YEREL
Giriş Tarihi : 23-02-2021 22:58   Güncelleme : 24-02-2021 00:49

URARTU MAĞARALARI TURİZME AÇILIYOR

URARTU MAĞARALARI TURİZME AÇILIYOR

Tunceli’nin Çemişgezek ilçesinde bulunan ve in delikleri ve derviş hücreleri olarak bilinen Urartu Mağaralarının turizme kazandırılması için Çemişgezek Kaymakamı Mehmet Güder’in başarılı çalışmaları sonucu başlatılan projenin imza töreni gerçekleştirildi.

Tunceli’de Fırat Kalkınma Ajansı’nın 2020 Yılı Turizm ve Sanayinin Geliştirilmesi Mali Destek Programına sunulan ve başarılı bulunarak destek almaya hak kazanan 7 Milyon TL bedelli 5 proje onayladı. Onaylanan projeler arasında yer alan ve Çemişgezek ilçesinin turizmi açısından son derece önem arz eden ‘Urartu Mağaraları Turizme Açılıyor!’ projesi de Tunceli Valisi Mehmet Ali Özkan, FKA Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu ve Çemişgezek Kaymakamı Mehmet Güder tarafından imzalandı.

ÇEMİŞGEZEK TURİZMİ İÇİN TARİHİ BİR DÖNÜM NOKTASI

Çemişgezek ilçesine Kaymakam olarak atanmasının ardından ilçenin hak ettiği konuma ulaşması için çalışmalara hız veren Kaymakam Mehmet Güder, ilçesi adına bir başarıya daha imza attı. Kaymakam Güder’in özverili çalışmaları sonucu Urartular dönemine ait derviş hücreleri ve in delikleri olarak bilinen Urartu Mağaraları turizme açılması için imzalar atıldı.

Projenin imzalandığını sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımla duyuran Kaymakam Güder, ‘Urartu Mağaraları Turizme Açılıyor!’ projesinin Çemişgezek ilçesinin turizmi açısından tarihi bir dönüm noktası olacağını belirterek, desteklerinden dolayı Tunceli Valisi Mehmet Ali Özkan, FKA Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu ve emeği geçenlere teşekkür etti.

Hayata geçirilecek proje kapsamında bakımsız ve ulaşımı her geçen gün hayati açıdan daha çok risk taşıyan tarihi mağaraların ulaşımının kolaylaştırılması amacıyla Tağar çayı üzerine asma köprü, yürüyüş yolu, dekoratif aydınlatma, iç ve dış düzenlemeler yapılacağı ifade ediliyor.