YEREL
Giriş Tarihi : 24-02-2021 09:33   Güncelleme : 24-02-2021 09:37

ŞEHİTLER  MEYDANI VE ANITI NEDEN YAPILMIYOR ?

ŞEHİTLER  MEYDANI VE ANITI NEDEN YAPILMIYOR ?

Elazığ’da dört yıl önce terör örgütü PKK tarafından Emniyet Müdürlüğü’ne yönelik düzenlenen bombalı saldırı sonrası müdürlük binasının yerine yapılan Millet Bahçesi’nde şehitlerin anısına bir anıt yapılacağı açıklanmıştı. Millet Bahçesi’nin açılışının üzerinden yaklaşık 9 ay geçmesine karşın Şehitler Anıtı’nın yapılmaması kamuoyunun tepkisini çekti.

Terör örgütü PKK tarafından 18 Ağustos 2016 tarihinde İl Emniyet Müdürlüğü’ne yönelik düzenlenen hain saldırı sonrası polis memuru Serhat Öztürk, Elvan Özbay ve Yusuf Kenan Mutlu şehit olmuş, 217 kişi de yaralanmıştı. Saldırının şiddetiyle hasar alan il emniyet müdürlüğü yıkılmış, yerine 30 bin 616 metrekarelik alanda halka hizmet verecek Millet Bahçesi yapılmıştı.

5 HAZİRAN 2020’DE AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 5 Haziran 2020 tarihinde toplu açılış töreni ile açılışı gerçekleştirilen Millet Bahçesi’nde manevi anlamıyla güçlendirilecek şekilde bin 500 metrekare alanda Şehitler Meydanı da yapıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, hain saldırı sonrası hayatlarını kaybeden üç şehidimizin anısını yaşatacak Şehitler Anıtı’nın yapılacağını ifade etmişti.

9 AYDIR TABELA VAR ANIT YOK

Halkın hizmetine açılan Millet Bahçesi’nin açılışının üzerinden yaklaşık 9 ay geçmesine karşılık şehitlerin anısını yaşatacak Şehitler Anıtı’nın ne zaman yapılacağı hakkında yetkililer tarafından bir tarih verilmediği gibi, nasıl olacağı konusunda da herhangi bir açıklama yapılmış değil. Tabelası olmasına rağmen anıt dikileceği meydan halen boş kalmaya devam ediyor.

BAKAN KURUM ANIT YAPILACAĞINI AÇIKLAMIŞTI

Haberkent Gazetesi olarak yaptığımız araştırmada, 12 Ekim 2019 tarihinde Elazığ Millet Bahçesini ziyaret eden ve yapılan çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi alan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bu ziyaretinde Basın Mensuplarına yaptığı açıklamada” Burada bir Şehitler Anıtı yapılacak. Millet Bahçesi’nin simgesi konumunda olacak ve şehitlerimizin anısını yaşatacak olan Şehitler Anıtı’nın da yer alacağı Şehitler Meydanı yer alacak. Bu alanda Elazığ tarihinde kahramanlıklarıla ön plana çıkmış büyüklerimizde yer alacak ” demişti.

Bu açıklamanın ardından bu projenin hayata geçirilmesi için yapılan girişimlerin henüz sonuçlanmadığını öğrendik. Çevre Şehircilik Bakanlığı konuyla ilgili çalışmalarını sürdürdüğünü öğrendik.

Şehitler Anıtı’nın hala yapılmadığına tepki gösteren vatandaşlar ise sorumluların bir an önce vatan için can veren şehitlerin anısını yaşatacak anıtın en yakın zamanda yapılmasını talep ediyorlar.