YEREL
Giriş Tarihi : 20-02-2021 11:03   Güncelleme : 20-02-2021 11:03

ELAZIĞ’DA 50 BİN KİŞİ AŞI OLDU

ELAZIĞ’DA 50 BİN KİŞİ AŞI OLDU

İRFAN ARSLAN

Covid 19 aşılama çalışmaları kapsamında ülke genelinde devam ederken, aşılama çalışmaları kapsamında ilimizde 50 bin kişinin aşılandığı belirlendi.

Covid 19 aşılama planlamasında, Hekim ve sağlık çalışanlarının aşılanmasının ardından yaşlı ve engelli bireylerin aşılamaları da devam ediyor. Covid-19 aşısı uygulaması Türkiye'de olduğu gibi Elazığ’da da hızla devam ediyor. Elazığ’da kaç kişinin koronavirüs aşısı olduğu ise kamuoyunda merak konusu oldu. Sağlık Bakanlığı Elazığ ile ilgili verileri sayfasında paylaştı.

 Sağlık Bakanlığı’nın sayfasından paylaşılan bilgilere göre Elazığ’da 19 Şubat 2021 tarihi itibariyle toplam 50 bin koronavirüs aşısı oldu. Bu rakamlardan birinci doz uygulanan kişi sayısı 41 bin 746, ikinci doz uygulanan kişi sayısı ise 8 bin 254 olduğu öğrenildi.

PROF.DR. POLAT: TEDBİRLERİ AKSATMAMALIYIZ

Elazığ olarak Covid 19 ile mücadelede arzulanan neticelere ulaşılması için gerekli tüm tedbirlerin alındığını, uygulandığını belirten Sağlık İl Müdürü Prof.Dr. Cahit Polat; “Elazığ’daki verilere baktığımız da tablomuz gittikçe daha iyi oluyor. Bu tablonun arzuladığımız noktaya gelmesi için tüm vatandaşlarımızın maske, mesafe ve temizlik konusunda duyarlı olması gerekiyor. Bunu ne kadar duyarlı olarak yaparsak hastalığı karşı mücadelede daha başarılı olabiliriz.

Bilindiği gibi bakanlığımız bu konuda ülke genelinde, illerin verilerine göre gruplandırma yapacak. Bu gruplandırmada şehirlerin vaka sayısı düştükçe normalleşme çalışmaları, kısıtlamaların kapsamları yeniden planlanacak. Burada bizde vatandaşlarımız da daha duyarlı hareket ederlerse ilimizde hem kısıtlamalar daralır hem de esnaflarımızın sıkıntılarına çözüm getirilmiş olunur” dedi.

 AŞILAMADA 65 YAŞ ÜSTÜNE BAŞLANDI

Sağlık İl Müdürü Prof.Dr. Cahit Polat, ilimizdeki Covid 19 aşılama çalışmalarının devam ettiğini belirterek; ”İlimizdeki aşılama çalışmaları devam ediyor. Bu çalışmalarımız kapsamında 50 bin kişi 1. Doz aşılarını yaptırdılar. İkinci doz aşılama çalışmaları Sağlık çalışanlarımız başta olmak üzere başladı. Bunun yanında 65 yaş üstü vatandaşlarımızın da aşılanmaları çalışmaları sürüyor. Aşılama çalışmalarımız planlandığı şekilde devam ediyor” dedi.

Aşılama çalışmaları kapsamında vatandaşların randevularını alarak aşılarını yaptırmaları gerektiğini belirten Prof.Dr. Polat; ”Bu alandaki çalışmalar da ilimizin ülke genelinde yapılacak olan şehir gruplandırmalarında etkisi olacak. Vatandaşlarımız aşılama konusunda  mutlaka randevularını almalı ve günü geldiğinde aşılarını yaptırmalılar. Bu çalışma da bu mücadele de son derece önem taşıyor” dedi.