YEREL
Giriş Tarihi : 23-02-2021 13:33   Güncelleme : 23-02-2021 13:33

AKIN’DAN ‘UMUT ELAZIĞ’ TEPKİSİ

AKIN’DAN ‘UMUT ELAZIĞ’ TEPKİSİ

Saadet Partisi Elazığ İl Başkanı Abdullah Akın, Elazığ Belediyesi tarafından 600 dönüm arazi üzerinde yapılması planlanan Umut Elazığ adlı projenin sadece ultra zenginlere hizmet eden bir proje olacağını savunarak tepki gösterdi. Akın, ilimizde 60 bine yakın işsiz vatandaşın mevcut olduğunu hatırlatarak, Umut Elazığ projesi yerine artan işsizliğin önüne geçecek bir projeyle halkın karşısına çıkması gerektiğini ifade etti.

Saadet Partisi Elazığ İl Başkanı Abdullah Akın, Elazığ Belediyesi tarafından başlatılan Umut Elazığ projesine tepki gösterdi. İl Başkanı Akın,  konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları kaydetti;

“ULTRA ZENGİNLERE HİZMET EDEN VE RAHATSIZ EDİCİ BİR PROJE”

“Sayın Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’nın Malatya yolu üzerindeki 600 dönüm araziye kurmayı planladıkları ultra lüks villalardan oluşan Umut Elazığ isimli proje tanıtımını büyük bir ibret ve üzüntü ile izledim. Umut Elazığ Projesi tabiri caizse sadece ultra zenginlere hizmet eden bir proje ve oldukça rahatsız edici. Teşbihte hata olmaz ben bu projeyi, sadece zenginlerin davet edildiği ve bir garibanın bile davet edilmediği bir düğün yemeğine benzetiyorum. Bu tür bir şeyden Allah’da razı olmaz, kul da hoşnut olmaz. Bu tür devlet arazileri bir nevi ümmetin malıdır ve herkesin istifadesine sunulmalıdır. Belediye bu araziye bir proje yapacaksa tüm Elazığ’a yani 600 bin insana hizmet edecek bir proje yapmalıdır. Sayın Başkanın buradan elde edeceği geliri, kentsel dönüşüm için bütçe oluşturmak amacına dayandırmasını ise doğru bulmak mümkün değil. Ben soruyorum Kentsel dönüşüm yapan ve bunu başaran her belediye başkanı,  600 dönüm araziye villa mı yapıp satıyor? Bunu halka bu şekilde izah etmek hafif kalıyor.

“İŞSİZ KARDEŞLERİMİZE İŞ SAHASI AÇMALARINI ARZULARDIM”

 Açıkçası bir şeyler yapmak istiyorlarsa 600 dönüm araziye yine gelir elde edebilecekleri ve de tüm hemşehrilerimizin istifade edebileceği birçok proje yapılabilir. Mesela herkesin ulaşabileceği yeni bir toplu konut projesi olabilir veya taşımalı eğitimin yapıldığı büyük bir üniversite öncesi eğitim alanı(dev bir kütüphane, spor sahasıyla, yüzme havuzuyla) veya yeni bir sanayi alanı yapılabilir. Öyle bir proje yapılmalı ki hem tüm halk istifade etsin hem de gelir elde edilsin. Bu çok zor bir şey değil. Bu tür kararlar alınırken istişareye üst düzeyde önem verilmeli. Sayın Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Asilhan Arslan’ın bu projeye destek vermesini de hayretler içinde karşıladım. İlimizde iş-kur’a kayıtlı 30 bin işsiz varken ve kayıtsız olanlarla bu sayı 60 bine çıkmışken, kendilerinin Elazığ’a daha hayırlı bir proje yaparak bu işsiz kardeşlerimize iş sahası açmalarını arzulardım. Veya alım gücü olmayan vatandaşlarımıza ev yapmalarını beklerdim. Böyle düşünselerdi Allah’ta kendilerine yardım ederdi. Bizde kendilerine destek verirdik.

“BAŞKAN PROJEYİ GÖZDEN GEÇİRMELİ VE BU YANLIŞA İMZA ATMAMALI”

Bakınız kapatılan Refah Partimizin Belediye Başkanı rahmetli sayın Hamza Yanılmaz Hilalkent’te bir toplu konut yaptı 1000 tane insanı ev sahibi yaptı ve bunu yokluk içinde yaptılar. 7 şiddetindeki depreme rağmen sapasağlam duruyor. Allah kendisinden razı olsun. Ama ilin idarecileri bu bakış açısından çok uzakta görünüyor. Ben çağrımı yineliyorum projeyi Sayın Başkan gözden geçirmeli ve bu yanlışın altına imza atmamalıdır. Elazığ’da kendileri samimi bir anket yapmaları durumunda ben halk tarafından bu projeye destek olunmayacağına inanıyorum.