminde sona erecektir. Akaryakıt istasyonlarında kullanılmakta olan akaryakıt ve LPG sayaçları, tartım kapasitesi 2000 kg'ın üzerinde olan III. ve IV. sınıf otomatik olmayan tartı aletleri ile diğer tartı aletleri (aks kantarları, demiryolu sarnıçlı vagon kantarları vb.) periyodik muayeneleri 2 yılda bir TSE ye yapılacak olup, Elektrik, Su, Hava gazı Doğal gaz sayaçları ile akım ve gerilim transformatörlerinin muayeneleri 10 yılda bir olup, müracaatları İl Müdürlüğümüze yapılacaktır.

ELAZIĞ VE PALU, KOVANCILAR’DA YAPTIRABİLİRLER

Açık veya kapalı pazar yerlerinde kullanılan ve tartım kapasitesi 2000 kg ve altında olan III. ve IV. sınıf otomatik olmayan elektronik tartı aletleri, yay ve elektronik tertibatı bulunmayan maksimum kapasitesi 2000 kg ve altında olan mekanik tartı aletlerinden; masa terazileri, asma teraziler, tek kollu kantarlar ve ibreli terazilerin periyodik muayene müracaatları bağlı bulundukları Elazığ veya Palu,Kovancılar Belediyesi Grup Merkezi Belediye Ölçüler ve Ayar Memurluklarına yapılacaktır.

Otomatik tartı aletleri, I. ve II. sınıf otomatik olmayan tartı aletleri (eczane/kuyumcu ve laboratuvarlarda kullanılan tartı aletleri), tartım kapasitesi 2000 kg ve altında olan III. ve IV. sınıf otomatik olmayan elektronik tartı aletleri (Belediyelerce muayenesi yapılacak olan açık veya kapalı pazaryerlerinde kullanılan tartı aletleri hariç, market, bakkal, kasap, manav gibi işyerlerinde ki tartı aletleri), taksimetreler ve takografların periyodik muayene müracaatları ise belgelendirilmiş Yetkili Muayene Servislerine yapılacaktır.

MUAYENE YAPILMADAN KULLANILMASI YASAK

Damga süresini doldurmuş ölçü ve ölçü aletlerinin periyodik muayenelerinin yaptırılmadan kullanılması yasaktır. Damgası kopmuş, bozulmuş, damga süresi dolmuş ölçü aletini kullananlara 3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar Kanununun 15/c maddesine göre idari para cezası uygulanacaktır.

Ölçü ve tartı aletleri kullanıcılarının ileride mağdur duruma düşmemeleri açısından periyodik muayene müracaatlarını ilgili kuruluşlara en geç 28 Şubat 2021 tarihine kadar yapmaları zorunlu bulunmaktadır.”