YEREL
Giriş Tarihi : 23-02-2021 09:36   Güncelleme : 23-02-2021 09:36

“EĞİTİM ÇALIŞANLARIMIZIN TÜMÜ AŞILANMALIDIR”

“EĞİTİM ÇALIŞANLARIMIZIN TÜMÜ AŞILANMALIDIR”

MÜSLÜM DEMİRTAŞ

Yüz yüze eğitim için hazırlıklar devam ederken, öğretmenler aşılarının ilk dozunu önümüzdeki günlerde almaya başlayacak. Öğretmenlerin aşılanmasıyla ilgili açıklama yapan Eğitim Bir Sen Elazığ Şube Başkanı İbrahim Bahşi, ”Eğitimin bir bütün olduğunu unutmamak gerekir. Aşılama sürecine diğer eğitim çalışanlarının dahil olmaması büyük bir haksızlıktır. Çünkü okullarımızda sadece öğretmenlerimiz yok” dedi.

1 Mart’ta öğrencilerin kademeli olarak yüz yüze eğitime geçmesi için hazırlıkları devam ederken, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Şubat ayının son haftasında öğretmenlere ilk doz aşıların yapılacağını açıklamıştı. Eğitim Bir Sen Elazığ Şube Başkanı İbrahim Bahşi, ise eğitimde aşılama sürecine sadece öğretmenlerin dahil edilmesinin haksızlık olduğunu belirterek eğitim çalışanlarının tümünün aşılanması gerektiğini ifade etti.

Uzaktan eğitimin, yüz yüze eğitimin yerini tutmadığını belirten Eğitim Bir Sen Elazığ Şube Başkanı İbrahim Bahşi,gazetemize yaptığı açıklamada şunları kaydetti;

“UZAKTAN EĞİTİMİN, YÜZ YÜZE EĞİTİMİN YERİNİ TUTMADIĞI KISA ZAMANDA ANLAŞILDI “

“İlimizde 24 Ocak'ta meydana gelen depremden dolayı 33 okul ve kurumumuz ağır hasarlı olduğundan dolayı eğitme ara verilmişti. Daha sonra tüm dünyayı da etkisi altına alan Koronavirüs salgını ile tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hayat durma noktasına geldi. Salgının bulaş riskini azaltmak için birçok sektörde olduğu gibi eğitim sektöründe de kısıtlamalara gidildi. Mart ayı itibariyle okullarımız uzaktan eğitime geçmiş oldu. Bu zaman zarfında hem öğretmenlerimiz hem öğrencilerimiz hem de velilerimiz olağanüstü bir gayret göstererek şimdiye kadar yabancı oldukları sisteme ayak uydurmaya çalıştılar. Her ne kadar bütün imkanları seferber etmiş olsalar bile yüz yüze eğitimin yerini tutmadığı kısa zamanda anlaşıldı. Daha sonra bakanlık önlemleri alarak okulları yarı zamanlı ve seyreltilmiş olarak açma kararı aldı. Seyreltilmiş olsa da okulların açılması ile tekrar yüz yüze eğitime geçildi. Ancak salgın tekrar yükselişe geçince Bilim Kurulunun tavsiye kararına uyularak tekrar uzaktan eğitime geçildi. Bu arada hem ülkemizde hem de dünyada aşı çalışmalarına hız verildi. Ülkemizde yerli aşı çalışmaları sürerken Çin'de üretilen aşının tedariği için ikili görüşmelere başladı ve kısa sürede ülkemize aşı getirilmeye başlandı” dedi.

“MEMUR, HİZMETLİ PERSONEL, ŞEF, ŞOFÖR GİBİ ÇALIŞANLARIMIZ DA AŞILANMALI”

Köy okulları ve Ana okul ile okul öncesi kurumların eğitim-öğretime 15 Şubat'ta başladığını hatırlatan Başkan Bahşi, ”Sağlık Bakanlığı hazırladığı çalışma ile koronavirüs aşısında öncelikli meslek gruplarını belirledi.  Öğretmenler aşı önceliğinde ikinci aşamadaki “hizmetin sürdürülmesi için öncelikli meslekler” grubunda yedinci sırada yer aldı. Yüz yüze eğitime geçilmesinde öğretmenlerin aşılama yapılması çok önemli. Bilindiği üzere 15 Şubat'ta köy okullarımız ve Ana okul ile okul öncesi sınıflarımız eğitim-öğretime başladı. 1 Mart ile kademeli olarak ülkemizde daha önce olduğu gibi seyreltilmiş şekilde tüm kademeler yüz yüze eğitime başlayacak. Sağlık Bakanlığı Milli Eğitim Bakanlığından listeleri alıp Şubat ayı sonu itibariyle öğretmenlerimizi aşılama sürecini başlatacak olması güzel. Ancak bu karar geç alınmış bir karar olduğunu da belirtmek gerekir. Ayrıca eğitimin bir bütün olduğunu unutmamak gerekir. Sadece öğretmenlerimizin aşılama sürecine dahil edilmesi ve diğer eğitim çalışanlarının bu sürece dahil olmaması büyük bir haksızlık olduğunu da belirtmek gerekir. Çünkü okullarımızda sadece öğretmenlerimiz yok. Memur, Yardımcı Hizmetli Personel, Şef, Şoför gibi diğer çalışanlarımızda aşılama sürecine dahil edilmesi aşılamanın daha da önemli hale geleceğinin kanısındayım” ifadelerini kullandı.