YEREL
Giriş Tarihi : 24-02-2021 21:50   Güncelleme : 24-02-2021 21:50

MİLLETVEKİLİ EROL: ŞEHİR HASTANELERİNE KARŞI DEĞİLİZ

MİLLETVEKİLİ EROL: ŞEHİR HASTANELERİNE KARŞI DEĞİLİZ

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, TBMM’de yaptığı konuşmada, partilerinin şehir hastanelerinin yapılmasına değil, işletme mantığına karşı olduklarını söyledi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda konuşan CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, partisinin iktidar olduğu dönemde yaptığı çalışmaları anlattı.

Elazığ’da da bulunan şehir hastanesinin yapılmasına karşı olmadıklarını belirten CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol; ‘‘Elazığ’da da şehir hastanesi var ve gerçekten güzel bir projedir. 5 yıldızlı bir otel ayarında. Peki, soruyorum size özel hastanelerin biz yapılmasına karşı değiliz, işletme mantığına karşıyız. Elazığ’da ki tüm hastanelerin aylık masrafı, devlete masrafı 3 milyon iken, Şehir hastanesinin aylık maliyeti 34 milyon. Yazık günah değil mi? Yatak kapasitesi ve doktor kapasitesi aynı ama diğer tarafta mükemmel bir bina ancak diğer binalar kötü değildi. Bu neyi gerektiriyor, Kamu bütçesini ve kamu kaynaklarını doğru kullanmıyorsunuz.’’dedi. 

CHP’nin Türkiye’de iktidarda olduğu dönemde yaptığı sanayi, ulaşım, tarım ve hayvancılık alanında yaptığı çalışmaları anlatan Gürsel Erol; ‘‘Mesela Merkez Bankasını kim kurdu? Cumhuriyet Halk Partisi kurdu bunun yanında İş Bankasını, Eti Bankı, Sümer Bankı kurdu. Sürem kısıtlı olduğu için bir kısmını söylüyorum sadece. Bugün ülkenin ekonomisine destek veren en önemli bankalar Cumhuriyet Halk Partisi döneminde kuruldu. Örnek olarak sanayi yatırımları. Bu ülkede Kayseri Uçak Fabrikası, Eskişehir Uçak Bakım Fabrikası, şeker fabrikaları, gübre fabrikaları, çimento fabrikaları, maden ocaklarının hepsi yabancı işletmelerin elindeydi Cumhuriyet Halk Partisi döneminde bunların hepsi kamulaştırıldı.’’

 ‘‘Bence Korona sürecinden sonra ülkenin birinci önceliği tarım. Tarım politikalarını gözden geçirmeliyiz. Ne yapmışız? Bakın devlet üretim çiftlikleri kurmuşuz. Kamu özel sektör ortaklıklarını geliştirmişiz ve tarımı desteklemişiz. Tarım kredi kooperatifleri, Toprak mahsülleri ofisinin kuruluşu ve en önemlisi toprak reformu Cumhuriyet Halk Partisi döneminde gerçekleşmiştir.’’dedi.