YEREL
Giriş Tarihi : 22-02-2021 11:14   Güncelleme : 22-02-2021 11:14

ELAZIĞ’IN VAKA SAYISI BUGÜN AÇIKLANACAK!

ELAZIĞ’IN VAKA SAYISI BUGÜN AÇIKLANACAK!

Türkiye 1 Mart itibarıyla kademeli normalleşme sürecine girecek. İller 4 kriter çerçevesinde puanlandırılacak. Bu puana göre risk durumları renklerle ifade edilecek. İllerle ilgili 'yerinde karar' süreci başlayacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’nin Koronavirüs Ile Mücadelesinde 1 Mart Itibarıyla Yeni Bir Dönemin Başlayacağını Açıklamıştı.

Mart ayı itibarıyla başlayacak olan kademeli normalleşme sürecinde, illerde sıkılaştırılması veya gevşetilmesi gereken kısıtlamalar yeni uygulamayla belirlenecek

RİSK DURUMU RENKLERLE TANIMLANACAK

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, illerin risk durumlarına göre mavi, sarı, turuncu ve kırmızı renklere ayrılacağını ve bu risk hesaplamasının vaka sayılarına göre belirleneceğini açıkladı.

Yüz binde 10’un altındaki iller (düşük riskli) mavi, yüz binde 11-35 arası (orta riskli) sarı, yüz binde 36-100 arası (yüksek riskli) turuncu ve yüz binde 100’ün üstündeki iller (çok yüksek riskli) kırmızı olarak gösterilecek.

8-14 ŞUBAT İTİBARİYLE ELAZIĞ’IN RENGİ TURUNCU

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca illere göre haftalık vaka sayısını sosyal medya hesabından paylaşmıştı. Bakan Koca’nın yaptığı paylaşıma göre Elazığ’da vaka sayısı 8-14 Şubat tarihleri arasında 100 bin kişide 50,42 olarak kaydedildi.

Açıklanan rakamlar ve renk haritası karşılaştırıldığında Elazığ Yüz binde 50.42 oranla yüksek riskli iller arasında yer alıyor ve rengi turuncu olarak işaretlenecek. Elazığ’da yeni normal hayatın başlaması için renk haritasında yüz binde 10’un altındaki illerin gösterildiği düşük riskli yani mavi renkte olması gerekiyor.

14 -22 ŞUBAT VAKALARI BUGÜN AÇIKLANACAK

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca geçtiğimiz günlerde artık vaka sayılarının haftalık olarak her Pazartesi günü  il bazında açıklanacağını duyurmuştu. Açıklamanın ardından Elazığ’ın 8-14 Şubat arasındaki vaka sayısı Sağlık Bakanlığınca açıklandı. Elazığ’da ilk açıklanan vaka oranı 100 bin kişide %50.4 oranında olmuştu. Açıklanan oran ile Elazığ’da haftalık olarak ortalama 297 vatandaş koronavirüse yakalandı.

Açıklanan vaka oranından sonra Elazığ yüksek riskli iller bazında yer alarak planlanan normalleşmenin uzağında kalmıştı. Bugün gözler yeni açıklanacak vaka oranları ile birlikte Elazığ'da başlayacak olan kademeli normalleşme sürecinde.