YEREL
Giriş Tarihi : 25-02-2021 15:15   Güncelleme : 25-02-2021 15:15

EKMEK İSRAFI ENGELLENEMİYOR

EKMEK İSRAFI ENGELLENEMİYOR

Ülkenin dört bir yanında olduğu gibi ilimizde de gıda ve ekmek israfının boyutu her geçen gün artarak devam ediyor. Kent merkezinin neredeyse her bölgesinde bulunan çöp konteynerlerine asılı poşetlerin içinde bulunan ekmeklerin israf edilmesinin maddi sorumluluğu kadar manevi sorumluğunun olduğunu unutmamak gerekiyor.

Türkiye'de bir yılda yaklaşık 18,8 milyon ton gıdanın çöpe gittiği belirtilirken, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, her yıl bir buçuk milyarın üzerinde ekmek çöpe gidiyor. Gıda ve ekmek israfının boyutu artarak devam ederken Elazığ’ın Ataşehir Mahallesi’nde filyasyon ekibinde çalışan sağlık personelleri tarafından haber merkezimize gönderilen görüntüler ilimizdeki ekmek israfının boyutunu gözler önüne serdi.

İnsanlar bir yanda açlıkla mücadele ederken diğer yanda ciddi bir gıda ve ekmek israfının olması vicdanen rahatsızlık oluşturduğu bir gerçek. Maddi sorumluluğu kadar manevi sorumluluğu olan ekmek israfı düşüldüğünde bir yılda çöpe giden bir buçuk milyar ekmeğe verilen para ile binlerce aç insanın doyurulması mümkünken bir türlü israfın önüne geçemediğimiz aşikâr. İsrafın önüne geçmek; bilinçli davranarak yiyebileceğimiz kadar ekmek satın almak kadar kolay bir eylem iken neden israfın önüne geçemiyoruz?

Tabii ki israfın önlenmesi için ciddi tedbirler alınması gerekiyor. Bu konuda aile ve okullardan başlamak üzere topyekun bir bilinçlenme çalışmasına gidilmesi gerekiyor. Daha duyarlı ve bilinçli hareket etmeliyiz ve hem cebimizi hem ekonomimizi düşünerek yiyebileceğimiz kadar ekmek almalıyız. Yetkililerin bu konuda mutlaka çalışma yapması gerekir fakat toplumsal konularda gönüllere dokunmayı en iyi şekilde başarabilen Türk Kızılayı Elazığ Şubesi’ne de önemli görevler düşüyor. Kızılay’ın ekmek israfını önlemek üzere yapacağı çalışmalar/projeler filyasyon ekipleri tarafından çekilen görüntüler gidi ekmek israfının azalacağına inanıyor bunun için çalışmalar başlatılmasını öneriyoruz.