YEREL
Giriş Tarihi : 24-02-2021 15:24   Güncelleme : 24-02-2021 15:46

MEMUR SEN KADIN KOMİSYONU MAĞDURİYETLERE VURGU YAPTI

MEMUR SEN KADIN KOMİSYONU MAĞDURİYETLERE VURGU YAPTI

28 Şubat Postmodern Darbesinin 24. Yıldönümüne yaklaşırken Memur Sen Kadın Kolları Komisyonu Başkanı Semra Özdemir düzenlediği basın toplantısında konuştu.

Başkan Özdemir, 28 Şubat mağdurlarına yönelik birçok düzenleme yapılmasına karşın bunların yeterli olmadığını ve bazı mağduriyetlerin giderilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Refah Partisi'nin 1995'teki genel seçimlerden birinci çıkmasıyla başlayıp irtica tartışmalarıyla alevlenen sürecin kırılma noktalarından 28 Şubat 1997 tarihli Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısının üzerinden 24 yıl geçti.

"Gerekirse bin yıl sürecek" denilen 28 Şubat postmodern darbesinin 24.yıldönümüne yaklaşırken, Elazığ Memur Sen Elazığ Kadın Kolları Komisyonu, basın toplantısı düzenledi.

Memur Sen Kadın Kolları Komisyonu Başkanı Semra Özdemir, 28 Şubat sürecinden sonra birçok yeni ve önemli düzenlemeler yapıldığını kaydetti ancak bunların yeterli olmadığını ve bazı mağduriyetlerin giderilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Memur Sen Kadın Kolları Komisyonu Başkanı Semra Özdemir ‘’Haksız, hukuksuz cezaların affedilmesi yerine yok hükmünde kabul edilmesi düzenlemesi yapılmalı. Mağdurların haklı oldukları özgürlüklerinin ve onurlarının ihlal edildiği ortaya konulmalı ve iadeyi itibar yapılmalı. Haklarında verilen idari kararlar ve idari yargı kararlarına yönelik hukuki yollara başvuru nedeniyle yapılan giderler, ücretler güncellenmeli ve bu suretle ödenmelidir. Adli ve idari savuşturma ve kovuşturmalarla taciz edilmesi durumu dolayısıyla mağdurlara manevi tazminat ödenmeli. Eğitim hakkından mahrum edilenlerin maddi ve manevi zararlarını belirlemeye yönelik komisyonlar oluşturulmalı ve komisyon sonucunda belirlenecek kişilerle vesayet tazminatı ödenmelidir. Dönem soruşturmalarıyla baş örtüsü başta olmak üzere inanca dair hassasiyetleri nedeniyle devlet memurluğundan çıkarılanların açıkta geçen sürelere ilişkin maddi ve sosyal kayıpları emsalleri hesaplanarak güncelleme yapılarak zararları karşılanmalıdır. Mağdurların zararlarının karşılanmasına yönelik kamu bütçesinden karşılanan tutarlar 28 Şubat darbesinin asli ve feri iştirakçilerine rücu edilmeli ve millet adına kendilerinden tahsis edilmelidir. Yine eğitim hakları gasp edilenlere kamu da istihdam sağlanmalı mezuniyetlerine uygun kadrolar ve pozisyonlar da istihdam edilmeli. Görevlerine son verilen ve devlet memurluğundan çıkarılanlar da SGK ile ilişkilendirilerek kayıpları hesaplanmalı, zararları ödenmeli ve hukuki konumları düzeltilmeli. Söz konusu iş ve işlemler ilgililerin başvurusuna ihtiyaç duymaksızın doğrudan tesis edilmelidir.’’ İfadelerini kullandı.