HABER
Giriş Tarihi : 22-02-2021 09:40   Güncelleme : 22-02-2021 09:51

NORMALLEŞME SENİN ELİNDE GAKKOM!

NORMALLEŞME SENİN ELİNDE GAKKOM!

MÜSLÜM DEMİRTAŞ

Elazığ Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Cemil Erdem, Elazığ’da normalleşme süreciyle birlikte zor günlerden geçen esnafın rahatlayacağını ifade etti. Başkan Erdem, şehrimizin vaka oranlarına göre ‘düşük’ riskli iller arasında yer alıp normalleşme sürecine girebilmesi için gakkoşlara çağrıda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ülkemizde 1 Mart itibariyle normalleşme sürecine geçileceğini açıklamasının ardından il bazlı normalleşme takviminin nasıl uygulanacağı netleşmeye başladı. Buna göre iller her iki haftada bir vaka sayısı ve yayılma, iyileşme, yoğun bakım doluluk ile ölüm oranlarına göre değerlendirilecek. Bu veriler doğrultusunda iller 4 gruba ayrılacak. İllerin içinde bulunduğu grubun kriterlerine göre kısıtlamalar ya azaltılacak ya da artırılacak. Mevcut Koronavirüs tablosuna göre 100 binde 50.42 vaka oranı olan Elazığ’da ilk etapta normalleşmeye geçilemeyeceğinden Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Cemil Erdem gakkoşlara çağrıda bulundu.

“ELAZIĞ ESNAFININ MAĞDURİYETİ DİĞER İLLERE GÖRE DAHA FARKLI”

24 Ocak depremi ve pandemi nedeniyle Elazığ esnafının sıkıntılı sürecinin devam ettiğini ifade eden Başkan Cemil Erdem, ”Esnafın sıkıntısı depremin ardından salgınla daha büyük boyutlara ulaştı. Bu süreçte ülkemizdeki diğer illerin esnafı yüzde 30-40 sıkıntı yaşarken Elazığ’da esnaf yüzde 80 oranında sıkıntı yaşadı. Deprem nedeniyle yıkılan tüm binaların altında işletmeler de bulunuyordu, binaların yıkılmasıyla bu esnaf mağduriyet yaşadı. TOKİ ve Kentsel dönüşüm kapsamında konutlar yapılıyor ancak esnafımız hala tam anlamıyla yerleşmiş değil” dedi.

“600 ESNAFIMIZ KEPENK İNDİRDİ”

Deprem ve pandemi nedeniyle çok sayıda esnafın kepenk indirmek zorunda kaldığını belirten Erdem, “Deprem sonrası pandemi sürecinde bir kesim esnafımız işletmelerini kapatmak zorunda kaldı. Bu süreçte; yaklaşık 600 öğrenci servisi, 100 kantinci esnafı, 850’in üzerinde kafe ve kıraathane esnafı ciddi anlamda sıkıntı yaşıyor. Lokantacı esnafı ise işletmelerinin kısıtlanması nedeniyle pek fazla yararlanamıyor. Şu anda bizim kayıtlarımıza göre, 600 esnafımız işletmesini kapatarak oda sicilini sildirdi. Maliyede işletmesini kapatmak için işlem yaptığı halde bize bildirmeyen çok sayıda esnafımız var. Yani kepenk indiren esnaf sayısının 600’den fazla olduğunu biliyoruz” ifadelerini kullandı.

“KREDİLERİN ERTELENMESİ GEREKTİĞİNİ DEFALARCA DİLE GETİRDİK”

Esnafa verilen kredilerle ilgili açıklama yapan Başkan Erdem, ”Elazığ esnafına KOSGEB ve Esnaf Kredi Kooperatifler tarafından verilen krediler hat safhada. Alınan bu kredilerin geri ödemelerinde esnafımız ciddi anlamda sıkıntı yaşıyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın Elazığ ziyaretinde de, esnafın bu kredilerin geri ödemelerinde sıkıntı yaşadıklarını ve ertelenmesi gerektiğini bildirerek Ticaret ve Sanayi Odası ve Ticaret Borsası ile birlikte dosya şeklinde talep ve isteklerimizi ilettik. Bunun için herhangi bir adım atılmadı ancak faizsiz olan kredilerin 1 yıl ertelenmesini özellikle talep ediyoruz. Kredilerin ertelenmesinin esnafı rahatlayacağını defalarca dile getirdik, birer birer kepenk indirmek zorunda kalan esnafımız için bu adımın atılmasını bekliyoruz” dedi.

“EVİNE EKMEK GÖTÜRMEKTE BİLE ZORLANAN ESNAFIMIZ İÇİN TEDBİRLERE UYALIM”

Türkiye’nin 1 Mart itibariyle kademeli olarak normalleşme sürecine girileceğini ve yayımlanan vaka tablosunda ‘düşük’ riskli iller olarak kabul edilen şehirlerde kısıtlamaların gevşetileceğini anımsatan Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Cemil Erdem, “Alınan tüm tedbirlere rağmen ilimizdeki vaka oranları hala 100 binde 50.42 oranında olması nedeniyle tüm esnaf ve sanatkarlarımız ve şehrimizin insanlarına çağrım şudur; 1 yılda iki felaket yaşayan şehrimizin ilk etapta normalleşme sürecine girmese de en yakın zamanda normalleşebilmesi için el birliğiyle mücadele etmemiz gerekiyor. Bu konuda, özellikle depremle yıkılan ve pandemiyle ikinci depremi yaşayan Elazığ esnafının yaşadığı mağduriyeti hafifletmek için vatandaşlarımızın maske, mesafe ve temizlik kurallarına karşı daha dikkatli olması gerekiyor. Aynı zamanda esnaf kardeşlerimde işletmelerinde bu kurallara dikkat etmesi gerekiyor. Koronavirüs sürecinin başlarında tedbirlere en üst seviyede uyan Elazığ en başarılı iller arasında yer alıyordu. Bu başarıyı yeniden yakalamak adına ve normalleşme sürecine yakın zamanda girebilmek, eski yaşantımıza kavuşmak için hemşerilerimizden istirham ediyorum. Kepenk indirmek zorunda kalan hatta evine ekmek götürmekte bile zorlanan esnafımızın işletmelerine dönmesi adına Allah rızası için tedbirlere uyalım, aşımızı yapalım ve bu illetten kurtulmak için mücadelemizi sürdürelim” şeklinde konuştu.