YEREL
Giriş Tarihi : 26-02-2021 10:00   Güncelleme : 26-02-2021 10:00

ÇAĞLAR: UHŞA YENİDEN BAŞLATILMALI

ÇAĞLAR: UHŞA YENİDEN BAŞLATILMALI

İRFAN ARSLAN

Ankara Elazığ Kültür ve Tanıtma Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Çağlar, uluslar arası Hazar Şiir Akşamları etkinliğinin yeniden başlatılmasını istedi.

Elazığ Kültür ve Tanıtma Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Çağlar, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Elazığ ‘ da 1992 yılında başlatılan ve 2017 yılında 24 üncüsü gerçekleştirilen “Uluslararası Hazar Şiir Akşamları” (UHŞA) Türk dünyası edebiyatseverlerinin yakından izlediği ve tanıdığı uluslararası bir faaliyettir.

Bugüne kadar Elazığ’ da yapılan tek festival hüviyetindeki, “Hazar Şiir Akşamları”nın(HŞA) ilki 1992 yılında yapılmış ve bundan sonraki 23 faaliyet de ulusal ve uluslararası düzeyde Türk kültürüne hizmet etmiş, yaşayan ya da vefat etmiş şahsiyetlerin anısına düzenlenmiştir.

UHŞA’ na başta Türkiye olmak üzere, Azerbaycan, Türkmenistan, Kırgızistan, Kazakistan, Özbekistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, İran, Irak, Kosova, Romanya, Makedonya, Bulgaristan, Arnavutluk, Pakistan ve Gürcistan gibi birçok bölge ve ülkeden önemli yazar ve şairler katılmıştır. Elazığ’ın tanıtımına son derece olumlu katkı sağlayan Hazar Şiir Akşamları 2018 yılından bu yana yapılmıyor.Biz bu konuda önceki dönem Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım’a Vakfımızında dahil edilerek yeniden yapılması teklifinde bulunduk.Teklifimiz olumlu bulundu. Ancak Valilik tarafından hiçbir adım atılmadı.”dedi

BUNDAN SONRASİ İÇİN GÖRÜŞ VE ÖNERİLERİMİZ 

Vakıf Yönetim Kurulu Başkanı Çağlar “ Birçok konuda olduğu gibi, UHŞA etkinliğinin devam ettirilmesi konusunda da gündeme getirdiğimiz görüş ve önerilerimiz şehir tarafından dikkate alınmadığı için bu olayda da başarılı olamadık. “Vasatlık” sanki bu şehri esir almış. Ortaya koyduğumuz birçok çalışmaya duyarsız kalınmıştır. Bunlardan biri de söz konusu etkinlikle “şiirin başkenti” haline gelen Elazığ’ ın, bu konudaki yaklaşımıdır. Bu nedenle şehir HŞA’ nı gündemine almalı, içeriğini, organizasyonu ve takvimini yeniden belirlemelidir. Bu konuda yeni Valimize bir çağrımız var. Şehrimizin tek festivali haline dönüşen bu etkinliğe sahip çıkmasını, bizim de Vakıf olarak kendilerine yardım ve destek vermeye hazır olduğumuzu iletmek istiyoruz.

“Hataları telafi etmek asla geç değildir. Bu nedenledir ki, Geç hiçten iyidir.” dedi